Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mjr Zobacz posta
    Witam serdecznie.
    Właśnie ustawiłem wg twojej podpowiedzi i jestem w szoku :O
    Wybacz, ale jakoś nie chwytam, CZEMU jesteś w szoku? Powiedz.
    Zaś ostatnie zdjęcie przypomina "lomografię"...
    Krzysztof Paszkiewicz

  2. #12

    Question

    Cytat Zamieszczone przez ekonet_pth Zobacz posta
    Wybacz, ale jakoś nie chwytam, CZEMU jesteś w szoku? Powiedz.
    Zaś ostatnie zdjęcie przypomina "lomografię"...
    Już odpowiadam.
    Oglądając ten sam pojeździk z poprzedniej sesji, to tam wygląda jak po użyciu wybielacza.

    .....

    Ale muszę za to przyznać, że zdjęcia przy sztucznym świetle za bardzo rozmazują kolory.
    co mam poprawić w tych ustawieniach by niebieski nabrał "życia"
    Proszę o to dwa zdjęcia po sobie.
    Pierwsze z lampą błyskową:

    Drugie przy oświetleniu żarowym:

    Czemu niebieski jest taki blady, a czerwień na dywanie jest cały czas okey
    Ostatnio edytowane przez mjr ; 18-02-2007 o 23:12
    Pozdrawiam Krzysztof M.
    Mam co mam i jest mi z tym dobrze ....

  3. #13

    Domyślnie

    To pierwsze zdjecie zrobiles z wbudowana lampa? Albo masz balans bieli zle ustawiony, albo cos skopales. Jeszcze mi sie nie udalo zrobic tak zoltego zdjecia z lampa.
    Co do niebieskiego, wydaje mi sie, ze to ubranie odbija za bardzo swiatlo i dlatego tak blado wyszlo. Sprobuj ustawic jakies rzeczy podobnie odbijajace swiatlo w niebieskim, czerwonym i innych kolorach i zrob im zdjecie bez lampy.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  4. #14

    Question

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    To pierwsze zdjecie zrobiles z wbudowana lampa? Albo masz balans bieli zle ustawiony, albo cos skopales. Jeszcze mi sie nie udalo zrobic tak zoltego zdjecia z lampa.
    Co do niebieskiego, wydaje mi sie, ze to ubranie odbija za bardzo swiatlo i dlatego tak blado wyszlo. Sprobuj ustawic jakies rzeczy podobnie odbijajace swiatlo w niebieskim, czerwonym i innych kolorach i zrob im zdjecie bez lampy.
    Oczywiście pomyliłem wklejając linki. Już poprawiłem.

    Ale to czemu pozostałe kolory, czerwony, żółty, są takie jak widzimy je naturalnie
    Może któreś z tych ustawień powinienem lekko skorygować, by podbić niebieski
    Tylko, ja nie wiem który
    Znam mniej więcej temperatury barwy światła, ale nie wiem jak to się ma do ustawień w aparacie.
    Pozdrawiam Krzysztof M.
    Mam co mam i jest mi z tym dobrze ....

  5. #15

    Domyślnie

    O ile mogę coś sugerować - nie używaj raczej ustawienia WB auto - bo o ile gdy podniesiesz lampę błyskową (lub włączy się ona automatycznie), to oprogramowanie aparatu wie, co zrobić, to bez lampy będą się dziać dziwne rzeczy. W drugim zdjęciu spróbuj ustawienia WB=incandescent (symbol żarówki na górnym panelu). Ciągła obecność czerwieni jest spowodowana tym, że reszta kolorów została przykryta (mówimy o drugim zdjęciu) żółtawą dominantą od zastanego oświetlenia, w tej sytuacji kolor czerwony wydaje się być najmniej zafałszowany. Możesz też w takiej sytuacji spróbować ustawiać balans bieli ręcznie - tryb PRE (dokładnie przeczytasz o tym w instrukcji) - przy użyciu białej/szarej kartki.
    Spróbuj - udanych zdjęć.
    ---------------
    A oto, co na szybko zrobiłem z Twoim zdjęciem, przy użyciu Nikon Capture:

    Czyli ogólnie zrobiłem masakrę (celowo trochę przejaskrawiłem np. wyostrzenie) - ale kolory są TROCHĘ bliższe poprawnych. Oczywiście, przy tak słabym świetle, jeśli jakieś obszary nie zostały doświetlone, to tam nic się w cudowny sposób nie pojawi i zobaczymy tam różnokolorowy szum (np. na kolumnach głośnikowych). Koledzy w PS na pewno zrobiliby to lepiej, w to nie wątpię...
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 19-02-2007 o 00:51
    Krzysztof Paszkiewicz

  6. #16

    Smile

    Cytat Zamieszczone przez ekonet_pth Zobacz posta
    O ile mogę coś sugerować - nie używaj raczej ustawienia WB auto - bo o ile gdy podniesiesz lampę błyskową (lub włączy się ona automatycznie), to oprogramowanie aparatu wie, co zrobić, to bez lampy będą się dziać dziwne rzeczy. W drugim zdjęciu spróbuj ustawienia WB=incandescent (symbol żarówki na górnym panelu). Ciągła obecność czerwieni jest spowodowana tym, że reszta kolorów została przykryta (mówimy o drugim zdjęciu) żółtawą dominantą od zastanego oświetlenia, w tej sytuacji kolor czerwony wydaje się być najmniej zafałszowany. Możesz też w takiej sytuacji spróbować ustawiać balans bieli ręcznie - tryb PRE (dokładnie przeczytasz o tym w instrukcji) - przy użyciu białej/szarej kartki.
    Spróbuj - udanych zdjęć.
    Jeżeli ustawiłem jak na pierwszej stronie sugerował CZORNYJ, to gdy mam ustawione WB auto, rozumiem, że utrzymują się te ustawienia
    Jeżeli nie, to bym chciał zrozumieć, czemu tak podkręciły się kolory żółty , a szczególnie czerwony.
    Zazwyczaj jak już się bawię, to przestawiam na inne rodzaje oświetlenia, ale przyzwyczajony do totalnego "głuptakowania", w Olympusie gdzie WB auto działało bardzo dobrze, tu jestem trochę wystraszony.
    Dlatego też cieszę się (naprawdę bardzo), że są tu na forum normalni ludzie, którzy spokojnie doradzają, a nie od razu zakrzyczą mnie, że jest instrukcja obsługi, są kursy fotografii i itp.
    Co do PRE, to bardzo boję się tej funkcji.
    Obawiam się, że jak sam ustale sobie balans bieli, to nie wiem czy on jest odwracalny, czy przypadkiem, gdy postawie szarą kartkę, to będzie dobre oświetlenie naturalne, i tym podobne dylematy.
    Jestem jeszcze "za cienki w uszach", by zmieniać coś co setkami godzin firma opracował.



    ---------------

    Cytat Zamieszczone przez ekonet_pth Zobacz posta
    A oto, co na szybko zrobiłem z Twoim zdjęciem, przy użyciu Nikon Capture:

    Czyli ogólnie zrobiłem masakrę (celowo trochę przejaskrawiłem np. wyostrzenie) - ale kolory są TROCHĘ bliższe poprawnych. Oczywiście, przy tak słabym świetle, jeśli jakieś obszary nie zostały doświetlone, to tam nic się w cudowny sposób nie pojawi i zobaczymy tam różnokolorowy szum (np. na kolumnach głośnikowych). Koledzy w PS na pewno zrobiliby to lepiej, w to nie wątpię...
    Pozdrawiam.
    Bez wątpienia, zdjęcie zostało rozmyte.
    Musze w koncu usiąść do tego programu i go rozpoznać, gdyż robie zawsze zdjęcia (lub prawie zawsze) w RAW + JPEG, a RAW umożliwia spore pole popisu z korekcją.


    Pozdrawiam
    Krzysztof
    Pozdrawiam Krzysztof M.
    Mam co mam i jest mi z tym dobrze ....

  7. #17

    Domyślnie

    Wybór przestrzeni barwnej, co ustawiłeś wg wskazań Czornego (Czornyja?), jakby współistnieje z innymi ustawieniami (niezależnie od WB, któy akurat ustawisz) i powoduje NIECO inne odwzorowanie barw. Aby to zauważyć, musiałbyś zrobić kilka zdjęć testowych, jedno po drugim, identycznego tematu, ale w odmiennych ustawieniach. Bo porównywanie ze sobą różnych zdjęć, zrobionych w różnych ustawieniach, mija się z celem - różnice nieraz są zbyt subtelne.
    Nie masz się co bać kombinacji ustawień WB, zwłaszcza trybu PRE. Jest to jak najbardziej do używania i w niczym nie uchybiasz inżynierom z Nikona, ustawiając własny balans. Trzeba tylko wiedzieć, że ustawienie PRE ma zastosowanie tylko do konkretnej sytuacji zdjęciowej/oświetleniowej - np. jeśli zmierzysz to dla sytuacji "dziecko-na-leżaczku", to już np. w innym pokoju będzie coś zupełnie innego. A już na pewno jest to proces odwracalny, w końcu jest to tylko jedno z ustawień - jeśli Ci się nie spodoba albo nie utrafisz, to albo mierzysz od nowa, albo po prostu trach kółeczkiem i przyciskiem i zmieniasz na coś innego. Ten tryb specjalnie został skonstruowany, aby dobierać WB w sytuacjach zdjęciowych dla aparatu nieznanych.
    Rzeczywiście, wg mnie "głuptaki" WB auto mają o wiele lepsze - ale to wynika z czegoś innego.
    Koniecznie zacznij obrabiać zdjęcia z RAW - odpada wtedy problem z WB - bez problemu zmienisz po fakcie nie tylko balans bieli, ale też wiele innych parametrów.
    Napisz, jak idą eksperymenty. Pozdrawiam.
    Krzysztof Paszkiewicz

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ekonet_pth Zobacz posta
    Koniecznie zacznij obrabiać zdjęcia z RAW - odpada wtedy problem z WB - bez problemu zmienisz po fakcie nie tylko balans bieli, ale też wiele innych parametrów.
    Napisz, jak idą eksperymenty. Pozdrawiam.
    Obiecuje, że zaczne.
    A czy po sformatowaniu aparatu, gdy ustawie wg siebie balans bieli w PRE (które faktycznie dostepne jest pod szybkim menu), to on wróci do ustawień fabrycznych

    Pozdrawiam.
    Pozdrawiam Krzysztof M.
    Mam co mam i jest mi z tym dobrze ....

  9. #19

    Domyślnie

    Uporządkujmy pojęcia troszkę - formatuje się kartę. Aparat można zresetować do ustawień fabrycznych. Czy jednak wtedy wylecą z pamięci zapamiętane ustawienia WB PRE? Tego nie wiem, myślę, że tak. Ale - jest to zupełnie nieistotne, gdyż, jak wcześniej mówiłem, dane ustawienia PRE są aktualne tylko dla danej sytuacji zdjęciowej i w innej będą nieprzydatne, a nawet szkodliwe.
    A po co resetować aparat? To ostateczność. Zrobiłem to tylko parę razy dawno temu, gdy zepsuł się pomiar światła i starałem się ustalić, co się dzieje.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof Paszkiewicz

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ekonet_pth Zobacz posta
    A po co resetować aparat? To ostateczność. Zrobiłem to tylko parę razy dawno temu, gdy zepsuł się pomiar światła i starałem się ustalić, co się dzieje.
    Pozdrawiam.

    Nie mam cały czas kupionego zewnętrznego urządzenia do przegrywania z karty CF.
    Więc zgrywam przez USB, a ns z obudowy na 2 przyciski formatuje.

    Ale...
    Mówisz, że można PRE ustawić przed fotografowaniem w konkretnym miejscu, a ns znów wrócić na WB auto i jak będę znów fotografował w innym świetle, znó szybko ustawić PRE.
    Z tym, że musiał bym mieć jakąś szarą tablicę zawsze ze sobą, czy tak
    Pozdrawiam Krzysztof M.
    Mam co mam i jest mi z tym dobrze ....

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •