Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    Z tymi górami to taki sobie żart. Skoro jest nawet Forum M-42 to jest wielu fanów tego wykorzystania obiektywów. Ja nikogo nie namawiam do tego rodzaju masochistyki. W pierwszym moim poście wskazałem tylko metodę jak w tani sposób można uzyskać nieskończoność. Mając to co w podpisie usiłowałem wykorzystać obiektywy OM do Nikona. Niestety adapter musiał mieć grubość taką że potrzebna soczewka to -5 dioptrii. A to czyniło taki adapter dobry dla obiektywów od 130mm, dla krótszych należało je mocno przymykać. Tym niemniej taki adapter bez soczewki to dobre wykorzystanie do makro. Osobiście miałem z górki (mam system Olympusa OM ze szklarnią i System 4/3). Nikon niestety najgorzej nakłonić do akceptacji nie tylko M-42

  2. #22

    Domyślnie

    Mam Zeiss 200/4 (z tych lepszy zeissów, z NRD ) Obiektyw ładnie rysuje, ale nadaje się do portretu tylko. Specyficzne zastosowanie szkła. W każdym razie nie są to szkła do codziennego i ciągłego użytku.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  3. #23

    Domyślnie

    ale kto bogatemu zabroni wydac 25zl na adapter gdy dwa szkła w domu leżą ???
    może sie czegoś nauczę może nie
    spróbowac zawsze można
    trzeba się przejśc po wszystkich wujkach a jeszcze pewnie jakieś ciekawe szkła się znajdą

  4. #24

    Domyślnie

    W temacie o manualnych stałkach zadałem takie pytanie:
    Dzisiaj odziedziczyłem aparat EXA 500 z 3 szkłami: Carl Zeiss Pancolar 2/50, Carl Zeiss Flektogon 4/20 i Pentacon 4/200. Czy do tych szkieł można dokupić jakąś przejściówkę z mocowaniem do Nikon czy jestem skazany tylko na tę Exę. Posiadam Nikona D7000

    Ale może to jest lepsze miejsce na takie pytanie. Przeczytanie całego tematu nic mi nie dało bo nie wiem jak się nazywa mocowanie w EXA 500

  5. #25

  6. #26

    Domyślnie

    Tam jest tak:


    Short answer, not possible if you want to focus to infinity. Exakta's flange-to-film distance is shorter than Nikon's. See http://www.a1.nl/phomepag/markerink/mounts.htm If you have Exakta lenses and want to use them for general photography, get an Exakta or Topcon body. Topcons are much solider. Long answer, if you want to use an Exakta-mount macro lens on a Nikon, get a Novoflex LEIEX and a Novoflex NIKLEI-K. That's what I did to use a 135/2.8 Steinheil Auto-Makro-Tele-Quinar in Exakta mount on my Nikkormat. Far focus distance was ~ 1m.

    Rzeczywiście nie jest możliwe uzyskanie nieskończoności. Wynika to stąd, że w mocowaniu Nikon F odległość tylnej soczewki od matrycy wynosi 46,5mm - natomiast obiektyw z mocowaniem Exa ostro rysuje dla odległości 44,7mm. Czyli mocowanie Nikon F nie pozwala obiektywowi bardziej zbliżyć się (na 44,7mm) do matrycy, tylko trzyma go na odległości 46,5mm. Poza tym, gdyby nawet jakimś sposobem zbliżyć obiektyw z mocowaniem Exa do matrycy, to lustro będzie o tylną soczewkę zaczepiać.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  7. #27

    Domyślnie

    Z tych Exowych obiektywów to tylko do Nikona sensownie można wykorzystać ten 200mm. Wykorzystać można adapter M-42/Nikon (ten cienki,bez soczewki). Do niego wykonać dodatkowo mocowanie do tego obiektywu. Jeżeli to mocowanie nie będzie grubsze od 7mm to pozwoli na wykonanie zdjęć z odległości do ok 3m. Taki zestaw można wykorzystać do zabawy w makro.

  8. #28

    Domyślnie

    bardzo dziękuję

  9. #29

    Domyślnie

    Obiektywów na gwincie m42 jest od diobła i czasem ktoś ze znajomych ma zenita po wujku, dziadku lub w necie gdzieś napatoczymy się na ofertę jakiejś stałki za śmieszną kasę. Do ćwiczenia, eksperymentów i nauki genialna sprawa.
    Adaptery są z soczewkami i bez. Bez soczewki ostrość można złapać na bardzo krótkim dystansie, więc pozostaje pogmerać w obiektywie lub kupić adapter właśnie z soczewką.
    Z soczewką wystarczy przymknąć troszkę przesłonę i można się cieszyć ładnym obrazkiem. Plastyka, kontrast oddanie kolorów potrafi czasem zadziwić.
    Pozostaje kwestia pomiaru światła, potwierdzenia ostrości na tzw kropkę. Jak nie masz d200, d300, d700 to zdjęcia będziesz robił/robiła na totalnego czuja co też w gruncie rzeczy wiele uczy, bo po pewnym czasie wiemy przy jakim świetle jaką migawkę, jaką dziurkę i buzia się sama uśmiecha.

  10. #30

    Domyślnie

    Czy polecacie ten adapter M42 początkującemu użytkownikowi? Bo widzę, że jest popularny na allegro.

    http://allegro.pl/adapter-nikon-m42-nieskonczonosc-mc-8powlok-bonus-i2578897117.html

    Adapter Nikon M42 NIESKONCZONOSC MC 8powłok +BONUS (55,00 zł)

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •