Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kolarz Zobacz posta
    Art Erie
    U=Q/C jak widac kondensator to twor magazynujacy energie (ladunki elektryczne)
    Jako laikowi ciężko mi się czyta Twoje posty. Co do kondensatora - jako magazynu "ładunków elektrycznych", to oczywiście pełna zgoda.

    Cytat Zamieszczone przez kolarz Zobacz posta
    Napiecie jest wiec pewna iloscia ladunkow zawartych w pojemnosci danego kondensatora.
    Jednak definicję "napięcia" znam zgoła inną... Inna sprawa, że im wyższe napięcie - tym więcej ładunków zgromadzimy w kondensatorze ( i chyba o to Ci chodzi).

    I jeszcze tutaj:
    Cytat Zamieszczone przez kolarz Zobacz posta
    Reasumujac nie ma znaczenia jak sterujesz napieciem bo blysk spowdowany jest przeplywem pradu przez palnik.
    Pełna zgoda, ale wspomniałem o tym ze względu na sposób w jaki wykonane zostały pomiary.

    Cytat Zamieszczone przez kolarz Zobacz posta
    Palnik to powiedzmy taka zarowka, zarowka jest zwyklym opornikiem/rezystorem jak kto woli. U=I*R stad prad plynacy przez palnik to I=U/R R jest stala bo palnik jest taki sam zawsze dla danego przypadku. Zmieniasz wysokosc napiecia to zmieniasz prad, a wiec moc blysku i czas jego trwania. I nie ma tu znaczenia czy naladujesz kondensator do polowy czy zakluczujesz to tyrystorem.
    Palnik nie ma nic wspólnego z żarówką (opornikiem / rezystorem). Wysokie napięcie jest potrzebne do zjonizowania gazu, przez który ( plazma ) przepływają ładunki elektryczne z kondensatora powodując emisję światła. Gaz będzie świecił dopóty, dopóki będzie płynać przez niego prąd ( do wyładowania kondensatora ) plus przez krótki czas potrzebny na "wygaszenie palnika" (elektrony wracają na swoje orbity).
    Dlatego w pierwszym poście napomknąłem, że pomiar czasu otwarcia tranzystora będzie nie do końca miarodajnie określał czas błysku lampy, choć nie wiem, czy będzie to miało praktyczny wpływ na rejestrowane światło podczas robienia zdjęć.

    Biorę więc korektę na Twoje skróty myślowe i wracamy do tematu.
    Z testu wykonanego przez kazwita, jasno wynika, że z pełnej mocy lampy możemy skorzystać jedynie wtedy, gdy czas migawki aparatu jest nie krótszy niż 1/125s.
    Druga sprawa, to jak działa lampa błyskowa – otóż błysk rozpoczyna się po otwarciu migawki i jest wygaszany w momencie, gdy migawka się zamyka. Tutaj pytanie: czy w takich warunkach kondensator zdąrzy się w pełni rozładować ? Osobiście wątpię.
    Idąc dalej tym tokiem myślenia zrozumiałem, dlaczego w trybie A ( priorytet przesłony ) synchronizacja z lampa jest ograniczona do 1/60s

    Tutaj jeszcze kilka wykresów http://www.chem.helsinki.fi/~toomas/...e/regular.html
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  2. #12

    Domyślnie

    Napiecie z punktu widzenia kondensatora tlumaczy wzor U=Q/C Q -ladunek zgromadzony na elektrodach C - pojemnosc kondensatora ( http://www.bazywiedzy.com/pojemnosc-kondensatora.php ), definicje napiecia jako roznicy potencialow tez znam. Byc moze nieprecyzyjnie sie wyrazilem, lecz to co napisalem jest wynikiem analizy powyzszego wzoru.

    Piszac o palniku jako zarowce (rezystorze), mialem na mysli bardzo uproszczony schemat zastepczy luku elektrycznego, jaki wystepuje w palniku. Zaprezentowano to w schemacie zastepczym luku http://www.arcadvisor.com/faq/dc_dir...rrent_arc.html
    Oczywiscie jest tam jeszcze wiele innych zajawisk (w luku), ktore tu mozna w tej chwili pominac, efektem powstania luku jest oczywiscie jonizacja gazu (a wlasciwie najpierw nastepuje jonizacja, ktorej nastepstwem jest zapalenie luku). Wejsciu elektronow na wyzszy poziom towarzyszy emisja promieniowania/swiatla. Palacy sie luk elektryczny w palniku, caly czas dostarcza energi elektronom, podtrzymujac proces emisji promieniowania.

    Po obnizeniu sie napiecia ponizej granicy podtrzymania luku, zjawisko emisji swiatla stopniowo zanika.

    Co do pomiaru czas otwarcia tyrystora to dobrze byloby nalozyc na siebie 2 przebigi pradu tyrstora (palnika) oraz napiecia zarejstrowanego przez uklad pomiarowy kolegi (lecz borac pod uwage jego bezwladnosci, moze wystapic pewne opoznienie ze wzgledu na czas nasycenia optotranzystora jak to kolega wspominal). Uzyskalibysmy wtedy efektywne czasy trwania luku do porownania. Z racji bezwladnosci ukladow uzyskalibysmy pewne przesuniecie w "fazie" latwe do skorygowania.

    Mam nadzieje ze sprostowalem swoja wypowiedz.
    D7000+18-105+sb910+powerlux ve-400x2

  3. #13
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Spoko, ja to wszystko wiem; tylko ciężko mi było przyswoić Twoje skróty myślowe

    W każdym razie test wiele tłumaczy. Gdyby ktoś miał możliwość wykonania takiego testu z lampami studyjnymi, to chętnie przeczytam i przedyskutuję; bo to co podaje producent ( o ile podaje ),to nie wiadomo co to jest ( t1, t1/2???) i jak się to ma do rzeczywistości...
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •