Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Przed pierwszym uruchomieniem- pytania o zasilanie i płytę główną

    Składam sobie zestaw (asrock z68 pro3 gen3, be quiet straight power E8 500W, i5, 8GB RAM) i chciałbym zweryfikować stan wiedzy. Proszę znających się na rzeczy o odpowiedź na poniższe pytania:

    1) czy jeśli z zasilacza wychodzi wiązka 24pin ATX oraz osobno dwa kable oznaczone P4 i P8 (cpu1 i cpu2- zakładam, że to kable zasilające do procesora, czyli ATX 12V), oraz na płycie gł mam dwa gniazda ATX i ATX 12V, to czy muszę podłączyć:
    a) ATX + P4 + P8
    b) ATX + P4?


    Na zdjęciu zapożyczonym z internetu http://www.picshot.pl/pfiles/80329/SDC10740.JPG widać, że do gniazda ATX 12V wpięto 1 wiązkę (zestaw też zawiera i5) i nie wiem czy po prostu dlatego, że zasilacz nox urano AT-600P12P ma tylko 1 x ATX12V 4PIN?

    2) czy do 1 wiązki zasilającej (4 x sata) mogę bezpiecznie podłączyć:
    - 1 napęd,
    - 1 ssd
    - 2 hdd

    czy to będzie jednak za duże obciążenie i bezpieczniej jest użyć 2 wiązek?

    3) czy gniazdo wyjściowe USB 3 na płycie gł jest konkretnie oznaczone i jeśli nie mogę go znaleźć, to znaczy że go na mojej mobo po prostu nie ma (żeby podłączyć niebieski kabel od przedniego panelu na obudowie)?

    Z góry dziękuję za pomoc.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  2. #2

    Domyślnie

    1. Jezeli nie masz zamiaru robic hardcore OC to spokojnie mozesz podpiac jedna wiazke 12V. U mnie tez jest takie wejscie jak u Ciebie, mam podpieta jedna wiazke 12V i krece procesor
    2. Ja bym sie tym nie przejmowal i podpinal, u siebie mam 2HDD i byl SSD pod jedna wiazka
    3. Gniazdo USB 3.0 powinno byc opisane, sprawdz w instrukcji plyty, wyjscia na plycie powinny miec inny kolor, u mnie jest czerwone a u znajomych widywalem niebieskie, USB2.0 jest w srodku czarne.

  3. #3

    Domyślnie

    Wewnętrzne gniazdo USB3.0 ma 19 pinów (2 rzędy po 10, jeden na końcu pusty), a nie 9 jak USB 2.0. Nie da się tego kabla wetknąć przypadkowo w coś innego.

    A co do wtyczek - spokojnie można robić choinki, nic się nie stanie, dyski i napędy w życiu nie pociągną takiego prądu, żeby kable się choć rozgrzały - a jeśli pociągną, to kable będą ostatnim z Twoich problemów . U mnie kiedyś cały komp (grafika pokroju 8800GT, napęd DVD, 3 dyski, panel z czytnikiem, 2 wentylatory) wisiały przez przejściówki na jednym kablu wychodzącym z zasilacza i wszystko hulało ze 3 lata, zasilacz żyje do dziś w podobnej konfiguracji, tylko grafiki ubyło (zmieniona na 7600GT, bo rodzicom i tak więcej nie trza).
    D300 | S 10-20 | N 18-200 VR | N50/1.4 AI | T 17-50/2.8 | S 105macro | N 70-300VR | SB600

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bialogardzianin Zobacz posta
    czy to będzie jednak za duże obciążenie i bezpieczniej jest użyć 2 wiązek?
    Przez przewody o takich przekrojach jak są w wiązkach zasilających można bez żadnej szkody przepuścić prąd 20-30A, czego ani zasilacz nie wydoli ani nawet kilka razy więcej odbiorników (dysków i nagrywarek) nie będzie nigdy potrzebować.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #5

    Domyślnie

    Na razie zasiliłem napęd bd i ssd. Samsungi F4 i F3 podepnę na stałe, albo jeden z nich z nefami, a drugi będzie podpinany przez stację dokującą jako backupowy, pomyślę o tym i nie chodzi tu o prąd, ale bezpieczeństwo (tylko tej ciszy co mam teraz będzie żal, choć hdd samsunga są na serio ciche). Gniazda usb 3 19 pin nie mam na płycie, jak nie będę mógł żyć bez usb3 na panelu przednim, wtedy dokupię przejściówkę do wpięcia niebieskiego kabla z panelu przedniego. Dziękuję za zaangażowanie.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bialogardzianin Zobacz posta
    Na razie zasiliłem napęd bd i ssd. Samsungi F4 i F3 podepnę na stałe, albo jeden z nich z nefami, a drugi będzie podpinany przez stację dokującą jako backupowy, pomyślę o tym i nie chodzi tu o prąd, ale bezpieczeństwo
    A co w kwestii bezpieczeństwa zmienia podpięcie jednego dysku wewnątrz a drugiego na zewnątrz? Dysk w urządzeniu przenośnym jest wręcz bardziej narażony na usterki niż siedzący sobie spokojnie w obudowie komputera. Chyba, że myśli Pan np o ewentualności kradzieży jednostki centralnej. Wówczas rozproszenie danych ma sens.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    A co w kwestii bezpieczeństwa zmienia podpięcie jednego dysku wewnątrz a drugiego na zewnątrz? Dysk w urządzeniu przenośnym jest wręcz bardziej narażony na usterki niż siedzący sobie spokojnie w obudowie komputera. Chyba, że myśli Pan np o ewentualności kradzieży jednostki centralnej. Wówczas rozproszenie danych ma sens.
    Kiedyś w akademikach takie rozwiązania zapewniały bezpieczeństwo przed smutnymi panami szukającymi programów 'pobranych na licencji akademickiej'...
    Rozwiązanie o tyle skuteczne, że jak pod akademikiem znaleźli jakiś dysk, który wyleciał z 8 piętra i może nawet go uruchomili to i tak obok leżało 15 innych i nie było wiadomo, który wyleciał z którego okna ;>

  8. #8

    Domyślnie

    Nie mieszkam w akademiku i śpię spokojnie. Miałem na myśli bezpieczeństwo danych na wypadek skoku napięcia lub innej awarii, która uszkodziłaby dyski. Dlatego pomyślałem, że wykonując kopię dysku ssd i nefów z hdd np. raz na tydzień na podłączanym poprzez stację dokującą 2. dysku twardym, zmniejszę ryzyko utraty danych i zapewnię sobie ciągłość pracy. Nie podobają mi się kieszenie na dyski z niklowanym, świecącym jak psu... zamkiem na kluczyk, stąd pomysł o stacji dokującej w 2. slocie 5.25" obudowy.
    D700, N24D, N35D, N85D, S150

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bialogardzianin Zobacz posta
    Nie mieszkam w akademiku i śpię spokojnie. Miałem na myśli bezpieczeństwo danych na wypadek skoku napięcia lub innej awarii, która uszkodziłaby dyski. Dlatego pomyślałem, że wykonując kopię dysku ssd i nefów z hdd np. raz na tydzień na podłączanym poprzez stację dokującą 2. dysku twardym, zmniejszę ryzyko utraty danych i zapewnię sobie ciągłość pracy. Nie podobają mi się kieszenie na dyski z niklowanym, świecącym jak psu... zamkiem na kluczyk, stąd pomysł o stacji dokującej w 2. slocie 5.25" obudowy.
    Jak się chcesz zabezpieczyć przed skokami napięcia to kup sobie dobrą listwę i UPSa.
    Galeria: www.artifoto.ksu.pl

    D5000, S150, N60, N17-55, N16-85, Metz 48AF, pierścienie, sanki, Velbon Ultra Lux-i L

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez arti386 Zobacz posta
    Jak się chcesz zabezpieczyć przed skokami napięcia to kup sobie dobrą listwę i UPSa.
    UPS-a a i to z tych lepszych, z pracującą cały czas przetwornicą. Listwa przed niczym nie chroni.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •