Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie manualne body - jakie niezbędne minimum ?

    Jedyną lustrzanką analogową jaką używałem do tej pory to zenit (ttl i 12xp).

    Przymierzam się do zakupu pierwszego manualnego nikona, proszę o pomoc w wyborze, moje wymagania:
    - bez silnika do przewijania filmu - musi być naciąg
    - pomiar światła w wizjerze (najlepiej w postaci jakiegoś wskaźnika/wskazówki, diody czy inne tego typu wynalazki odpadają)
    - łatwo dostępne baterie od pomiaru (ponoć niektóre guziki już są wycofane i ciężko dostać)
    - współpraca (w sensie pomiar światła) z obiektywami m42 z zastosowaniem adaptera
    - współpraca (pomiar światła) z obiektywami typu 50 mm D (ogólnie z obiektywami bez "widełek" z pierścieniem przysłony)
    - manual, automatyki nie musi być, ewentualnie preselekcja przysłony

    To chyba tyle. Zacząłem studiować analogową historię nikona w celu wyszukania puszki dla siebie ale ugrzązłem i nie ogarniam tematu. Wolał bym już zająć się robieniem zdjęć .
    Nikon FG-20 ? Nikkormat FT2 ? Nikon EM ?

    Mogę wydać do 300 zł, chętnie mniej jeśli się da, przepaść w stosunku do zenita i tak pewnie będzie

  2. #2

    Domyślnie

    Jak chcesz korzystać z m42 to Nikon nie jest najszczesliwszym wyborem, no chyba ze ci spadek jakości spowodowany soczewką w adapterze nie robi. Oczywiscie zalezy ile i jakie masz te m42 i czy mają stanowić podstawę twojej szklarni na tym aparacie.

  3. #3

    Domyślnie

    tak wiem, przerabiałem temat, nikony cyfrowe mam od siedmiu lat, zapoznałem się z adapterami z soczewką i bez, nieskończonością i jej brakiem,
    dlatego też między innymi chciałem nabyć manualnego nikona aby korzystać z manualnych szkieł na cyfrze, m42 myślę że w większości zmieni właściciela
    myślałem o innym systemie (np. oly om-2 mi się bardzo podoba) ale nie ma chyba dobrego adaptera żeby to pogodzić, dlatego szukam nikona

  4. #4
    J1
    Gość

    Domyślnie

    skoro masz juz w cyfrze Nikona i jakas szklarnie do niego , kup Nikona F80 , wydasz jakies 200 pln i masz swiety spokoj , jezeli posiadasz juz szkla dzialajace z FX to tym bardziej sensowne posuniecie

    ja czas jakis temu myslalem o analogu i tez chcialem isc w cos starego mocno manualnego , ale przemyslalem sprawe i wybralem F80 a docelowo i tak mam juz F100 , F100 - aparat ktory nie przeszkadza w robieniu zdjec

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jaack Zobacz posta
    skoro masz juz w cyfrze Nikona i jakas szklarnie do niego , kup Nikona F80 ...
    ta, i z przyzwyczajenia wypstryknę rolkę filmu w 7 sekund fotografując córkę na rowerku
    nie, musi być naciąg do rolki, musi być zimny klockowaty metal, zapach manuala, chcę się zastanowić piętnaście razy zanim nacisnę spust, tak właśnie

  6. #6

    Domyślnie

    Nawet jesli, to po pierwszej takiej rolce zobaczysz efekty i przy drugiej pomyslisz zanim znów zaczniesz tak pstrykać. Jak się ma przyzwyczajenia to raczej one zostają. Poza tym t ty decydujesz ile masz zrobić zdjec a nie aparat, jak ktos chce to i na manualu wypstryka rolkę w minutę.

  7. #7
    J1
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chaos Zobacz posta
    ta, i z przyzwyczajenia wypstryknę rolkę filmu w 7 sekund fotografując córkę na rowerku
    nie, musi być naciąg do rolki, musi być zimny klockowaty metal, zapach manuala, chcę się zastanowić piętnaście razy zanim nacisnę spust, tak właśnie

    pozwole sie niezgodzic , seri zdjec nie zrobisz jezeli ustawisz transport na tryb pojedynczy

    co do zimnego metalu nie bede polemizowal bo F80 jest plastikowy , a F100 za drogi

    ale pomysl ile tracisz pozbywajac sie dobrego AF , w pewnych sytuacjach gdzie bedzie sie liczyl czas i kwestia uchwycenia niepowtarzalnej chwili , moze sie przydac , a wylaczyc go zawsze mozesz

    ja wyznaje zasade ze lepiej miec cos , co mozna zawsze wylaczyc , niz nie miec

  8. #8

    Domyślnie

    Gdybym chciał kupić F80 czy F100 nie pytał bym o wiekowego manuala, te konstrukcje do złudzenia przypominają puszki cyfrowe które miałem, więc domyślam się czego można się po nich spodziewać.
    Z grubsza orientuję się również w fotografii nie musicie mnie uświadamiać kto i ile robi zdjęć

    Potrzebuję pomocy w temacie zgodnym z pierwszym wpisem.

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę, że Nikon FE spełnia wszystkie te kryteria i powinieneś być z niego zadowolony. Sam miałem i polecam
    Wielce żałuję, że sprzedałem bo to był genialny sprzęt
    Ostatnio edytowane przez catintheflat ; 24-04-2012 o 22:19
    D610, V1, FM2n

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jaack Zobacz posta
    pozwole sie niezgodzic , seri zdjec nie zrobisz jezeli ustawisz transport na tryb pojedynczy
    ok, rozumiem, zgadzam się ...
    jednak nie spełnia warunków jakie podałem w pierwszym poscie

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •