Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Stare lampy błyskowe - nadadzą się do czegoś?

    Witam serdecznie.

    Znalazłem wśród pamiątek rodzinnych mojej żony trochę akcesoriów fotograficznych w tym dwie lampy błyskowe:
    - OSRAM BCS32 STUDIO
    - MINOLTA AUTO 123X

    Zastanawiałem się nad ich ewentualną przydatnością w użyciu z Nikonem D60. Przeszukując internet natknąłem się na informacje, że można spalić sobie aparat ze względu na inne napięcia i natężenia prądu. Czy ktoś ma doświadczenia w używaniu tego sprzętu i mógłby się nimi podzielić?
    Czy da się sprawdzić sprawność lamp bez posiadania starego aparatu?

  2. #2

    Domyślnie

    Do podlaczania do aparatu to sobie odpusc, rzeczywiscie (ponoc) moga byc klopoty. Ale niech sie inni wypowiedza.

    Ja uzywam dwoch starych lamp (Metz - niemieckie, bardzo dobre) z manualnymi ustawieniami i kupilem do nich fotocele i uzywam ich do "strobowania". Wyzwalam je lampa SB900 ktora mam zalozona na aparat. Fotocele to koszt 30-40 zl za sztuke (lub lepsze sa takie ze "stojakiem" od razu - fotocela jest wmontowana w mini statyw). Wiec spokojnie mozesz korzystac z nich i wyzwalac je lampa wbudowana w D60 albo lampa dokupiona do D60 (polecam szczegolnie systemowe lampy oraz Metza).

  3. #3

    Domyślnie

    Stare lampy mogą dawać wysokie napięcie na stopkę, nowoczesne aparaty cyfrowe tego nie lubią. Efektem może być spalenie elektroniki w aparacie. Więc lepiej nie ryzykować.
    http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

    Pod tym linkiem jest wykaz napięć dawanych przez różne modele. Te, które dają poniżej 7V są w zasadzie bezpieczne. Canon jest bardziej czuły na napięcie niż Nikon, więc jeśli lampa jest bezpieczna dla Canona to powinna być dla Nikona. Ale nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ten wykaz. Jak ktoś sobie sfajczy aparat to na własną odpowiedzialność.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Możesz je wyzwalać za pomoca fotoceli, lub radiowo ( tutaj też trzeba sprawdzić jakie napięcie wytrzymują wyzwalacze, PHOTTIX PT-04 wytrzymuje 400V, więc spokojnie). Problemy możesz mieć ze stopką MINOLTA, być może będzie potrzebna przejściówka. Oczywiście praca w manualu.

  5. #5

  6. #6
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BialyBST Zobacz posta
    a co z takimi radzieckimi od zenita?
    To samo co w przypadku opisanym wyżej. Na body nie można tego założyć z powodu wysokiego napięcia na stopce.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja ostatnio znalazłem gdzieś w głębokich zakamarkach mieszkania lampe Xela 18LA1 i nie myśląc zbyt wiele podłączyłem do body chcąc tchnąć w nią życie. Dopiero potem natknąłem się na temat o możliwej szkodliwości takich starych lapm. Wyczytałem że ta lampa ma 190V na stopce! na szczęście nic się złego nie stało mimo kilku błysków wykonanych nią, ufff.
    D610 + Nikkor 24-70 f/2.8 | Nikkor 70-200 f/2.8 | Sigma 50 f/1.4 Art
    D3100 + N35 f/1.8G | T60 f/2.0 1:1 | N18-105VR | N55-300VR + Nissin Di622 Mark II | Nissin MF18

  8. #8

    Domyślnie

    Było wiele razy.
    Nie uruchamiać w aparacie!
    Chyba, że jesteście pewni niskiego napięcia w lampie, lub macie body spisane na straty
    Można podłączyć: radiowo, prosta fotocela /manualnie, działa na pierwszy błysk/, fotocela zliczająca przedbłyski /droższa, odpala jedną lub kilka lamp po ostatnim błysku/.
    W ostatnim przypadku można świecić lampą wbudowaną lub sabinką w TTL-u, fotocela zliczy przedbłyski i odpali stare lampy na ostatnim.
    --------------------------------------------
    Stare lampy mają chyba przycisk test, lub rozładowania. Jak błyśnie to działa /raczej /
    Od zenita jak najbardziej przez fotocelę.
    Ostatnio edytowane przez amirez ; 01-10-2011 o 12:23
    Tutaj jest... podpis

  9. #9

    Domyślnie

    ... wystarczy chwila pracy i można prostym sposobem przerobić lampę, by była bezpieczna dla cyfrówek.
    Schemat poniżej, link do strony autora: http://www.maciekk.pl/foto_lampa_blyskowa.html


    koszt elementów ~3-4zł
    Ostatnio edytowane przez sidek ; 01-10-2011 o 23:27
    Nikon system...

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adiksw Zobacz posta
    . Dopiero potem natknąłem się na temat o możliwej szkodliwości takich starych lapm. Wyczytałem że ta lampa ma 190V na stopce! na szczęście nic się złego nie stało mimo kilku błysków wykonanych nią, ufff.
    Wszyscy przesadzają z tym nawaleniem. Komuś nikon poszedł ? Ja nie znam takiego przypadku. Nikony wytrzymują 250V, więc możesz sobie używać lampy bez problemu.
    (nie wiem ile V wytrzymują najnowsze body z najniższej półki, ale nie ma info że coś się w tej kwestii zmieniło)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •