Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar Ymanuel
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    98

    Domyślnie Panorama z Gęsiej Szyi

    Witam, będąc bezustannie oszałamiany nieliczonymi pokładami opcji, a co za tym idzie osiągania efektów wyjściowych zdjęć, zamieszczam panoramę z Tatr. Także proszę o słowa rozwojowej krytyki, szczególnie odnośnie proporcji panoramy, jej kadru oraz oczywiście ogólnego odbioru zdjęcia wraz z jego brakami, które to wypadałoby wypełnić.


    Wersja większa - Tutaj

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 20-01-2012 o 23:08 Powód: orto. ("Szyji")

  2. #2

    Domyślnie

    bardzo słabo
    to zdjęcie nie ma ani początku z lewej, ani końca z prawej ...

    moja panorama w Gęsiej Szyi jest jako top strony na www.zakopane.eu
    z doświadczenia wiem, że to miejsce jest wyjątkowo dobre do panoram....
    www.michalbilko.pl - fotografia tatrzańska

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fotoMichal Zobacz posta
    bardzo słabo
    to zdjęcie nie ma ani początku z lewej, ani końca z prawej ...
    Potwierdzam, miejsce doskonale mi znane. Niestety tu ani ciekawie skrojonej panoramy ani warunków!
    Ostatnio edytowane przez ostrytux ; 21-01-2012 o 02:01
    Zapraszam
    <a href="http://www.michalostrowski.com.pl/" target="_blank">www.michalostrowski.com.pl</a><br>

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar Ymanuel
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    98

    Domyślnie

    Tak więc kadrowanie - tudzież - skrojenie.
    Myślałem że dobrym wyjściem jest próba zamknięcia (otwarcia?) kadru owymi świerkami z lewej. Nie myślałem w ogóle o cięciu, bo jak to ciąć takie urocze góry, ale ale.. Gdyby tak jednak uciąć owe dwa świerki z lewej i zostawić cały trzeci (niski), a góry "rozpocząć" od zbocza hawrańskiego, to to było by dobre otwarcie?
    Co do zamknięcia.. No niestety tutaj Wołoszyn wcina się w kadr swą piękną granią, ale spodziewałem się (spodziewam ciągle), że jest to pewne zamknięcie kadru. Widać że jest na pierwszym planie, że jest ogromny i generalnie nie jest głównym motywem, więc - jak to w górach - pewnie jest obiecujący do miana własnego tematu nowej zdjęciowej opowieści (że nie wspomnę*o ostrym słońcu czającym się tuż tuż za granicą kadru). Czy lepszym zamknięciem byłoby więc miejsce łączenia Rysów z Wołoszynem? Tylko to mi przychodzi do głowy, a moim zdaniem byłoby złym cięciem.. (na pewno gorszym niż to przedstawione).. więc cóż zostaje? Trochę inne miejsce zdjęcia? Bardziej w lewo, szukając ładnego zamknięcia Rysami?

    Na dobrą sprawę, to na podlinkowanym zdjęciu też dość nieciekawie ucięli panu, panie fotoMichał, ten Hawrań (czy tam nawet Murań widać jeszcze). I chyba robił pan to zdjęcie ze zbocza poniżej, nie z samego szczytu Gęsiej? Rzeczywiście ciekawie wygląda, następnym razem pobuszuję może po okolicznych polankach. Ale co do prawego zamknięcia - jak inaczej złapać te Rysy, ciekawiej (pytając jednocześnie: co począć z Wołoszanem nieszczęsnym)?

    A i warunków się nie wybiera.. I tak były jak wspaniałe w porównaniu z tymi z poprzedniego dnia. Czy w dylemacie: pstrykać, nie pstrykać mam wybrać to drugie? No raczej nie.. Miałem wrażenie że dzięki tym warunkom jest większe wrażenie wieloplanowości kadru, tych pasm, dolin, jarów pokrytych mgłą..

    Więc jak to jest panowie? Jak żyć?

    Z pozdrowieniami!

  5. #5

    Domyślnie

    Mi to wygląda jak pół panoramy.

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Ymanuel
    Dołączył
    11 2008
    Miasto
    Górny Śląsk
    Posty
    98

    Domyślnie

    Panowie Szanowni... poczytuje to forum już od (niech no spojrzę) ponad trzech lat. Podziwiam zdjęcia, podpytuję o warsztat, potępiam pewne postawy - W TYM - głupie komentowanie zdjęć wysłanych przez nowicjuszy. Oglądam panów zdjęcia, prześliczne - i super. Ale cóż, jeśli w tematach "tematycznych" gdzie wszyscy potakują głowami nad mądrościami o koniecznym pilnowaniu jakości wskazówek/komentarzy w odpowiedziach pod zdjęciami by wniosły coś konstruktywnego w świadomość jednego czy drugiego, panuje atmosfera ogólnego potępienia takich "na odczepnego" komentarzy, a w konkretnych przypadkach (na przykład nieskromnie uznam obecny za taki), cóż powiedzieć, Panowie - posucha!

    Pozwolę sobię na mały offtopic. Bo może zdjęcia się dzielą na niedobre, oraz "would-be"-dobre. Zdjęcia niedobre (totalna katastrofa) kwalifikują się do jako takich pomocnych komentarzy - o poprawne naświetlenie, o temat zdjęcia, o wybór ogniskowej/obiektywu. A zdjęcia "would-be", nie kwalifikujące się już tam, są traktowane.. westchnięciem? Bezkrytycznym stwierdzeniem "słabe", "w połowie", "nie ciekawe", "brak warunków do robienia zdjęc"(wtf?) ...iii pominięciem? No Szanowni Koledzy! Oczekuję czegoś więcej od fotografów których zdjęcia mnie zachwycają! (Oczywiście od każdego, kto ma do powiedzenia jakąś ciekawą uwagę odnośnie zdjęcia czy jego wykonania, a jeśli ktoś już rzeczywiście jest docenionym foto-forumowiczem, to tym bardziej wymagam jego cennych rad ponad jedno negatywne w ocenie słowo!).

    Dziękuje, skończyłem

    a PSik mały na koniec, bo jak ktoś zapyta ... to mi naprawdę te zdjęcie się podoba, od niebieskiego nieba, przez zamglone pasma górskie i doliny, aż po wyścielających wspomniane lasów. I - tak, - nie trzeba widać mi wiele do zadowolenia (!samo-zadowolenia) ale po to zamieszczam zdjęcie by jeszcze bardziej móc być zadowolonym, z następnej wyprawy, i następnej serii zdjęc do kroćset!

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Ymanuel ; 22-01-2012 o 22:03 Powód: edycja wizualna

  7. #7

    Domyślnie

    napisał Ymanuel
    ...bo jak ktoś zapyta ... to mi naprawdę te zdjęcie się podoba, od niebieskiego nieba, przez zamglone pasma górskie i doliny...
    J ma prawo, w końcu to Ty jesteś autorem, trudno coś robić bez przekonania, sama fotografia mz. nie ma ewidentnych uchybień, oprócz jednego - kompozycji

    Po prostu w tej pracy brakuje dołu, jest go zbyt mało w stosunku do obfotografowanej górnej części pasma, rozumiem ze powodem mogły być dachy domów, krzaki, inne przeszkadzajki, jednak zawsze pod ocenę poddaje się to co jest na fotografii, z warunkami i wszelkiego rodzaju przeszkodami, fotograf musi walczyć tak skutecznie, ażeby efekt końcowy był czytelny i żadne zasłanianie się czymkolwiek, nie zmieni nastawienia widza do oglądanej pracy.


    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ymanuel Zobacz posta
    .. to mi naprawdę te zdjęcie się podoba, od niebieskiego nieba, przez zamglone pasma górskie i doliny, aż po wyścielających wspomniane lasów. I - tak, - nie trzeba widać mi wiele do zadowolenia (!samo-zadowolenia) ...
    Generalnie bardzo dobrze że Ty jesteś zadowolony bo najważniejszy moim zdaniem w fotografii jest tak zwany FUN!
    Drugą sprawą jest to w jaki sposób podchodzisz do fotografowania niech będzie w górach, czy fotografujesz od tak będąc tam czy udajesz się na tkz. plener i szukasz ciekawego światła. Osobiście nie neguję ani jednej ani drugiej postawy, ja robię zdjęcia i w południe i o świcie/zachodzie, i teraz decyzja do należy do Ciebie jakie fotografie chcesz pokazać. Nikt Ci nie broni pokazanie tych wykonanych w południe i przy mocnym świetle, tylko przyjemnie będzie je oglądać jeśli będą ciekawie skomponowane. W ww. fotografii kadr jest bardzo przeciętny moim zdaniem.
    Zapraszam
    <a href="http://www.michalostrowski.com.pl/" target="_blank">www.michalostrowski.com.pl</a><br>

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ostrytux Zobacz posta
    Generalnie bardzo dobrze że Ty jesteś zadowolony bo najważniejszy moim zdaniem w fotografii jest tak zwany FUN!
    Drugą sprawą jest to w jaki sposób podchodzisz do fotografowania niech będzie w górach, czy fotografujesz od tak będąc tam czy udajesz się na tkz. plener i szukasz ciekawego światła. Osobiście nie neguję ani jednej ani drugiej postawy, ja robię zdjęcia i w południe i o świcie/zachodzie, i teraz decyzja do należy do Ciebie jakie fotografie chcesz pokazać. Nikt Ci nie broni pokazanie tych wykonanych w południe i przy mocnym świetle, tylko przyjemnie będzie je oglądać jeśli będą ciekawie skomponowane. W ww. fotografii kadr jest bardzo przeciętny moim zdaniem.
    ..... święte słowa więc nie będę powtarzał.
    Moja panorama z Gęsiej. .... wcześniej nigdzie nie pokazywana, bo uważam, że jest przeciętna jak na to miejsce.
    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •