Close

Strona 762 z 829 PierwszyPierwszy ... 262662712752760761762763764772812 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 7 611 do 7 620 z 8281
  1. #7611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    nikoniarz no wiem ale jeśli Ci ktoś kto się chyba zna na sprzęcie sprzedaje kabel hdmi-dvi i mówi że to jest lepsze no to jak nie wierzyć
    Po prostu do radykalizmu trzeba mieć dystans

  2. #7612

    Domyślnie

    To ja może dopiszę parę technicznych szczegółów które mogą wyjaśnić problemy jakie ma manfred.

    Zacznę od tego że DVI występuje w dwóch wariantach czyli Single Link (rozdzielczość do 1920x1200) i Dual Link (rozdzielczość nawet 3840x2400). W DVI Dual Link ma podwójną ilość linii transmisyjnych względem Single Link ale taką samą szybkość transmisji dla każdej linii.

    Nieco inaczej sprawa wygląda z HDMI. Tutaj mamy wersje do 1.3c włącznie, która obsługują maksymalnie do 1920x1200 a ilość ilość linii transmisyjnych jest taka sama jak w DVI Single Link. Natomiast potem pojawiły HDMI w wersjach 1.4 i nowszych które pomimo tej samej ilości linii transmisyjnych mają zwiększoną przepustowość dzięki szybszemu taktowaniu sygnału (większa częstotliwość zegara). W tych standardach (1.4 i wyższych) obsługiwana rozdzielczość jest większa (nawet do 7680×4320 w wersji 2.1) ale wymaga żeby standard był minimum 1.4 dla źródła sygnału i monitora a także aby kabel był odpowiedniej jakości.

    I tutaj dochodzę do sedna problemu czyli przejściówki HDMI-DVI. Otóż HDMI do wersji 1.3c włącznie jest zgodne sprzętowo i parametrami transmisji z DVI Single Link z tą różnicą że jest inna wtyczka. Dlatego tak łatwo można zrobić tanie przejściówki HDMI-DVI ale działają one TYLKO do rozdzielczości 1920x1200. Przy wyższych rozdzielczościach jest problem gdyż w DVI jest do tego wykorzystywany drugi kanał transmisyjny ale oba działają z szybkością taką jak HDMI 1.3c. A więc nie można zrobić przejściówki DVI-HDMI obsługującej rozdzielczości większe niż 1920x1200 gdyż jest niezgodność sprzętowo-transmisyjna. Gdyby DVI rozwijano tak jak HDMI to pewnie by się dało ale wygląda na to że DVI jest już standardem przeznaczonym na wymarcie. Przy wyższych rozdzielczościach jeśli się nie posiada w kompie i monitorze DVI Dual Link raczej należy stosować HDMI i DisplayPort.

    A DisplayPort to już nieco inna bajka. Ma on dużo więcej lini transmisyjnych ale też inny protokół. Z tego powodu przejściówki do HDMI czy DVI muszą być aktywne i są droższe. Na szczęście DP jak i HDMI jest rozwijany.
    Ostatnio edytowane przez Zbyszek ; 20-10-2019 o 17:00

  3. #7613
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    To czemu nie stosować hdmi-hdmi tylko hdmi-dvi przy kalibracji monitora przy obróbce fotografii itd. ?

  4. #7614
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tak jak napisałem wcześniej w windows był błąd i domyślnie połączenie hdmi-hdmi rozpoznawane było jako TV i obcinało kolorki ale to już dość zamierzchłe czasy i tego błędu od dawna nie ma w win10 pod warunkiem że jest aktualizowany, do tego dochodziły rewizje hdmi, które wprowadzały większe transmisje ale producenci kabelków różnie do tego podchodzili, to też dość zamierzchłe czasy bo obecnie kabelek za 90 centów wystarczy.

  5. #7615

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    ... nie można zrobić przejściówki DVI-HDMI obsługującej rozdzielczości większe niż 1920x1200 gdyż jest niezgodność sprzętowo-transmisyjna. ...
    Rozumiem, że w odwrotną stronę także (HDMI-DVI) ? i dotyczy zarówno przejściówek jak i kabli z takimi wtykami ?

    z drugiej strony mamy takie twierdzenie:
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Na tym przewodzie normalnie idzie 2560x1440 60Hz. Proszę bardzo. Podłączenie DVI w monitor, HDMI w komputerze:

    Załącznik 32287

    Parametry obrazu:

    Załącznik 32286

    ...
    Ktoś jest w błędzie ?, bo jedno jakoby zaprzecza drugiemu ...

  6. #7616
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    ...nie można zrobić przejściówki DVI-HDMI obsługującej rozdzielczości większe niż 1920x1200 gdyż jest niezgodność sprzętowo-transmisyjna.
    Można i tu był ukłon producentów kart graficznych, którzy w DVI wrzucali wyższe rozdzielczości zgodne z HDMI 1.3, a nawet sygnał audio, tak miał Gigabyte już w modelu gtx560 ale i potem zetknąłem się z tym w modelach evga i msi.

  7. #7617

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Tak jak napisałem wcześniej w windows był błąd i domyślnie połączenie hdmi-hdmi rozpoznawane było jako TV i obcinało kolorki ale to już dość zamierzchłe czasy i tego błędu od dawna nie ma w win10.
    Przecież to już w W7 działało. Albo i nawet w Viście.

  8. #7618
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale co działało, że źle rozpoznawało monitory? mi chodzi kiedy to naprawiano.

  9. #7619

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale co działało, że źle rozpoznawało monitory? mi chodzi kiedy to naprawiano.
    Że można było wybrać zakres kolorów i nic nie obcinało.

  10. #7620
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Że można było wybrać zakres kolorów i nic nie obcinało.
    Ale chodzi o to żeby nic nie wybierać i żeby było poprawnie.
    Stawianie na logikę i wiedze użytkowników raczej się nie sprawdza.

Strona 762 z 829 PierwszyPierwszy ... 262662712752760761762763764772812 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z6 II - ustawienia wybór trybu monitora
    By cintal in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-07-2022, 23:01
  2. Wybór monitora
    By Gdyby in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-10-2018, 21:06
  3. Wybór monitora do obróbki zdjęć .
    By adasko1 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-05-2017, 22:55
  4. Wybór monitora - ale inaczej
    By zdyboo in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-04-2010, 22:41
  5. Wybór monitora, HELP!
    By Tad_Bie in forum Komputery
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-09-2007, 21:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •