Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Konwerter DX -> FX ?

    Zastanawia mnie jedna rzecz. Gdy się na aparat z matrycą DX nałoży obiektyw FX to część światła nie jest wykorzystywane bo matryca jest 1.5x mniejsza od FX dla której obiektyw jest zrobiony (soczewki są większe).
    Widziałem różne konwertery wpinane między obiektyw a body i się zastanawiam czy jest taki, który by zogniskował to światło tak by w całości padało na matryce DX? Jak się zastanowić to przez skupienie większej ilości światła powinniśmy zyskać większą jasność oraz szerszy kąt, prawie tak jak w matrycach FX. Jeśli takich konwerterów 0.66x nie ma to w czym jest haczyk?
    Nikon D700 | Nikon D5200 | Panasonic GH4 +SB | SB-900+SB-910+YN560 | N70-200 f2.8 VR | S20f1.8 | S18-35f1.8

  2. #2

    Domyślnie

    Było coś na tej zasadzie, zwane ROS i znaaaacznie zwiększało gabaryty aparatu:

    z optyczne.pl
    "Wszystko za sprawą tzw. systemu ROS (Reduction Optical System), który sprawiał, że DS-505 i DS-515 były pierwszymi na świecie lustrzankami o mnożniku ogniskowej (ang. crop factor) wynoszącym 1. Oznacza to że obiektywy z bagnetem Nikon F dedykowane do lustrzanek analogowych na film 35 mm dawały taki sam kąt widzenia po podpięciu ich do cyfrowych Fujix-ów. Jak to możliwe skoro w DS-505 i DS-515 zastosowano matrycę wielkości 2/3 cala? Konstruktorzy postanowili znacznie wydłużyć tzw. flange distance, czyli odległość między bagnetem a materiałem światłoczułym i dodatkowo wprowadzili tam prosty układ optyczny, który zmniejszał średnicę pola obrazowego do 2/3 cala. Dodatkowy układ optyczny zlokalizowany za lustrem spowodował, że korpus lustrzanki miał aż 12 cm grubości."

    http://www.optyczne.pl/260.1-artykuł...a_cyfrowa.html

    4 stopnie więcej światła, realnie aparat miał iso 800-1600-3200 (natywnie sensor ma iso 50-100-200)
    Ostatnio edytowane przez ziever ; 28-04-2012 o 10:02
    BSL i DSLR

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli jest to techniczne możliwe przez dodatkowe soczewki między matrycą a obiektywem
    Więc przydałby się taki konwerter 0.66x nawet mający te 12cm. Napewno by nie stracił więcej światła niz te 4 stopnie światła
    Nikon D700 | Nikon D5200 | Panasonic GH4 +SB | SB-900+SB-910+YN560 | N70-200 f2.8 VR | S20f1.8 | S18-35f1.8

  4. #4

    Domyślnie

    Zyskujesz 4 stopnie a nie tracisz. To tak jakby mieć fizycznie szkło np. 200mm F/5.6 i realną jasność F/1.4 (bez płytkiego DOF, głębia zostaje taka sama jak w wizjerze)
    BSL i DSLR

  5. #5

    Domyślnie

    O, amerykanom się udało samamu zrobić coś takiego - http://www.dvxuser.com/V6/showthread...1-Sensor/page7

    Problem polega na tym że za dużo soczewek by musiało wejść między obiektyw a matryce. Drugi problem to patent Kodaka :/
    Nikon D700 | Nikon D5200 | Panasonic GH4 +SB | SB-900+SB-910+YN560 | N70-200 f2.8 VR | S20f1.8 | S18-35f1.8

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Larson
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    Poronin - ale to nie miasto
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ziever Zobacz posta
    Zyskujesz 4 stopnie a nie tracisz. To tak jakby mieć fizycznie szkło np. 200mm F/5.6 i realną jasność F/1.4 (bez płytkiego DOF, głębia zostaje taka sama jak w wizjerze)
    Nie łapię, skąd ten wzrost ilości światła...?
    D777

  7. #7

    Domyślnie

    ROS skupia światło na mniejszej powierzchni. Podobnie mamy z lupą i paleniem mrówek
    BSL i DSLR

  8. #8

    Domyślnie

    Straszlilwie masakruje rozdzielczość a szkoda bo rozjaśnianie obiektywów w ten sposób to byłaby ciekawa rzecz...

  9. #9

    Domyślnie

    Czemu masakruje? W zasadzie to lpmm rośnie znacznie
    BSL i DSLR

  10. #10

    Domyślnie

    Znalazłem taki konwerter, nazywa się Metabones speed booster - http://www.metabones.com/products/de...MB_SPNFG-E-BM1
    Na tym filmiku gosciu go uzywa z sony robiac z 50mm f1.4 obiektyw f1.0 dla APSC
    https://www.youtube.com/watch?v=SIX4YjzOZaM
    https://www.youtube.com/watch?v=tVOhac0FQkw
    Ostatnio edytowane przez Borgan ; 21-03-2014 o 13:59
    Nikon D700 | Nikon D5200 | Panasonic GH4 +SB | SB-900+SB-910+YN560 | N70-200 f2.8 VR | S20f1.8 | S18-35f1.8

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •