Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Nikon D5000.

  1. #1

    Domyślnie Nikon D5000.

    Otóż nie jestem pewien czy to jest problem , ale gdy ustawiam obiektyw na Autofocus to gdy biorę na LV i obiektyw / aparat ustawia ostrość dosyć długo nawet przy obiektywie 18-55mm , od razu mówię , że są to moje ''początki'' z tym Nikonem , w przeciwieństwie do Canona 1100D który ostrość dostosowuje szybko.
    Oraz mam kilka pytań:
    1.Czy megapiksele mają duże znaczenie w zdjęciach ?
    2.Co to czułość matrycy ISO ?
    3.Co to migawka ?
    4.Czy Nikon D5000 jest dobrym aparatem ?
    5.Jaki jest Nikon D5000 w przeciwieństwie do Nikona D5100 (pomijając ekranu obracającego się który według mnie by się przydał)

  2. #2

    Domyślnie

    Bez urazy, ale kup sobie jakąś książkę i zacznij od podstaw... W necie też masz pełno informacji...
    np. tu: http://www.optyczne.pl/poradniki.html
    Nikon

  3. #3

    Domyślnie

    Również bez urazy, ale fotografia to taka pani, którą wypadałoby najpierw trochę poznać i poświęcić jej trochę czasu, a wtedy samo wyjdzie czy to będzie romans, pomyłka, czy dłuższa znajomość. Zaś z tego co piszesz można odnieść wrażenie, że wcale Ci na tej znajomości nie zależy, a jedynie chciałbyś ją "zaliczyć" na pierwszej randce, a przy okazji jeszcze upewnić się, czy Twoje narzędzie trzyma się standardów

    Sorry, ale to właśnie zdobywanie elementarnej wiedzy i zadanie sobie trudu sprawiło, że kiedyś zeszliśmy z drzewa...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Miracle Zobacz posta
    Otóż nie jestem pewien czy to jest problem , ale gdy ustawiam obiektyw na Autofocus to gdy biorę na LV i obiektyw / aparat ustawia ostrość dosyć długo nawet przy obiektywie 18-55mm , od razu mówię , że są to moje ''początki'' z tym Nikonem , w przeciwieństwie do Canona 1100D który ostrość dostosowuje szybko.
    Oraz mam kilka pytań:
    1.Czy megapiksele mają duże znaczenie w zdjęciach ?
    2.Co to czułość matrycy ISO ?
    3.Co to migawka ?
    4.Czy Nikon D5000 jest dobrym aparatem ?
    5.Jaki jest Nikon D5000 w przeciwieństwie do Nikona D5100 (pomijając ekranu obracającego się który według mnie by się przydał)
    Będę dobrym samarytaninem i odpiszę krótko:
    1. Mają znaczenie jeżeli chcesz uzyskać duży wydruk zdjęcia, który będzie się dało oglądać ze stosunkowo niewielkiej odległości. Ewentualnie umożliwiają późniejsze "przycięcie" zdjęcia z zachowaniem przyzwoitej jakości.
    2. Matryca jest naświetlana, tak samo jak kiedyś naświetlało się film. Warto na początek powiedzieć, że proces rejestrowania zdjęcia polega na "zbieraniu" światła odbitego od fotografowanej sceny - na jego ilość wpływają 3 czynniki (ISO, czas otwarcia migawki, szerokość otworu przysłony). Prawidłowe ich ustawienie powoduje odpowiednie naświetlenie zdjęcia, przy czym każdy z tych czynników ma specyficzny wpływ na zdjęcie. Zwiększenie czułości na światło - jak sama nazwa wskazuje - spowoduje, że matryca zarejestruje tego światła więcej w tym samym czasie. Warto nadmienić, że wraz ze zwiększaniem ISO pojawiają się na zdjęciu szumy (w postaci ziarna i przekłamań kolorów), zmniejsza się kontrast oraz zakres tonalny.
    3. Migawka jest złożona z 2 kurtyn, jedna otwiera dostęp światła do matrycy, druga zamyka - czas pomiędzy tymi dwoma czynnościami jest określony jako czas otwarcia migawki. Decyduje on - tak jak ISO - ile światła zarejestruje matryca, przy czym wpływa również bezpośrednio na zamrożenie/rozmycie ruchu na zdjęciu. Wraz z wydłużaniem czasu otwarcia migawki, matryca rejestruje coraz więcej światła.
    Warto też tutaj napisać o przysłonie - bo o to pewnie też spytasz. Jest to otwór w obiektywie znajdujący się w pobliżu korpusu aparatu. Zbudowany jest z tzw. "listków", umożliwiających regulowanie jego wielkości. Oczywistym jest, że im większy otwór - tym więcej światła dotrze do matrycy w tym samym czasie. Nasuwa się wtedy pytanie - po co więc go zmniejszać. Wielkość otworu przysłony ma również bezpośredni wpływ na wielkość "krążka rozproszenia światła", a co za tym idzie na głębię ostrości - mówiąc prościej, wpływa na ilość ostrych i "rozmytych" elementów na zdjęciu (im większy otwór, tym mniej elementów które można uznać za ostre i bardziej rozmyte tło).
    4. Bez obrazy, ale na Twój poziom wiedzy o wiele za dobrym. Rzeczy o które pytasz, można się bez problemu nauczyć na jakimkolwiek aparacie sprzed x lat. Nie znasz kompletnych podstaw, także radzę sporo poczytać. Ja osobiście uczyłem się z filmików na youtube - polecam kanały "FroKnowsPhoto", "Adorama TV" (anglojęzyczne, polskie też pewnie jakieś się znajdą ale nie będzie tam tyle informacji). Do poczytania z polskich stron polecam Szeroki Kadr - z czego pamiętam w początkowych poradnikach zaczynali od podstaw jak właśnie migawka/ISO/przysłona.
    5. Ehh...
    KLIK

    Powiem szczerze, że w połowie pisania tego posta zacząłem się zastanawiać po co to robię, ale szkoda mi było nie dokończyć. Może komuś to pomoże
    | FB | BLOG |

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi , a co do książki , to posiadam jedną , ale póki co ma ją moja przyjaciółka , i dostanę ją dopiero w marcu. : )

  6. #6

    Domyślnie

    W księgarniach książek nie brakuję.Bez urazy,ale jesteś kolejnym przykładem co to "kupiłem lustrzankę i będe robił wspaniałe zdjęcia".Odpowiedzi na te pytania co zadałeś to bez problemu znajdziesz w internecie w pierwszych wyświetleniach Google.
    D90/N50 1.8D/T17-50 2.8/Nissin Di622 MII

  7. #7

    Domyślnie Nikon d5000

    Witam,

    Chcę zakupić Nikona D5000.
    Jakie są wasze opinie?

  8. #8

    Domyślnie

    Niektóre D5000 na początku produkcji miały problem z zasilaniem, sprawdź numer seryjny na stronie http://advisory.nikonrepair.eu/language_select.aspx
    Ile masz zamiar wydać?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  9. #9

    Domyślnie

    Miałem dwa egzemplarze tego modelu, egzemplarze bez problemu z zasilaniem, obrazek praktycznie jak z D90.
    Troszkę lepiej się go trzymało jak obecny D5100, był nieco wyższy.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    Na początek w komplecie z nikkorem 35 1.8 jest niesamowita frajda, niedużym kosztem.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •