Close

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 118

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Hiperfokalna w praktyce

    Witajcie ! Po przeczytaniu kilku wątków na forum na temat hiperfokalnej pozwolę sobie skwitować iż były to raczej wiadomości czysto teoretyczne. Moja prośba brzmi czy ktoś jest w stanie przedstawić praktyczne zastosowanie tejże techniki fotografowania poczynając od ustawienia na obiektywie (np. Tamron 28-75) a kończąc na konkretnej fotce z przykładem. W jaki sposób zastosować umiejętności tej techniki w krajobrazie (widziałem świetne zdjęcie z rozciągającą się GO od stóp fotografa po horyzont) , portrecie, zdjęciach sportowych etc ? Pozdrawiam! i liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów...

  2. #2

    Domyślnie

    A o czym tu pisać? W teorii wszystko jest jasne i proste. Masz odpowiednią tabelkę, albo kalkulator i wyznaczasz odległość hiperfokalną dla konkretnej ogniskowej obiektywu i konkretnej przysłony. Ustawiasz ręcznie odległość na to co wyczytałeś z tabelki lub wyliczyłeś na kalkulatorze, robisz zdjęcie na MF i jest po sprawie - masz maksymalną możliwą głębię ostrości, która rozciąga się aż do nieskończoności.

    Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy w materiale światłoczułym, albo w przypadku cyfrowej matrycy, zaczyna brakować rozdzielczości. Jeśli rozdzielczość jest zbyt mała, albo producent zastosował filtry AA, filtry Bayera i inne takie wynalazki, to nie dostaniesz żadnego ostrego zdjęcia, tylko niezbyt ostre różnokolorowe kropki. To co sprawdzało się w analogu, w cyfrze już nie zawsze. Kedyś był o tym wątek na forum, ale jakiś moderator go niestety skasował.
    Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    Wybacz ale dla mnie dalej to nie jest takie proste i oczywiste... Jeśli chce np. zrobić zdjęcie ostre od stóp po horyzont przy ogniskowej 28 mm i np przysłonie f 22 gdzie punkt ostrzenia ustawiam na 100 m korzystając z http://www.nikonians.org/html/resour...perfocal2.html to po przestawieniu na MF na jaką wartość kierować pierścień ostrości? którym parametrem się kierować ft czy m? w jakim celu jest linia która pojawia się na wysuwanym obiektywie? Co ona wyznacza? w czym może być pomocna? czy potrzebna mi wówczas tabelka lub kalkulator? Jak często korzystacie z dobrodziejstw tej techniki? a co z konkretnymi zastosowaniami?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli jest to ogniskowa 28 i f/22, to nie ostrzysz na żadne 100m, tylko ręcznie ustawiasz na obiektywie wartość około 2,6 metra. Jeśłi tak ustawisz ostrość to (przynajmniej w teorii) będziesz miał ostre wszystko od 1,3 metra do nieskończoności. Ostry będzie również ten obiekt oddalony o 100 metrów.
    Jacek

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    a ja dodam że ft to stopy, a m to metry.
    jak liczysz w metrach - to nastawiasz na skali z metrami. raczej też powinno to być jasne.

    co do lini pojawiającej sie na wysuwanej częsci obiektywu, to nie ma ona znaczenia dla tego zastosowania.
    nie napisałeś o jaki obiektyw chodzi (na większości obiektywów takiej linii wcale nie ma, a jak jest to może miec rózne znaczenie)
    najprawdopodobniej oznacza ona wchodzenie w zakres makro - ale musiałbyś powiedzieć co to za szkło - to wtedy może użytkownicy ci powiedzą.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    lukas, o czym ty mówisz - na cholerę ci kalkulator? Jeśli chcesz skorzystać z hiperfokalnej, to jedziesz z przysłoną na f/16 - 22 i ustawiasz obiektyw tak, by symbol nieskończoności trafił na kreseczkę z wartością f/16. W przypadku matrycy DX, ogniskowej 28mm i f/16 nawet jeśli skręcisz obiektyw na maksa odległość hiperfokalna zacznie się 2,5 metra przed tobą, dla f/22 będzie to 1,7m. Jak ci będzie mało to kup Tokinę - tutaj przy ogniskowej 12mm i f/22 można zejść do ok. 30cm. Tak czy owak zwykle GO zaczynająca się od 2m wystarcza zrobienia ostrego zdjęcia. Proste jak budowa cepa.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 17-02-2007 o 11:00

  7. #7

    Domyślnie

    W pierwszym moim wątku wspomniałem o szkle Tamron 28-75 > zauwżyłem, że linia znajdująca się wzdłuż obiektywu ściśle współgra z pierścieniem ostrości. Jak z niej skorzystać i kiedy ? No i jak prawidłowo korzystać z tego kalkulatora? jakie wartości do niego wpisywać poza ogniskową i przysłoną? Co w pisać w pozycji Enter the focusing distance ? (wpisz odległość ostrzenia) Czornyj chciałbym nauczyć się korzystania z hiperfokalnej dla innych kombinacji przyslony i ogniskowej.
    Ostatnio edytowane przez lukas_78 ; 17-02-2007 o 11:00

  8. #8

    Domyślnie

    A ja polecam
    http://www.olympusclub.pl/sprzet/gsa...-w-c740uz.html
    Wiem że to forum innej marki ale nei chodzi o reklame ich produktów a o hiperfokalną

  9. #9

    Domyślnie

    jak mnie nie myli zmniejsza się krążek rozproszenia - bo jest mniejszy pixel
    ale to nie efekt DXa a wielkości pixela - czyli na d3x też ta skala w buty
    w dobie narzekania na podpisy sprzętowe, w poczuciu winy usunięty ...

  10. #10

    Domyślnie

    Mam jedno pytanie zwiazane z odlegloscia hiperfokalna
    niby to jest proste jak budowa cepa, ale....
    jesli juz wylicze ta odleglosc i wynosi ona np. 1,43 m
    musi to byc dokladnie 1,43 ? czy mozna przyjac "okolo poltora metra" i jak ustawie na oko np. na 1,60 m to tez bedzie dobrze ?

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •