Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 3,6 a profile obiektywów Tokiny

    Witam

    W LR 3 przy obróbce zaznaczam często okienko enable profile corrections (w lens corrections).
    Niestety nie ma tam profili do szkieł Tokiny.
    LR 4 ma już Tokinę, ale po pierwsze ... musiałbym go kupić (nie wiem czy warto to robic, tylko dla profili szkieł), po drugie ja mam Windowsa XP (LR 4 pod nim nie działa) na kompach (i na razie mi to wystarcza).

    Na próbę ściągnąłem z jakiegoś anglojęzycznego forum profil do To 12-24/4, ale nie mam pojecią, w które miejsce w LR mogę go włożyć ...
    Może ktoś wie ... jak to zrobić ?
    A może wie też ... gdzie znaleźć inne cuda (jak np. profil do To 50-135/2,8 czy To 11-16/ 2,8 ).

    Na stronie Adobe jest do ściągnięcia downloader do wyszukiwanie i ściagania profili - ściągnąłem do siebie (razem z tym AIDem), ale po rozpakowaniu ... ni chu chu ... nie gada ...

    W ostateczności ... jest tam jeszcze adobe lens creator ... ale przyznam się, że jestem leniem, z małą znajomością angielskiego i jeszcze z bardziej demotywującym brakiem czasu .

    Pozdrawiam i dziękuję

  2. #2

    Domyślnie

    /Library/Application Support/Adobe/CameraRaw/LensProfiles/1.0/Tokina/

    Nowy ACR będzie miał profile do Tokiny.

    Google naprawdę nie boli.

    Edyta:
    Doczytałem, że masz Windows - to nie wiem gdzie wgrać ten profil.
    Ostatnio edytowane przez Henio Jawa ; 06-04-2012 o 00:14
    Pozdrawiam,
    Tomek

  3. #3

    Domyślnie

    Ostrzegam przed tym dowloaderem profili. Była już o tym mowa, prezentuje różne samoróbki, czasem mylnie opisane.

    Co do miejsca, w które posłać profil, jak już go masz: pomyśl chwilkę i poszukaj na dysku takiego profilu jaki masz zainstalowany, to się dowiesz, gdzie jest reszta profili. To znaczy:

    1. wczytaj jakiś profil
    2. rozszerz tak panel, żeby wiidzieć całą nazwę
    3. przepisz, zapisz, zapamiętaj, co wolisz
    4. wyszukaj na dysku ten zapisany, przepisany czy zapamiętany profil i będziesz wiedział, gdzie jest reszta. Są ładnie skatalogowane w marki, typy, modele, nietrudno się zorientowac.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 06-04-2012 o 00:33
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Henio Jawa i 2pompony dzięki wielkie .

    Przyznam, że profile do szerokich szkieł zbieram na przyszłość - ale dość bliską - kwestia miesiąca, dwóch.
    Problem w tym, ze jeszcze nie wiem co kupię - czy drożej, a lepiej (To 11-16/2, czy taniej i ... wystarczająco (To 12-24).

    Tokinę 12-24 robioną na D80 ściągnąłem stąd: http://tiny.cc/tokina12-24profile
    Profil 11-16 z linka od Henia jest co prawda pod Canona, ale mam nadzieję, że nie będzie to miało dużego znaczenia.

    Za radą 2pomponów powęszyłem i znalazłem ścieżkę dostępu do lens profile w LR.
    Szukałem już wcześniej, ale trzeba było pogrzebać w ukrytych plikach lub kliknąć na CD drzewo w Commanderze, bo normalnie jej nie widać.
    Leci to tak: Documents and Settings/ All Users / Dane aplikacji/ Adobe / Camera Raw/ Lens profiles / 1.0 - i tu już są ładnie skatalogowane profile obiektywów.
    Założyłem tam nowy folder Tokina, podfolder Canon do którego wrzuciłem plik z linka Heniowego i podfolder Nikon a w nim To12-24.
    (sorki, że tak dokładnie piszę o tym - pewnie dla większości osób to proste i oczywiste - ale też możliwe, że ktoś skorzysta)

    Po odpaleniu LR w Developie pokazuje się zakładka Tokina - ale w niej tylko ... 12-24.
    Po dłuższym szukaniu ... 11-16 .... jest ! ale w zakładce Canon ????

    Jak to działa w praktyce ... nie wiem .... szkła najpierw muszę mieć .

    Chciałbym znaleźć jeszcze profil do 50-135, bo to szkło akurat posiadam, ale w sieci tego pliku nie ma.
    Posiłkuję się na razie profilem, ponoć bliźniaczego Pentaxa ... w miarę dobrym efektem.

    W razie czego zawsze pozostają suwaki.
    Albo nowy sprzęt z Windą Vista lub 7 i LR4 .

    Co do poprzedniej dyskusji (w linku w poście 2 pompony) zainstalowałem wcześniej AIRa, ściagnąłem paczke z Adobe lens downloaderem, ale ten mi w ogóle nie odpala.
    Mogę rozpakowywać, klikać, pisac otwórz z ... (AIR) ... nothing.
    Pewnie musze jakiegoś speca do komputera zaprosić na herbatkę ...

    2pompony zapytam z nadzieją ... nie było w downloaderze profilu do To 50 -135 ?

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Tu jest Tokina 11-16 pod D300, którą używam i ściągnąłem Wielce-Podejrzanym-i-Wątpliwej-Jakości-Downloaderem

    Do wrzucenia w katalog j.w.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki B.K.

    Wrzuciłem plik do katalogu, LR widzi profil pod Tokiną.
    Z D300 będzie jak znalazł pod moją 90-tkę .

  7. #7

    Domyślnie

    Witaj Buber -

    jestem tu dopiero teraz, stąd nei odpowiedziałem, ale mam taką uwagę: jak nie musisz, nie stosuj profilu do nie tej puszki, której używasz. Canon ma inny crop niż Nikon i nei wiem, na ile to ma odzwierciedlenie w profilach. Pewnei ma i to zauważalne, skoro są robione dwa różne profile, właśnie w zależności od marki body i cropa - dwa profile do tego samego szkła. Skontaktuj się ze mną na privie i daj mi malia, to poślę Ci profile, jakie mam do szkła, o jakie Ci chodzi. Napisz mi tylko pełną nazwę danego obiektywu ze wszystkimi literkami - bo czasem są jakieś dwa różne obiektywy, ale o podobnych ogniskowych i świetle - i różnią się tylko tymi literkami w nazwie.

    Ścieżkę już znasz.

    I odpowiadając czy jest Tokina - tak, mam profil do jakiegoś obiektywu o pełnej nazwei Tokina AT-X 535 PRO DX 50-135mm F2.8(IF) - jeśli to ten, mogę Ci posłać. Nie ma w nim śladu modelu aparatu (D300 czy D90 czy D500 czy cokolwiek innego), są tylko dwa profile: dla Nikona i dla Canona. Na szczęścei ne jest to wynalazek ściągnięty Tajemniczym-Downloaderem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    2pompony zapodałem profil i wszystko w LR hula jak potrzeba.
    Oszczędność czasu olbrzymia.
    Szacunek i Wielkie Dzięki.
    Pozdrawiam serdecznie
    W.B.

  9. #9

    Domyślnie

    No to dobrze. Miło, że jeden zadowolony na koncie!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •