Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1
    Ninoczka
    Gość

    Domyślnie Wykonywanie zdjęć makro.

    Witam. Do zarejestrowania się na tym forum zmusił mnie jeden problem.
    Od kilku dni posiadam aparat Nikon DX D3100 z dwoma obiektywami: AF-S NIKKOR 18-55 mm, 1: 3.5-5.6G oraz AFS DX NIKKOR 55-300 f/4.5-5.6G ED VR.
    Nie mam co do niego jak na razie żadnych zastrzeżeń oprócz niemożliwości wyostrzenia zdjęć makro. Proszę o porady i przepraszam, jeśli wątek założony jest w złym miejscu lub takowy już był, ale nie miałam zbyt wiele czasu na sprawdzenie.
    Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    to nie sa obiektywy makro wiec nie wyostrzysz z malej odleglosci. kup obiektyw makro lub jakies soczewki.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3

    Domyślnie

    Przy 18-55 minimalna odległość od obiektu to 0,28m, a przy 55-300 to 1,4m Obiektów położonych bliżej nigdy nie wyostrzysz. Do jako takiego makro potrzebne są pierścienie pośrednie lub obiektyw do tego zaprojektowany.

  4. #4
    Ninoczka
    Gość

    Domyślnie

    Tak, tyle że przy kupowaniu sprzętu, doradca mówił, że 55-300 posiada wbudowaną funkcję makro?

  5. #5

    Domyślnie

    oszukal
    jak jestes zdecydowana na macro to musisz kupic obiektyw
    w zaleznosci co chcesz fotografowac, musisz sie zdecydowac na ogniskowa
    w zaleznosci od zasobnosci portfela na to jaki to ma byc obiektyw (AF czy manual)
    wiekszosc zdjec i tak sie ostrzy manualnie, ale mi np przydaje sie AF
    o soczewkach zapomnij
    pierscienie tak naprawde robia sie bardzo uzyteczne z obiektywem macro

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    oszukal
    Bo ja wiem? 55-300 sam z siebie daje 1:3.5 co w potocznym znaczeniu już podchodzi pod macro właśnie.
    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    jak jestes zdecydowana na macro to musisz kupic obiektyw
    Specjalizowany obiektyw macro to najlepsze rozwiązanie. Ale nie jedyne. I w zasadzie dające tylko 1:1, a np 6:1 najprościej mi uzyskać mieszkiem i odwróconą jakąś 28ką...
    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    w zaleznosci od zasobnosci portfela na to jaki to ma byc obiektyw (AF czy manual)
    wiekszosc zdjec i tak sie ostrzy manualnie, ale mi np przydaje sie AF
    Im większe powiększenie tym AF coraz mniej przydatny. AF się zasadniczo przydaje, kiedy szkło też pełnie "normalną" funkcję, np portretową
    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    o soczewkach zapomnij
    O tych tanich i kiepskich - zdecydowanie, ale co z porządnymi? Ja tam bym w tym przypadku zakupił Raynoxa DCR-200 założył go na 55-300 i... mamy macro jak się patrzy
    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    pierscienie tak naprawde robia sie bardzo uzyteczne z obiektywem macro
    Upraszczasz... I za daleko się w tej tezie posuwasz...
    "Optymalna ekspozycja jest kwestią gustu"

  7. #7

    Domyślnie

    upraszczam, ale patrzac na doswiadczenie pytajacej (sadzac po pytaniach) to mysle ze takie upraszczanie wyjdze na dobre
    a co do af to mi sie przydaje a nie robie swoim szklem (60) portretow

  8. #8
    Ninoczka
    Gość

    Domyślnie

    Tak, nie jestem zaawansowanym fotografem i, mimo że od długiego czasu robię zdjęcia, wiele muszę się jeszcze nauczyć. Pozostaje mi zakupić jakąś porządną soczewkę, bo o obiektywie na razie nie będę myślała, ze względu na zasobność portfela. ;]
    Dziękuję za porady.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ninoczka Zobacz posta
    Pozostaje mi zakupić jakąś porządną soczewkę
    W poprzednim poście się wkradła "literówka". Nie Raynox DCR-200 a Raynox DCR-250.
    "Optymalna ekspozycja jest kwestią gustu"

  10. #10

    Domyślnie

    nie korzystalem z tej soczewki ale jesli hijax_pl ma doswiadczenie i poleca, to moze byc dobry start (pozniej zawsze mozna sprzedac)
    ewentualnie moze manualna 55 nikona? uzywke z tego co patrzylem na allegro mozna wyrwac za 350zl, a obiektyw jest naprawde bardzo dobry. Tylko nie wiem jak wspolpraca z d3100 z manualnymi szklami, ale to powinien sie wypowiedzec ktos kto zna ten aparat

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •