Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Mniejszy podatek

    W zasadzie to nie moja działka bo nie prowadzę żadnej DG ani usług związanych z foto, ale pytam bo może komuś się przydać jeśli odpowiedź będzie twierdząca.
    Jest coś takiego jak 50% podwyższone koszty uzyskania przychodów dla twórców (prawa autorskie). W praktyce wygląda to tak, że płaci się tylko 50% podatku.
    Czy coś takiego jest też w usługach foto??

  2. #2

    Domyślnie

    Takie coś dotyczy też usług foto. W końcu przekazujesz jakieś prawa autorskie zawsze!

    Nie jest to żadna nowość i jest to typowa umowa o dzieło z tytułu przekazania praw autorskich. Używana powszechnie przez wszystkie instytucje mające kontakt z twórcami (np.redakcje lub firmy zamawiające zdjęcia). Płaci się mniejszy podatek (coś około 10%), gdyż umowa zakłada, że koszt uzyskania przychodu wyniósł 50% wartości, więc podatek płaci się tylko od połowy przychodu. Nie pamiętam kto, ale jakiś kretyn z rządu chciał to zlikwidować bo mu się 'artyści' kojarzyli jedynie z Dodą i stwierdził, że umowa taka jest bez sensu skoro i tak artyści zarabiają miliony.

    Potem sprawa ucichła jak ktoś go uświadomił, że artyści to biedni pisarze, rzeźbiarze, malarze, felietoniści czy fotograficy i raczej kokosów nie zbijają.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety średnio się to ma do rozumianej potocznie działalności gospodarczej, pracując na umowę o dzieło nie wystawiasz faktur klientowi, nie masz VATu, ZUSu i innych pierdół.

    Ogólnie na dłuższą metę opłaca się tylko jako dodatkowe źródło do jakiegoś stałego i oskładkowanego głownego strumyczka kasy...

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie, zastanawiałem się jak to jest w przypadku DG. Bo jeśli robisz coś tylko na umowę o dzieło, to jest to na prawdę super sprawa.

  5. #5

    Domyślnie

    Pracując na etat również możesz skorzystać z tego typu zwolnień.
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mpwt Zobacz posta
    Pracując na etat również możesz skorzystać z tego typu zwolnień.
    Oczywiście. W zasadzie to z taką właśnie sytuacją mam styczność, a w przyszłości może i ja będę w takiej sytuacji (na razie tylko UoD).
    Ale to inna dziedzina "tworzenia".
    Ciekawy byłem czy to samo tyczy się branży foto. Dzięki za wyjaśnienie.

  7. #7

    Domyślnie

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - art.22 ust.3 pkt 3 + art. 26 ust. 1 pkt 2/ b + Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych art. 8 ust. 2.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał Jędrak Zobacz posta
    Nie pamiętam kto, ale jakiś kretyn z rządu chciał to zlikwidować bo mu się 'artyści' kojarzyli jedynie z Dodą i stwierdził, że umowa taka jest bez sensu skoro i tak artyści zarabiają miliony.

    Potem sprawa ucichła jak ktoś go uświadomił, że artyści to biedni pisarze, rzeźbiarze, malarze, felietoniści czy fotograficy i raczej kokosów nie zbijają.
    Niestety, ale ta ulga będzie zlikwidowana w przyszłym roku dla tych twórców, którzy zarobki wchodzą w drugi próg podatkowy. Jest już projekt takiej ustawy w sejmie.

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Grzybu Zobacz posta
    Czy coś takiego jest też w usługach foto??
    Co rozumiesz przez usługi foto? Bo np wykonywanie odbitek to też usługa foto, ale nie jest to działalność twórcza.
    Odpisać 50% jako koszt uzyskania przychodu i zapłacić 18% od reszty możesz, o ile sprzedajesz zdjęcia których jesteś autorem
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Co rozumiesz przez usługi foto? Bo np wykonywanie odbitek to też usługa foto, ale nie jest to działalność twórcza.
    Odpisać 50% jako koszt uzyskania przychodu i zapłacić 18% od reszty możesz, o ile sprzedajesz zdjęcia których jesteś autorem
    Specjalnie określiłem to tak dosyć szeroko rozumianym pojęciem, bo generalnie chciałem się dowiedzieć czy takie zjawisko występuje i w tej dziedzinie. Pytałem z czystej ciekawości bo w zasadzie jest mi to do niczego potrzebne. Akurat korzystam z tego prawa, ale w innej dziedzinie. Poza tym poruszyłem też ten temat, bo być może ktoś, kto nie wie o takich możliwościach będzie mógł teraz skorzystać z takiej ulgi.
    Ja zdjęciami zajmuję się raczej hobbystycznie, ale dobrze jest wiedzieć takie rzeczy.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •