Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Moja przygoda z astrofoto..

    Witam.
    W związku z ciemnym niebem nie pokrytym żadną chmurką przedstawiam Wam kilka swoich wypocin z dziedziny astrofotografii.


    1.
    Słońce
    2.
    Plejady inaczej zwane M45.
    Tutaj muszę zebrać troszkę więcej materiału
    3.
    No i nasz naturalny satelita - Księżyc

    Mój zestaw to:
    - montaż HEQ5
    - główne lustro Celestron 150/750
    - tuba SkyWatcher 80/400 do guidingu
    - kamerka QHY5T jako guider
    - no i oczywiście Nikon D700

    Jeżeli macie jakieś pytanie walcie śmiało

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez franz55 Zobacz posta

    Jeżeli macie jakieś pytanie walcie śmiało
    Co to jest guider ?
    Wszak najwięcej mówią ci, którzy mają najmniej do powiedzenia...

  3. #3

    Domyślnie

    Jak wiemy Ziemia ciągle jest ruchu a dokładniej kręci się wokół własnej osi. Tak więc praktycznie każdy obiekt na niebie jest w ciągłym ruchu.
    Nie ma problemu jeżeli czas naswietlania jest krótki. Problem zaczyna się robić gdy chcemy wykonać zdjecie z kilku lub nawet kilkuset sekundowym czasem naswietlania. Bez odpowiedniego prowadzenia gwiazdy nie bedą punktami a liniami. Odpowiednie montaże paralaktyczne posiadają odpowiednie silniki umożliwiające w miarę dokładne prowadzenie całego zestawu w osi RA i DEC. Jednakże dobre prowadzenie wymaga bardzo dokładne ustawienie setupu na tzw biegun. Czasami się nie chce, nie ma czasu albo po prostu tak jak w moim przypadku nie ma możliwości (nie widzę go po prostu).
    I w tym momencie przychodzi na pomoc tzw guider.
    Jest to specjalna kamera, która to wpina się poprzez odpowiednie przejsciowki w teleskop, lornetke itp. Z drugiej strony przewodem najczęściej już USB do komputera oraz poprzez specjalny przewód RJ w gniazdo st4 w montażu paralaktycznym.
    W komputerze uruchamia się specjalny program do tzw guidingu, który to na bieżąco przetwarza obraz z w/w kamery. Po prostu na ekranie zaznacza się jedna z gwiazd i się ja wskazuje, a program 'sledzi' ja i odpowiednio steruje całym montażem tak aby zaznaczone gwiazda była cały czas w tym samym wskazanym przez nas miejscu.

    Brzmi trochę skomplikowanie ale powiem, ze to nic trudnego a naprawdę ułatwia życie
    Bez tego oraz bez ustawienia montażu na biegun maks czas jaki mogłem ustawić aby gwiazdy były w miarę punktowe to 20-30s.
    Po uruchomieniu guidingu czas ten wzrósł do 300-400s.
    Jak widać różnica jest spora.

    Jednakże należy pamiętać o tym, ze sam guiding nie jest lekarstwem na złe ustawienie montażu.
    Przy bardzo złym ustawieniu dojdzie do sytuacji, ze centrum kadru będzie ostre natomiast na obrzeżach dojdzie do tzw rotacji pola.

  4. #4

    Domyślnie

    Nigdy w życiu nie pomyślałbym, że to takie skomplikowane. Zawsze, oglądając podobne foty, myślałem - ot, pstryknięty kawałek nieba. Zapomniałem, że się cały czas kręcimy. Szacun!
    1
    Wszak najwięcej mówią ci, którzy mają najmniej do powiedzenia...

  5. #5

    Domyślnie

    kolejna próba z M45 niestety zakończona niepowodzeniem ;/
    Jasno świecący księżyc skutecznie zaświetlił mi tą gromadkę..
    A oto efekt.

  6. #6

    Domyślnie

    No robi się ciekawo. A Plejady- extra.
    Pozdrawiam Marcin Bąk
    FUDŻI

  7. #7

    Domyślnie

    ładnie czysto - podoba mi się

    szkoda , że mieszkasz tak daleko

    teraz jest dobra pora na Wielką Mgławice Oriona

    Księżyc wydaje mi się za bardzo prześwietlony

    Jaki filtr lub folia na Słoneczko ?

  8. #8

    Domyślnie


    Wiesz póki co są to fotki balkonowe a jak wiadomo przez to jest bardzo ograniczone pole widzenia.
    Co do M42 - jest ciut jeszcze nie w tym miejscu.
    A folia na Słońce to zwykła ND5.

  9. #9

    Domyślnie

    a folia jak zamontowana - czy jest naciągnieta ?

  10. #10

    Domyślnie

    mam dwie opcje - jedna z obejmą a druga naklejona na kawałek kartonu z wyciętym otworem o średnicy teleskopu.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •