Close

Strona 5 z 50 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 499
  1. #41

    Domyślnie

    Rzeczywiście trochę topic idzie w kierunku: "Młodzi, ale wam przypie_ole", ale z drugiej strony wydaje mi się, że dobrze przerobiona z młodymi, taka umowa jest dobrą dupochronką na 'wszelkie' okazje...

    Wszystko zależy od tego w jaki sposób przedstawi się młodym swoją stronę...

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kazzi Zobacz posta
    Nie zajmuję się zawodowo fotografią ale takie umowy wyglądają jak piłowanie gałęzi na której się siedzi.Rozumiem,że pewne sprawy muszą być uzgodnione ,jednak nadmierne ograniczanie praw drugiej
    strony potrafi zniechęcić potencjalnych klientów.Chodzi mi tu o prawo do wykorzystania wizerunku i ograniczenia w dysponowaniu produktem za który zamawiający zapłacił.Nie wszyscy zgodzą się na
    zamieszczanie zdjęć z ich prywatnej imprezy na wirtualnych lub realnych witrynach.Co zrobisz jeśli nie wyrażą na to zgody,pomnożysz cenę za usługę.Wtedy z pewnością Ci podziękują.Ten punkt powinien
    być na zasadzie pełnej dobrowolności w zamian np za kilka dodatkowych fot w dużym rozmiarze a i tylko tych które wybrali by zamawiający.Nigdy nie uzyskasz zgody do publikacji wizerunku od wszystkich
    gości weselnych więc publikacja takich zdjęć przypomina stąpanie po kruchym lodzie.
    Temat publikacji zdjęć w portfolio powraca jak bumerang i tak naprawdę nie ma idealnego wyjścia z tej sytuacji. Jeśli w umowie będzie zapis o rabacie, to PM może zapytać na jakiej zasadzie wysokość tego rabatu jest wyliczana. Ciężko będzie to sensownie uzasadnić. Poza tym jak pisałem, młodzi mogą poczuć się jakby fotograf chciał ich naciągnąć na dodatkowe koszty. Pewnym wyjściem z tej sytuacji mogłoby być informowanie młodych jeszcze przed spotkaniem, że ceny zawierają ten rabat i jeśli nie wyrażą zgody na publikację, to cena rośnie. Ale w taki sposób w ogóle do spotkania i spisania umowy może nie dojść (klient się zrazi). Kwestia przeniesienia na klienta praw autorskich majątkowych też jest trochę dyskusyjna. Ja jutro idę spisać umowę i prawdopodobnie zostawię zapis, że "zamawiający wyraża zgodę na publikację zdjęć w portfolio Wykonawcy". I tak przeważnie młodzi umowy dokładnie nie czytają, a nie zamierzam ich naprowadzać na ten zapis, czy dawać wyboru pt. "wyraża zgodę/nie wyraża", bo w 99% przypadków nie wyrażą zgody. Tak sobie myślę, że skoro większość fotografów ślubnych publikuje na bieżąco na swoich blogach reportaże ślubne, to chyba tak ciężko z tymi młodymi nie jest

  3. #43

    Domyślnie

    Nie naprowadzając ich na ten punkt, też nie jesteś fair, to tak jakbyś to napisał czcionką 2 i umieścił "w gwiazdce", stricte oszukańska metoda bankowa...

    Czy na prawdę nie dadzą się namówić na umieszczenie _kilku_ zdjęć w portfolio??

  4. #44

    Domyślnie

    Ale moja umowa jest klarowna, napisana dużą czcionką. Zawsze daję ją parom do przeczytania i jeśli mają pytania, uwagi, czy wątpliwości, to na bieżąco je sobie wyjaśniamy. Kiedyś jak miałem w umowie "wyraża/nie wyraża zgody na publikację", to cztery na pięć par nie wyraziło zgody. A potem tego w żaden sposób nie można było odwrócić i zdjęcia wędrowały do szuflady.

  5. #45

    Domyślnie

    Nie przesadzajcie tak z brakiem zgody PM na prezentacje swoich zdjęć.
    Ja zwykle ręcznie dopisuje w umowie 2-3 odbitki 20x30 gratis w zamian za zgodę na publikację i problemu nie ma.
    W żaden sposób nie ujmuję tego formalnie w formie rabatów itp.

    W umowie mam zapis o wyrażeniu zgody przez PM (bez wyboru tak/nie).
    Ostatnio młody pytał co by było gdyby nie wyrazili zgody na prezentacje zdjęć.
    Odparłem, że znikły by dodatki gratisowe 3szt wspomnianych 20x30 i sesja narzeczeńska.
    Zgodę oczywiście wyrazili.
    Sesja narzeczeńska jest elementem promocyjnym mojej oferty nie mającym związku ze zgodą na publikacje.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek B ; 22-11-2011 o 22:18
    Cyfrowo według Nikona, analogowo według Canona.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysiek B Zobacz posta
    Nie przesadzajcie tak z brakiem zgody PM na prezentacje swoich zdjęć.
    Ja zwykle ręcznie dopisuje w umowie 2-3 odbitki 20x30 gratis w zamian za zgodę na publikację i problemu nie ma.
    W żaden sposób nie ujmuję tego formalnie w formie rabatów itp.

    W umowie mam zapis o wyrażeniu zgody przez PM (bez wyboru tak/nie).
    Ostatnio młody pytał co by było gdyby nie wyrazili zgody na prezentacje zdjęć.
    Odparłem, że znikły by dodatki gratisowe 3szt wspomnianych 20x30 i sesja narzeczeńska.
    Zgodę oczywiście wyrazili.
    Sesja narzeczeńska jest elementem promocyjnym mojej oferty nie mającym związku ze zgodą na publikacje.
    Najwidoczniej trafiasz na fajnych klientów A co jeśli trafi Ci się para, która powie, że nie interesują ich żadne gratisy, zgody nie wyrażają i koniec kropka?

  7. #47

    Domyślnie

    To nie opublikujesz ich zdjęć w portfolio...

  8. #48

    Domyślnie

    No i właśnie dlatego dyskutujemy o tym jakby to wszystko ładnie w umowie zapisać, żeby klient ot tak po prostu nie zabronił nam publikacji zdjęć w portfolio.

  9. #49

    Domyślnie

    Tak czy tak, wszystko sprowadza się do tego jak z klientem porozmawiasz.

    Jeśli klient od początku będzie nastawiony negatywnie do publikacji zdjęć w pf to samo zobaczenie w umowie 'rabatu' na pewno go nie przekona, a wręcz przeciwnie...

  10. #50

    Domyślnie

    Dlatego chyba najlepiej tego tematu nie poruszać dopóki klient sam nie zwróci uwagi. Umowę może sobie spokojnie przeczytać przed podpisaniem. Ja niczego tam drobnym maczkiem nie wpisuję, wszystko jest jasne i klarowne.

Strona 5 z 50 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •