Close

Strona 1710 z 2246 PierwszyPierwszy ... 7101210161016601700170817091710171117121720176018102210 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 17 091 do 17 100 z 22451
  1. #17091

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Walle Zobacz posta
    Panie moderatorze. Proszę czytać ze zrozumieniem.
    Porównuję pokrywające się ogniskowe, czyli od 18 do 55 mm, a tutaj różnice są niewielkie.
    wskaż proszę miejsce gdzie piszesz o pokrywających się ogniskowych:

    Cytat Zamieszczone przez Walle Zobacz posta
    18-135 ma gorsze światło, ale lepszą stabilizację więc nie ma różnicy.
    Zdjęć z 18-55 mam całe mnóstwo, wyślij mi adres e-mail, to coś podeślę.
    Zdjęć z 18-135 już nie mam, bo to były sklepowe testy, a pomysł zakupu zarzuciłem zaraz po podpięciu obiektywu do korpusu.
    Poznałem kilka osób posiadających 18-135 i wszyscy chwalili właściwości optyczne tego obiektywu. Jeśli akceptujesz cenę, wagę i wielkość, to kup 18-135.
    Co do 35-tki, to ja mam starą wersję F/1.4 z której jestem zadowolony i nigdy (choć miałem okazję) nie podpinałem nowszej wersji F/2.0 więc się nie wypowiem.
    przekaz jest prosty: gorsze światło,lepsza stabilizacja = brak różnicy.

    chyba, że myślałeś o pokrywającym się zakresie, no to wybacz, ale nie potrafię czytać w myślach
    ale skoro piszesz, że

    ... a tutaj różnice są niewielkie.
    czyli jednak różnice są. Podtrzymuję to co napisałem.

  2. #17092

    Domyślnie

    Ja zawsze byłem przekonany, że lepiej dla mnie mieć lepsze światło niż lepsza stabilizacja... i po tylu latach się dowiaduję, że bez różnicy. Ba nawet myśłałem, że z jasnym obiektywem się mogę obejść i bez stabilizacji

    ... nie chyba jednak się nie przekonam do takiego podejścia do tematu

  3. #17093

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez veeckee Zobacz posta
    Ja zawsze byłem przekonany, że lepiej dla mnie mieć lepsze światło niż lepsza stabilizacja... ...
    I niech tak zostanie

  4. #17094

    Domyślnie

    to ja moze przerywnik muzyczny zapuszcze... takie tam pstryki z okna w pracy...



  5. #17095
    Zbanowany
    Dołączył
    05 2011
    Miasto
    Poznań
    Posty
    798

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez veeckee Zobacz posta
    Ja zawsze byłem przekonany, że lepiej dla mnie mieć lepsze światło niż lepsza stabilizacja... i po tylu latach się dowiaduję, że bez różnicy. Ba nawet myśłałem, że z jasnym obiektywem się mogę obejść i bez stabilizacji

    ... nie chyba jednak się nie przekonam do takiego podejścia do tematu
    Masz rację. Natomiast producentom skutecznie udało się wmówić swoim klientom, ze lepiej kupować obiektyw ze stabilizacją często mało dającą w wielu sytuacjach. I wszyscy są szczęśliwi - konsumenci mają stabilizację, a producenci nie muszą się wysilać na produkcję jasnych szkieł. Puszczają ciemne i tańsze w produkcji obiektywy w cenach adekwatnych do porządnych szkieł.

  6. #17096

    Domyślnie

    W dodatku, testy pokazują, że obiektywy stabilizowane często są optycznie gorsze od ich niestabilizowanych odpowiedników o takich samych parametrach nominalnych. Porównywałem testy kilku takich par. Może jest to skutek przesuwania soczewek w poprzek osi optycznej? Przecież jest to de facto zdecentrowanie układu optycznego, co w obiektywie niestabilizowanym uznaje się za wadę montażu!

  7. #17097

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puch24 Zobacz posta
    W dodatku, testy pokazują, że obiektywy stabilizowane często są optycznie gorsze od ich niestabilizowanych odpowiedników o takich samych parametrach nominalnych.
    ale masz jakies wsparcie?


    http://www.photozone.de/canon_eos_ff/428-canon_35_2_5d
    http://www.photozone.de/canon_eos_ff/847-canon35f2isff

    http://www.photozone.de/canon-eos/19...review?start=1
    http://www.photozone.de/canon-eos/19...review?start=1

    no albo z bardziej lokalnego podworka:

    http://www.photozone.de/nikon_ff/770...2485ff?start=1
    http://www.photozone.de/nikon_ff/768...85vrff?start=1

    z powrownan ktore sam mialem okazje zrobic: Tamron 90 VC jest ostrzejszy niz 90 bez stabilizacji. wersja VC ma niestety sp* bokeh, gdzie klasyczny 90 pod tym wzgledem jest cudowny

    Cytat Zamieszczone przez puch24 Zobacz posta
    Porównywałem testy kilku takich par. Może jest to skutek przesuwania soczewek w poprzek osi optycznej? Przecież jest to de facto zdecentrowanie układu optycznego, co w obiektywie niestabilizowanym uznaje się za wadę montażu!
    obiektywna prawda jest taka, ze robiac zdjecia z lapy z wlaczona stabilizacja (nawet na dosc bezpiecznych czasach) rzadko osiaga sie taka ostrosc, jak focac ze statywu z wylaczona stabilizacja a wlaczonym podnoszeniem lustra. wynika to z faktu, ze stabilizacja zawsze wprowadza jakies tam poruszenie...
    druga obiektywna prawda jest taka, ze mnostwo osob ma mocno zawyzone przekonanie o stabilnosci swojego chwytu i obiektywami niestabilizowanymi probuje utopijnie klimatow typu 1/f. stad tez biora sie urban legends jakoby to niektore szkla byly kompletnie nieostre itd. itp.

    nieodmiennie porownywanie obiektywow z/bez stabilizacji (zwlaszcza jak przyklady powyzej) jest kompletnie bezcelowe, bo to zawsze sa konstrukcje optyczne z zupelnie innych epok, gdzie te stare niestabilizowane szkla czesto projektowane sa pod matryce 8Mpix albo w ogole jeszcze pod klisze.

  8. #17098

    Domyślnie

    To prawda. Ale jest np. Tamron 17-50 VC i bez VC, i, zdaje się, ten starszy wypada lepiej optycznie. Oba są projektowane pod APS-C, więc są jakoś tam porównywalne.
    Ewentualnie można by porównać ze sobą wersje np. nowych Tamronów z mocowaniem do Nikona lub Canona (z VC) z wersją do Sony (bez VC) - to te same układy optyczne, tylko, jak rozumiem, w wersji do Sony mają sztywno zamocowane te bloki, które odpowiadają za stabilizację. I sprawdzić, czy stabilizacja wprowadza aberracje optyczne.
    Bo, teoretycznie, powinna, na ile pamiętam lekcje optyki i to, co czytałem na ten temat. Od zawsze wszędzie pisano, że przede wszystkim układ optyczny musi być starannie wycentrowany, a tu celowo wprowadza się zdecentrowanie... zapewne, nie bez szkody dla jakości obrazu. Pewnie jest to na zasadzie "coś za coś" - zyskuje się na stabilizacji, traci na aberracjach.

    Z drugiej strony, teoretycznie, wyłączenie stabilizacji powinno unieruchomić rzeczone bloki optyczne w pozycji centralnej i obiektyw nie powinien być wtedy "zdecentrowany". Ciekawe, czy wtedy jakość obrazu byłaby wyższa, niż z włączoną stabilizacją? Pomijając, oczywiście, poruszenie aparatem.

    Interesuje mnie to już od dość dawna, nawet jeśli czysto teoretycznie. Chętnie poznałbym wypowiedź na ten temat jakiegoś projektanta optyki z którejś z wielkich firm (Nikona, Canona, Sigmy, Tamrona, itd.). Czy ktoś spotkał się z takimi wypowiedziami nt. "Czy stabilizacja pogarsza własności optycznie obiektywów?" ? Oczywiście chodzi mi o coś bardziej rzetelnego niż amatorskie testy OKD.
    Ostatnio edytowane przez puch24 ; 03-11-2016 o 10:59
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  9. #17099

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez veeckee Zobacz posta
    Ja zawsze byłem przekonany, że lepiej dla mnie mieć lepsze światło niż lepsza stabilizacja... i po tylu latach się dowiaduję, że bez różnicy. Ba nawet myśłałem, że z jasnym obiektywem się mogę obejść i bez stabilizacji

    ... nie chyba jednak się nie przekonam do takiego podejścia do tematu
    Najlepiej jest mieć i to i to. Otwieranie obiektywu pozwala osiągać akceptowalne czasy przy gorszym oświetleniu, ale zmienia głębię ostrości, rozmycie i najczęściej pogarszają się właściwości optyczne obiektywu. Stabilizacja pozwala na wykonanie zdjęć nie poruszonych przy dłuższych czasach, co może powodować rozmycie ruchu - nie zawsze pożądane. A jeszcze lepiej jest mieć do tego aparat z wysokim używalnym ISO, dobra lampę i stabilny statyw. Zdjęcia będą się same robić.

  10. #17100

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek_jj Zobacz posta
    Zdjęcia będą się same robić.
    Hi, hi, hi!

    Ale tak bardziej serio, Tamron wypuścił niedawno całą serię dość jasnych (1,8 ) stałek ze stabilizacją: 35, 45, 85 - tyle, że każdy z nich kosztuje drobne trzy kafle...
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Strona 1710 z 2246 PierwszyPierwszy ... 7101210161016601700170817091710171117121720176018102210 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •