Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 51
  1. #1

    Domyślnie Szara karta - jak ją używać

    witajcie, Jaki jest najleprzy sposób na ustawienie balansu bieli? czytałem w óżnych wątkach ze szara karta ale nigdy nie używałem. Robię głównie w jpg i czasem nie jest tak jak bym chciał i nie mogę tego dobrze ustawic. Znalazłem coś takiego w necie:
    http://www.allegro.pl/item166265737_...ta_zestaw.html
    Ale nawet gdybym kupił to nie wiem jak to użyć z moim aparatem.
    pozdawiam
    NIKON...

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek B. Zobacz posta
    witajcie, Jaki jest najleprzy sposób na ustawienie balansu bieli? czytałem w óżnych wątkach ze szara karta ale nigdy nie używałem. Robię głównie w jpg i czasem nie jest tak jak bym chciał i nie mogę tego dobrze ustawic. Znalazłem coś takiego w necie:
    http://www.allegro.pl/item166265737_...ta_zestaw.html
    Ale nawet gdybym kupił to nie wiem jak to użyć z moim aparatem.
    pozdawiam
    wycelowujesz aparat na tą karte a nastepnie wybierasz sobie balans bieli - tryb PRE (czyli samodzielnie ustawiany przez użytkownika), robisz zdjęcie i aparat ustawia sobie parametry balansu bieli - dokładny opis tego działania dla Twojego aparatu jest zawarty w instrukcji
    Ostatnio edytowane przez Erie ; 19-02-2007 o 19:25
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    wycelowujesz aparat na tą karte a nastepnie wybierasz sobie balans bieli - tryb PRE (czyli samodzielnie ustawiany przez użytkownika), robisz zdjęcie i aparat ustawia sobie parametry balansu bieli - dokładny opis tego działania dla Twojego aparatu jest zawarty w instrukcji
    Nie mam niestety chwilowo instukcji i dlatego szukam pomocy u forumowiczów. czyli najpierw Balans na PRE, potem cykam w szarą kartę i co dalej?Balans ustawiony?Aparat sam dobiera ten balans? Jestem w tych spawach zielony. Jaką kartę polecaie?
    Ostatnio edytowane przez Jacek B. ; 19-02-2007 o 19:51
    NIKON...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek B. Zobacz posta
    Nie mam niestety chwilowo instukcji i dlatego szukam pomocy u forumowiczów. czyli najpierw Balans na PRE, potem cykam w szaą kartę i co dalej?Balan ustawiony?Aparat sam dobiera ten balans? Jestem w tyh spawach zielony. Jaką kartę polecaie?
    w D80 jest tak (nie pamietam czy tak samo było w D70/D70s)

    1. naciskasz przycisk WB i za pomocą pokrętła wybierasz PRE (na wyśiwetlaczu)
    2. puszczasz na moment przycisk WB po czym naciskasz ponownie i trzymasz - na wyświetlaczu PRE zacznie migać
    3. robisz zdjęcie szarej lub białej karcie (kadr musi być w pełni wypełniony tą kartą) - aparat zmierzy balans bieli
    4. na ekranie wyświetli się komunikat 'Good' alb 'no Gd' - pierwszy oznacza prawidłowe ustawienie balansu bieli

    jeśli się nie mylę to tak samo było w D70

    pozdrawiam
    Erie
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  5. #5

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że do ustawienia WB nie trzeba kupować od razu szarej karty.. Powinna wystarczyć dowolna kartka/karton w kolorze białym, szara karta służy do ustalania ekspozycji i mimo, że pewnie można jej z powodzeniem użyć do regulacji WB, to drożej wychodzi. Poza tym na białej kartce łatwiej by było ustalać balans przy niższym poziomie oświetlenia. Jeśli się mylę to poprawcie mnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Z tego co kolega Erie napisał wynika że ustawienie tego balansu jest dość łatwe. A jakie jest fabryczne ustawienie WB PRE bo wydaje mi się że jak ustawię teraz na pre to apaat zachowuje się tak jak auto WB. Czy zwykły biały papier też się nadaje do dego?
    NIKON...

  7. #7

    Domyślnie

    Samodzielne ustawienie balansu PRE jest bardzo łatwe, w przypadku stanu zerowego (fabrycznego) są to współczynniki neutralne, czyli 0 dla dodawania i 1 dla mnożenia, bowiem balans bieli to odpowiednie przemnożenie i przesunięcie kanałów R i B względem G (dokładnych wzorów nie mam w głowie, ale są do znalezienia jak ktoś bardzo potrzebuje - polecam IEEE i wejście z dobrej uczelni). Co do używania białej kartki - przydaje się to dokładnie tak samo jak szara karta, z tym że wynik jest odrobinę zafałszowany, gdyż jak wiadomo biel w przypadku kartki A niekoniecznie odpowiada bieli kartki B. Ja ustawiam sobie balans bieli na karteczkę papieru MATT (o gramaturze 240 gram - taka tekturka już) Epsona którą mam w torbie cały czas.

    Pozdrawiam
    Erie
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Erie Zobacz posta
    Samodzielne ustawienie balansu PRE jest bardzo łatwe, w przypadku stanu zerowego (fabrycznego) są to współczynniki neutralne, czyli 0 dla dodawania i 1 dla mnożenia, bowiem balans bieli to odpowiednie przemnożenie i przesunięcie kanałów R i B względem G (dokładnych wzorów nie mam w głowie, ale są do znalezienia jak ktoś bardzo potrzebuje - polecam IEEE i wejście z dobrej uczelni). Co do używania białej kartki - przydaje się to dokładnie tak samo jak szara karta, z tym że wynik jest odrobinę zafałszowany, gdyż jak wiadomo biel w przypadku kartki A niekoniecznie odpowiada bieli kartki B. Ja ustawiam sobie balans bieli na karteczkę papieru MATT (o gramaturze 240 gram - taka tekturka już) Epsona którą mam w torbie cały czas.

    Pozdrawiam
    Erie
    chyba poczekam na moją instrukcję... Zbyt skomplikowanym językiem napisałeś. W zasadzie to ja nie chcę nic obliczać tylko mieć ładne kolory na zdjęciach. To co ustawiam ręcznie za pomocą możliwych do wyboru ustawień a więc światło żarowe i inne, nie zawsze mi się udaje. Chcę spróbować teaz na tą kartkę bo dobe opinie o tej metodzie czytałem.Ale dzięki za pomoc coś z tego zawsze się człowiek nauczy.
    pozdawiam
    NIKON...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek B. Zobacz posta
    chyba poczekam na moją instrukcję... Zbyt skomplikowanym językiem napisałeś. W zasadzie to ja nie chcę nic obliczać tylko mieć ładne kolory na zdjęciach. To co ustawiam ręcznie za pomocą możliwych do wyboru ustawień a więc światło żarowe i inne, nie zawsze mi się udaje. Chcę spróbować teaz na tą kartkę bo dobe opinie o tej metodzie czytałem.Ale dzięki za pomoc coś z tego zawsze się człowiek nauczy.
    pozdawiam
    Nieeee, Ty nic nie obliczasz - to aparat robi te obliczenia aby dopasować balans bieli do tego co Ty oczekujesz. Twoim zadaniem jest tylko wskazać ten punkt ma być biały lub neutralnie szary i koniec, a aparat ma sam sobie policzyć tak aby to było szare lub białe. Zaraz wkleję zdjęcia to zobaczysz o co mi chodzi (tylko musze je wywołać, zmniejszyć i na imageshacka wrzucić).

    Prezentacja działania PRE (na ścianę... powiedzmy, że białą) - oświetlenie pokoju 2,5 x 3,5 m za pomocą wściekle żółtego światła

    automatyczny balans bieli

    wybrany balans bieli na żarówkę

    balans PRE

    Zdjęcia nie są tożsame, bo jakoś nie wyszło mi wykadrowanie dokładnie tego samego ujęcia (co chyba jest zrozumiałe)

    Na podstawie wartości ochyleń od neutralnego światla dla tej ściany aparat skorygował kanały R i B tak, aby kolory zostały zreprodukowane poprawnie.

    pozdrawiam
    Erie
    Ostatnio edytowane przez Erie ; 20-02-2007 o 00:14
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  10. #10

    Domyślnie

    dzięki!
    Bardzo dobze pokazałeś działanie balansu PRE. Nie ma co się dużo rozpisywać, różnica jest kolosalna.Szkoda że z żarowym tak słabo sobie radzi aparat. Zaaz wrócę do domu z pracy i sprawdzę jak to dokładnie działa. Zastosuję tą metodę że najpierw kadruję na kartkę potem WB na PRE, potem pstryknę fotkę tej kartce i zobaczę jak będą leciały następne zdjęcia. Jeśli mam to zobić jeszcze inaczej to poszę o wskazówki.Pozdawiam
    NIKON...

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •