Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Portret - Poprawa koloru skóry na twarzy

    Witajce,
    Na prośbę braciaka wykonałem mu kilka ujęć portretowych w mundurze. Jednakże cała sesja była robiona na wariata bo on musiał uciekać do pracy a i ja nie miałem zbytnio czasu się przyłożyć. Ogólnie rzecz biorąc pełna amatorka.

    Warunki i sprzęt.
    Pokój o ścianach w kolorze jasnej brzoskwinki jako tło i białym suficie. (dość długi ale wąski)
    Model ustawiony jakieś 30-40 cm od ściany, więcej się nie dało. i ok 1,5-2 m od aparatu.
    Ja pstrykałem D90 z 50 f/1,8 ustawionym na f/4 i 1/100s, ISO 100. z pomocą SB 900 odbijanej od sufitu w kierunku tylnym wyzwalanej z built flasha zakrywanej ręką (w celu zapobiegania powstawaniu ewentualnych cieni). Zdjęcia strzelane w RAW.

    Ogólnie rzecz biorąc na aparacie fotki wydawały się ok, znaczy poprawnie naświetlone (no może lekko niedoświetlone) tak jak pisałem wszystko trwało bardzo szybko. Mówię sobie, LR lub PS mi pomoże wszystko wyprostować. Ale niestety po wrzuceniu na kompa wszystko okazało się dość ciemne i dopiero podbicie Exposure o 2 działki dało mi w miarę poprawne naświetlenie, oczywiście zabawa z Fill light i WB także.

    Rezultatem tej zabawy jest jednak w moim odczuciu nienaturalny odcień skóry na twarzy, jakby taki zbyt kontrastowy i przebarwiony, jak temu zaradzić ? Proszę się temu przyjrzeć i może coś doradzić.

    Jak do tej pory używałem podstawowych funkcji w LR czy to PS (camera Raw), typu Exposure, Fill light, Kontrast, Recovery, czy Krzywe, co mógłbym zrobić żeby to poprawić.

    Wspomnę że umiem trochę PS czy LR ale nie na poziomie zaawansowanym.
    Z tym jednak sobie nie radzę. Przygodę z fotografią w sumie dopiero zaczynam na dobre.
    Zdjęć niestety nie mogę powtórzyć, chyba że za rok jak będę się widział ponownie z braciakiem.
    A może wy macie jakiś pomysł na to foto, możecie śmiało próbować.

    Sample.

    Originał

    http://imageshack.us/photo/my-images...lorbefore.jpg/

    Po obróbce
    http://imageshack.us/photo/my-images...olorafter.jpg/


    pozdr

    kanias

  2. #2

    Domyślnie

    Polecam przenosiny do tego działu:
    http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=27
    Ale przede wszystkim zamieszczenie zdjęcia w jakiejś sensownej jakości. Z 42 kilobajtów nic się nie da wyciągnąć, bo robi się kaszana i wielkie kwadraty. A najlepiej popatrzyć jak ludzie zamieszczają pliki RAW i takowy podlinkować.
    Z powyższej jakości od biedy coś takiego jedynie mogę zaproponować:


    PS. Wersja kolorowa ma trochę więcej informacji o kolorze - coś takiego w minutkę osiągnąłem za pomocą suwaków HSL w LR głównie:


    Otwórz sobie zakładkę HSL w obróbce i modyfikuj jasność, nasycenie i Hue kanałów czerwonego oraz pomarańczowego. Może żółty też będzie użyteczny. W LR 4 możesz także wcisnąć "K", wybrać efekt "Temp", a następnie zamalować twarz i dostosować jej temperaturę barwową do pożądanej. Można w ten sposób potraktować także mundur czy tło. Efektywnie niwelując wpływ kolorowego światła, czy odbić.
    Ostatnio edytowane przez mOSAd ; 23-04-2012 o 22:21

  3. #3

    Domyślnie

    niech mod przeniesie ten watek do tego o ktorym pisze mOSAd, a kolega niech wrzuci NEFa gdzies - napewno jakas dobra dusza pomoze :]

  4. #4

    Domyślnie Brat, to... brat! Zwłaszcza na stanowisku...;)

    Chyba nie tylko kolor skóry... Czyżby teraz mundury naszych dzielnych wojaków były brązowe? To ja jednak pozostanę przy znanej mi wersji odzienia. Zwróć uwagę co się dzieje z mundurem. Gdyby zdjęcie miało przyzwoite rozmiary, to dałoby się tego uniknąć. Czy coś poprawiałeś przy mundurze? Te plamy są również widoczne na pierwszej zamieszczonej wersji...












    Pozdrawiam.
    ... sprzęt do robienia zdjęć i nie tylko

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Robione z NEF'a:
    D600, T24-70/2.8 VC, N80-200/2.8, SB700

  7. #7

    Domyślnie

    Jaworus, możesz opisać jak uzyskałeś powyższy efekt podczas obróbki?

  8. #8

    Domyślnie

    Mnie bardziej ciekawi skąd wziął NEFa.

  9. #9

    Domyślnie

    Co do NEF'a, napisałem do autora na PW, że z NEF'a będzie łatwiej coś sensownego wyrzeźbić i dostałem go na maila.
    Co do obróbki to specjalnego szału tam nie ma. W NX2 zmieniony balans bieli, profil kolorów na "portret", ekspozycja chyba o +1EV, kontrast trochę i kilka "ran" po brzytwie stemplem usunąłem. Tło zmienione/przekolorowane w GIMPie.
    D600, T24-70/2.8 VC, N80-200/2.8, SB700

  10. #10

    Domyślnie

    Może na PW kolega mu podesłała, natomiasty kolory bardzo naturalne, bardzo dobrze wyważone i również jestem ciekaw jak to zdjęcia zrobił od kuchni
    studio

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •