Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49
  1. #1

    Domyślnie Jakość skanowania

    Witam,
    po 25 latach wracam do zabawy analogami. Zamieniłem Zenitha na F80. Zakupiliśmy z kolegą również skaner Epsona v330 i ... mam wątpliwości jeśli chodzi o jakość uzyskiwanych skanów a dokładniej o ich ostrość. Poniżej zamieszczam dwa przykładowe zdjęcia. Negatyw to Ilford Delta 400 wołany w Ilfosolu 1+4 przez 9 minut:



    Negatyw przy oglądaniu pod lupą wygląda na bardzo ostry; skan już nie tak bardzo.

    W skanowaniu nie mam żadnego doświadczenia i nie wiem czy robię coś źle czy ten skaner po prostu oferuje tylko taką jakość.

    Prosiłbym o jakieś podpowiedzi lub rady co mogę poprawić/zmienić przy skanowaniu.
    NIKON & NIKKOR

  2. #2

    Domyślnie

    A jakim programem skanujesz? To pierwsze wyglada na sztucznie wyostrzane a to drugie na crop.

    X-T2 | 35/2 | 50/2 | ETRSi | 75/2.8
    radek.art.pl / facebook

  3. #3

    Domyślnie

    A co chcesz potem robić z tymi zdjeciami?

    Jeśli oglądać na powiększeniu 100% to faktycznie może być problem. Ja już się dawno nauczyłem zeby nie analizować z lupą zdjec, skanów, ostorsci szkieł itp. Waznie zeby zdjecie wyglądało dobrze w rozmiarze w jakim je będę prezentował. Jesli w planach masz druk, to wydrukuj i oceń na papierze.
    Völkchlor

  4. #4

    Domyślnie

    Używam softu dostarczonego ze skanerem.

    Z tym drugim zdjęciem to też ciekawa sprawa. Zostało zeskanowane właśnie w takich proporcjach, jakby wykadrowane. Czemu? Tego też nie wiem.
    NIKON & NIKKOR

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmac Zobacz posta
    Używam softu dostarczonego ze skanerem.

    Z tym drugim zdjęciem to też ciekawa sprawa. Zostało zeskanowane właśnie w takich proporcjach, jakby wykadrowane. Czemu? Tego też nie wiem.
    Zapewne masz automatyczne kadrowanie - przy guziku Podgląd/Preview masz taki mały trójkącik - tam jest mini menu, z niego wybierz drugą opcję - nie pamietamjak sie nazywała, a nie mam podłączonego skanera i nie odpalę programu. W każdym razie wtedy bedziesz mógłsam zaznaczac obszar do skanowania.
    Völkchlor

  6. #6
    conik
    Gość

    Domyślnie

    po pierwsze.... wylaczyc wszelka automatyke po drugie nie oczekuj od skanera za pare stowek ostrosci takiej jak na odbitkach po trzecie kup dwa paski szkla antynjutonowego (o czym mowa w innym watku) a pozniej tylko doskonalenie przez praktyke

  7. #7
    Zbanowany
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Księżyc
    Posty
    578

    Domyślnie

    Obcinanie kadrów to wina tego nieszczęsnego 'trójkącika', o którym pisał kol. pastwisko.

    Cytat Zamieszczone przez conik Zobacz posta
    kup dwa paski szkla antynjutonowego (o czym mowa w innym watku) a pozniej tylko doskonalenie przez praktyke
    No właśnie, jak to wygląda w praktyce? Czy możesz powiedzieć, że zakup antynewtonowskich szybek faktycznie w zauważalny sposób poprawia ostrość skanów?

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    Białystok
    Posty
    20

    Domyślnie

    Przyłączam się do pytani. Czy szkiełka antynewtonowskie istotnie zwiększają jakoś skanu? Dodam , że skanuję epsonem V700.
    D90, FE, F80, SB800, P5000, N18-105, N35, N50, N 70-300, N28-70, S55-200

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fabi Zobacz posta
    Przyłączam się do pytani. Czy szkiełka antynewtonowskie istotnie zwiększają jakoś skanu? Dodam , że skanuję epsonem V700.
    Sporo na ten temat od tego miejsca w wątku skanerowym.
    A przed ewentualnymi zakupami polecam jeszcze lekturę tego artykułu.
    Pozdrawiam,
    Marcin

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fabi Zobacz posta
    Przyłączam się do pytani. Czy szkiełka antynewtonowskie istotnie zwiększają jakoś skanu? Dodam , że skanuję epsonem V700.
    one nie tyle zwiększaja jakość, co trzymają film prosto - jesli skanujesz czesto powyginane filmy (wzdluż) to powinienes zauważyć róznicę.
    Völkchlor

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •