Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie nowy nikkor 14-24 - uszkodzony?

    Witam serdecznie!

    Po raz pierwszy na tym forum proszę o pomoc.

    Od dawna noszę się z zamiarem zakupu tego szkła. Dziś trafiłem na przecenę z 6999 na 5999 zł brutto. Jak mówi sprzedawca jest tylko jedna sztuka, która leży na półce jakieś pół roku.

    Wygląd zewnętrzny bez zarzutu. Niestety, podczas kręcenia pierścieniem zmiany ogniskowej od 24 "w dół" między 15 a 14 występuje wyraźnie wyczuwalny mniejszy opór niż w przy kręceniu w zakresie 24-15.
    W drugą stronę, od 14 do 24, nie czuję różnicy.
    Dziś jeszcze obejrzałem ten sam obiektyw w innym sklepie (cena 7299 zł brutto) - na całym zakresie od 24 do 14 i z powrotem opór jest taki sam. Gdy podzieliłem się swoją obserwacją ze sprzedawcą z drugiego sklepu, ten zasugerował, że może ten pierwszy obiektyw komuś upadł - i stąd ten luz między 15 i 14.

    Nie wiem co o tym myśleć. Kupować po okazyjnej cenie czy go sobie odpuścić?

    A jeśli kupię, będę miał możliwość sprawdzenia tego obiektywu w serwisie Nikon Polska w Warszawie? A może nie, bo powiedzą, że sam uszkodziłem obiektyw dopiero po jego zakupie? Gdzieś czytałem, że naprawa tego obiektywu może dochodzić nawet do 75% wartości nowego...

    Czy sklep może sprzedać towar nie w pełni sprawny?
    O czym może świadczyć ten dziwny luz miedzy 15 i 14?
    Co powinienem jeszcze sprawdzić przed zakupem tego szkła?

    Oczywiście, będę obiektyw podpinał do mojego korpusu (D700) - na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?

    Bardzo proszę o sugestie w tym względzie. Z góry wszystkim pomocnym bardzo dziekuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Proponuję wywiedzieć się w rzeczonym serwisie Nikona własnie z czego to moze wynikać.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie powinno być żadnego luzu (mój nie ma), to nie 24-70 (jak najbardziej ma niepłynne zoomowanie). Cena też za przeproszeniem żadną okazją nie jest, jak dla mnie.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem czy to Ci w czyms pomoze, ale jakis rok temu upuscilem swoje 14-24 i sie calkowicie zacial na 15mm. Naprawa kosztowala mnie 800PLN (przy obecnym kursie zlotowki). W tym momencie bym sie nie zastanawial, tylko doplacil te pare stowek i kupil nowy, normalnie pracujacy obketyw i dalbym sobie spokuj z ta "promocja".

    Ew. zadzwon do serwisu przed zakupem, wyjasnij sytuacje i zapytaj czy naprawia obiektyw pod gwarancja.

  5. #5

    Domyślnie

    Serwis bez obejrzenia i tak pewnie nic nie powie, a mawet jak powie, to po obejrzeniu może zmienić zdanie. Krótko mówiąc, nie jest to żadna okazja.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za Wasze rady. Dziś jeszcze byłem i sprawdzałem ten obiektyw z bardziej doświadczonym kolegą fotografem. Sprawdził i stwierdził, że obiektyw ma luzy na prowadnicy. Mówił, że ta prowadnica prawdopodobnie jest wykrzywiona - stąd zmienny opór przy zoomowaniu. Optycznie obiektyw jest ok. Jego zdaniem, jak i Waszym, nie warto kupować obiektywu nie w pełni sprawnego - też doszedłem do tego zdania i zaniechałem zakupu.
    Dzwoniłem też do serwisu Nikona. Zwrócono mi uwagę, by sprawdzić działanie silnika autofokusa czy nie wydaje dziwnych dźwięków - zdaniem serwisu przy ew. uderzeniu obiektywem prędzej uszkodzeniu ulega ten mechanizm, niż zoomowanie. Autofokus działał ok. Powiedziano mi, że są gotowi sprawdzić optycznie obiektyw, ale gdyby się okazało, że obiektyw jest po uszkodzeniu mechanicznym, sam musiałbym ponieść koszt naprawy. Nie chcę tu ryzykować. Rzeczywiście, ta obniżka nie jest warta tak drobnej zmiany ceny tej klasy obiektywu.
    Bardzo dziękuję za odzew - temat uważam za zamknięty (czyba, że jednak ktoś z Was jednak kupiłby ten obiektyw - byłbym ciekaw co z nim dalej).
    Pozdrawiam gorąco!

  7. #7

    Domyślnie

    Obiektyw może być jak najbardziej sprawny mimo tych luzów spowodowanych być może jakimś uderzeniem, ale cena jest po prostu żadną okazją, tak mi się zdaje. Używane i bez gwarancji, ale jednak w idealnym stanie, można dostać taniej.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  8. #8

    Domyślnie

    Odkąd mogę odliczać zakupy sprzętowe, wolę kupować z gwarancją, a fakturę wrzucać w koszty. Byłem przekonany, że już tradycyjne zrobię kolejny zakup po obniżonej cenie między 1 a 3 maja, a do tego jeszcze na raty 0%... W taki sposób zakupiłem sobie rok temu w dobrej cenie D700, a dwa lata temu AF-S 24-70... Ale nic na siłę
    A z serwisem było tak, jak przepowiedziałeś...

  9. #9

    Domyślnie

    Dlatego czasem lepiej poszukać idealnej sztuki za pół ceny używanej, niż nową wliczać w koszty (w ten sposób kupiłem 14-24 + 70-200 w cenie jednego z nich nowego).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •