Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Problem, szum na zdjęciach

    Hej,
    Mam taki problem, że robiąc zdjęcia samyang 14mm (manual, na D90) na wszystkich zdjęciach mam taki szum jak na poniższych zdjęciach.

    zdjęcie1
    zdjęcie2
    zdjęcie3.jpg

    Wrzucam w pełnym rozmiarze stąd linki, żeby nie łamać regulaminu

    Nie wiem czy ja coś źle robię, czy może obiektyw jest wadliwy. Był już w naprawie z tego powodu i wada ponoć została usunięta, dlatego zastanawiam się czy może ja coś źle robię.

    Zdjęcia twierdzy były robione ze statywu przy przysłonie 11. W zasadzie wszystkie zdjęcia robione tym obiektywem mają taki szum - widać też na trzecim zdjęciu robionym jeszcze w dzień. Trochę mnie to denerwuje, bo wiele fajnych (w mojej ocenie) zdjęć jest "skopanych" właśnie przez to.

    Nie wiem czy dobry dział wybrałem na to pytanie, ale nie znalazłem lepszego

    Jak macie jakiś pomysł o co chodzi to będę wdzięczny

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Obiektywy nie szumią, więc z optyką wszystko OK. Poza tym ja tutaj niczego złego nie widzę, zdjęcia wyglądają normalnie (nie licząc tego, że z lekka ciemne). Może spróbuj mniejszej przysłony (max f, żeby nie tracić jakości z powodu dyfrakcji...

  3. #3

    Domyślnie

    Fajnie, dzięki. Sprawdzę przy następnej okazji. Faktycznie robię zdjęcia z dużą przysłoną. Nazwałem to szumem bo nie wiedziałem jak inaczej Chodzi o to, że wszystko na zdjęciu przyjmuje taką ziarnistą fakturę.

    Zdjęcia ciemne, bo akurat miały stanowić ciemne tło dla oświetlonej postaci lampą Taki zamysł "artystyczny"

  4. #4

    Domyślnie

    Faktycznie, spory szum, zwłaszcza na niebie. Dziwne, bo ISO masz tylko 200. U mnie taki szum pojawia sie przy ISO>600. Ale z exifu widzę, że masz contrast i sharpness podbite w puszce. Może to powoduje zwiększony szum? Bo obiektyw, to może co najwyżej ostrość rozmydlać, ale nie "szumieć".
    sprzęt: fotografuję sercem

  5. #5

    Domyślnie

    No ale już na przykład na N 50mm 1.8 jest wszystko ok, bez zmiany jakichkolwiek ustawień, stąd moje podejrzenie, że coś z obiektywem, ale jeszcze muszę spróbować zmniejszyć tę przysłonę, potem pogrzebie w ustawieniach i zobaczymy.

  6. #6

    Domyślnie

    Wygląda to na kompresję jpg'a.
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysiek C Zobacz posta
    Wygląda to na kompresję jpg'a.
    Nie ja to wrzuciłem w jpg na serwer, ale w raw'ie jest to samo.

  8. #8

    Domyślnie

    tak jak kolega wyzej wspomnial, otworz przyslona maksymalnie i zobacz jak wtedy zdjecia wyjda
    "...nie ma ludzi normalnych, sa tylko nieprzebadani..."

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •