Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    małopolska
    Posty
    6

    Domyślnie Blokowanie przysłony w obiektywach G bez pierścienia.

    Witam serdecznie forumowiczów,
    Przeszukałem forum, google, nie znalazłem jednak działającego rozwiązania.

    Mam następujące pytanie: czy można zablokować przysłonę na wybranej pozycji, w obiektywach (G) bez pierścienia przysłon? Chodzi o to aby przysłona np. po domknięciu do 8, pozostała w tej pozycji. Standardowo przymyka się do wybranej wartości dopiero po wciśnięciu spustu migawki (lub przycisku podglądu głębi ostrości) a następnie znów maksymalnie otwiera.

    W sieci znalazłem trick który jednak u mnie nie działa - testowałem na d7000 z obiektywami Nikkor 35mm 1.8G i Tamron 17-50mm /2.8 Ten trick miał polegać na ustawieniu wybranej przysłony, wciśnięciu przycisku podglądu głębi ostrości i lekkim wykręceniu obiektywu (nie do końca oczywiście) - to wszystko przy włączonym aparacie. Przy przekręceniu obiektywu wg tego przepisu przysłona niestety przymyka się całkowicie.

    Będę wdzięczny za podpowiedź rozwiązania.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Może napisz po co chcesz to zrobić, to wpadniemy na inny pomysł obejścia problemu.

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    małopolska
    Posty
    6

    Domyślnie

    Obiektywy z tym aparatem (d7000), muszę wykorzystać w filmie poklatkowym, i chodzi o to aby poszczególne zdjęcia nie różniły się jasnością. W przypadku zwykłych zdjęć, jeśli są robione na tej samej przysłonie (przymykanej automatycznie przez aparat) nie widać różnic w jasności poszczególnych klatek, ale po połączeniu ich w film, "mikroskopijne" różnice w domknięciu przysłony skutkują brzydkim efektem migotania.
    Czyli potrzebuję zmusić przysłonę obiektywu aby po jej ustawieniu, pozostała już nieporuszona w trakcie robienia kolejnych zdjęć. Oczywiście AF będzie wyłączony, światło również ustawię sobie wcześniej - tak więc te obiektywy mogą się zachowywać jak zwykłe obiektywy manualne.
    Ostatnio edytowane przez amico ; 04-11-2011 o 12:02

  4. #4

    Domyślnie

    A nie możesz ustawić aparatu w tryb M? A w ostateczności A?

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    małopolska
    Posty
    6

    Domyślnie

    Aparat mam ustawiony w trybie M. Jednak w tym trybie, tak jak opisałem w pierwszym poście, aparat przymyka przysłonę, do ustawionej w body wartości, dopiero w momencie robienia zdjęcia, a następnie maksymalnie otwiera przysłonę. Czyli przed każdym kolejnym zdjęciem przysłona jest otwierana (a mi bardzo zależy na tym aby była nieruchoma).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amico Zobacz posta
    Ten trick miał polegać na ustawieniu wybranej przysłony, wciśnięciu przycisku podglądu głębi ostrości i lekkim wykręceniu obiektywu (nie do końca oczywiście) - to wszystko przy włączonym aparacie.
    Bo ten trick działa w Canonie, gdzie przysłona jest sterowana elektronicznie.
    "Optymalna ekspozycja jest kwestią gustu"

  7. #7

    Domyślnie

    edit do kasacji -_-

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amico Zobacz posta
    ale po połączeniu ich w film, "mikroskopijne" różnice w domknięciu przysłony skutkują brzydkim efektem migotania.
    I właśnie po to taki np Lightroom ma opcję wyrównywania ekspozycji.

    (to działa jak są różne wartości parametrów przysłony czy czasu migawki)
    Ostatnio edytowane przez hijax_pl ; 04-11-2011 o 12:39
    "Optymalna ekspozycja jest kwestią gustu"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amico Zobacz posta
    Aparat mam ustawiony w trybie M. Jednak w tym trybie, tak jak opisałem w pierwszym poście, aparat przymyka przysłonę, do ustawionej w body wartości, dopiero w momencie robienia zdjęcia, a następnie maksymalnie otwiera przysłonę. Czyli przed każdym kolejnym zdjęciem przysłona jest otwierana (a mi bardzo zależy na tym aby była nieruchoma).
    No to zmień obiektyw. Innej rady na to niema.
    Pamiętaj tylko, że wyeliminujesz wpływ niedokładności pracy przysłony . A co z niedokładnością migawki?
    "Optymalna ekspozycja jest kwestią gustu"

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2011
    Miasto
    małopolska
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę że w postprocesie można korygować ekspozycję i zlikwidować efekt migotania. Szukam jednak rozwiązania które da mi jak najlepszy materiał wejściowy do montażu.

    Czyli w przypadku Nikona i jego obiektywów G, pozostaje tylko ewentualna mechaniczna blokada popychacza przysłony?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •