Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie jakie szkło w zakresie 16-50 (70)

    od pewnego czasu ubolewam nad brakiem dobrego szkła w zakresie ok 16-50 mm
    ultra-wide załatwia mi tokina 11-16, potem dopiero słaby jakosciowo 35mm i 50mm
    16mm na DX to czasami za szeroko nawet do wnętrz, o ludziach nie wspominając

    potrzebuję szkło zarówno do fotografii reklamowej i architektury (wysokie przysłony powyzej f/, przyda się też do reportaży (choć to nie priorytet).

    naprzemiennie korzystam z dwóch lustrzanek DX i FX, dlatego chciałbym aby szkiełko równie dobrze działało na jednym i drugim.

    Gdyby N17-50 działał pod FX, było by po problemie, ale nie działa.
    Myślę*więc o Nikkor 16-35 mm f/4, który co prawda na FX będzie miał taki sam zakres co 11-16 na DX, ale po założeniu na DX będzie trochę*węższy
    jako alternatywa 17-35mm 2.8, pytanie tylko, czy jakość zdjęć na przysłonach >4 powali 16-35 na kolana ?

    myślę też o 24-70, który po założeniu na FX będzie dopełniał 11-16mm z DX

    Generalnie, pisząc to dochodzę do wniosku, że najlepszym wyborem będzie 24-70mm, czy to potwierdzacie? Czy macie może jeszcze jakąś alternatywę.

    Kwestia ceny w tym przypadku jest drugorzędna, ale większy wydatek musi mieć solidne uzasadnienie.

    dzieki za wszystkie opinie i rady
    D810 | D800 | 2x D610 | N50 1.8 | N 10.5 2.8 | T 11-16 2.8 | N 24-70 2.8 | N 70-200 2.8 VR | 105 VR

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cammal Zobacz posta
    Generalnie, pisząc to dochodzę do wniosku, że najlepszym wyborem będzie 24-70mm, czy to potwierdzacie? Czy macie może jeszcze jakąś alternatywę.
    Tak, potwierdzam. Nie, nie ma alternatywy.

    Pardon - jest alternatywa: 28-70/2.8, w zasadzie równie dobry, wg niektórych nawet lepszy (dla mnie dość istotną różnicą jest to, że 28-70 ma pierścień przysłon, ale nie każdego to interesuje).
    Równie wyśmienite są 14-24/2.8 i 17-35/2.8.
    Szukanie zamienników do tych szkieł moim zdaniem mija się z celem, a wybór pomiędzy nimi to już tylko kwestia Twojego gustu i potrzeb.
    16-35/4 fajny, ale jednak "tylko" f/4 (znów - kwestia gustu i potrzeb).
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak karolt napisał - alternatyw w zasadzie do tego co wymienił nie ma - to są szkła które są bezkompromisowe (zwłaszcza 14-24 a w swoim zakresie również 24-70) i nic lepszego się nie znajdzie. Oczywiście każde z nich ma jakieś ograniczenia, ale nie ma szkieł do wszystkiego ale myślę że z 24-70 będziesz w pełni zadowolony - w końcu to poszukiwany przez Ciebie zakres, a szkło jest świetne
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mariusz888 Zobacz posta
    Oczywiście każde z nich ma jakieś ograniczenia, ale nie ma szkieł do wszystkiego ale myślę że z 24-70 będziesz w pełni zadowolony - w końcu to poszukiwany przez Ciebie zakres, a szkło jest świetne
    Nie zapominajmy jednak o 28-70/2.8, tak dla przypomnienia, żeby nie zaginął pomiędzy wpisami
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    Nie no nie zapominam o nim, ale też go wypisałeś niemniej ja wybierałem pomiędzy jednym a drugim, wybrałem 24-70 i nie żałuję dziś z perspektywy czasu dokonałbym takiego samego wyboru - aczkolwiek jeśli jest okazja kupić 28-70 w dobrym stanie i cenie to też będzie to świetne szkło i nie ma co sobie odmawiać
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  6. #6

    Domyślnie

    witajcie nikoniarze!

    Przy okazji N14-24 mam pytanie!
    Czy to szkło można brać w ciemno, czy lepiej sprawdzić jego działanie i stan osobiście?
    Mam zamiar kupić w miejscu o którym nic nie wiem. Jakie macie doświadczenia i opinie?
    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom-Fot Zobacz posta
    witajcie nikoniarze!

    Przy okazji N14-24 mam pytanie!
    Czy to szkło można brać w ciemno, czy lepiej sprawdzić jego działanie i stan osobiście?
    Mam zamiar kupić w miejscu o którym nic nie wiem. Jakie macie doświadczenia i opinie?
    Pozdrawiam.
    Z doświadczenia wiem że w ostatnim czasie trzeba przed zakupem pomacać i sprawdzić wszystko. Bez znaczenia czy ma dobre czy złe opinie wśród użytkowników, czy kosztuje duże czy małe pieniądze. Kontrola jakości jest w obecnych czasach do kitu. Rozrzut jakosciowy jest dosć duży. W zeszłym tygodniu kupywałem zwykły kompakt Nikona P300 - trzy egzemplarze i każdy dawał lekkie mydło w innym miejscu, jeden z prawej, drugi z lewej. Wybrałem tego trzeciego, choć według mnie też nie jest idealny, ale dawał najlepszy obrazek. Nie warto dawać tyle kasy w ciemno i potem bawić się w reklamację, lepiej poswięcić trochę czasu na mały teścik.

  8. #8

    Domyślnie

    Trzeba sprawdzać - jak kupowałem to miałem w rękach w sklepie 14-24 które nadawało się tylko do wywalenia przez okno (co i jak opisywałem na forum) - dlatego tylko sprawdzanie - nic w ciemno...
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  9. #9

    Smile

    Dziękuję za podpowiedzi!
    Już myślałem, że z takiej półki sprzęt mogę brać bez niczego.
    Teraz mnie przekonaliście, za co dziękuję bardzo!!!
    Szczerze mówiąc zasugerowałem się zakupem N24-70- którego brat ściągnął mi z USA (3900- to była cena- prawda???)
    Pozdrawiam!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •