Close

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 73

Wątek: FocCal 2.2XL

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To ja się przypomnę, że miałeś zrobić wersję większą - A3. Czasami FF/BF dobrze jest sprawdzić z większej odległości. Sprawdzanie tylko na dystansach rzędu 0,5 m nie zawsze (a raczej rzadko) przenosi się na realne fotografowanie. Tablicy wielkości metra nie zrobisz , ale A3 da radę.
    Też bym był bardzo wdzięczny za taką wersję przynajmniej A3

  2. #22
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2004
    Miasto
    Imielin. Śląsk
    Posty
    100

    Domyślnie

    Koledzy, czy wydruk FocCal'a na papierze A3 nie jest tym czego potzrebujecie? Może mniej dokładnie, ale już jest.
    Pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    i jaka roznice w skali otrzymasz drukujac to malenstwo na a3?

  4. #24

    Domyślnie

    Na specjalne życzenie kolegów, zrobiłem wersję pod format A3 (297x420mm).

    Nowa wersja nosi nazwę: FocCal 2.3A3 i jej wielkość stanowi 150% poprzedniej wersji.

    Wprowadziłem też kilk akosmetycznych zmian. M.in. wskazałam, w jakiej wysokości (odległości od podłoża) powinna być oś optyczna obiektywu. Aktualnie pracuję nad wersją, która będzie prawie "automatycznie" ustawiała oś obiektywu (nie pytajcie jak to zrobię, bo i tak nie powiem ) i nic nie będzie trzeba mierzyć.
    W tej wersji rozszerzyłem też skalę (ale podziałka jest ta sama), dla teleobiektywów z większe odległości (np. 300mm).
    Ostatnia zmianą jest dodatkowa mała szachownica przy krawędzi tej dużej (dzięki czemu będzie można ustawiać ostrośc na pubkt leżący najbliżej skali pomiarowej (tej skośnej podziałki).

    Tu jest plik PDF.

    A tak wygląda surowy przyrząd:



    Życzę udanych kalibracji i czekam na opinie
    Ostatnio edytowane przez Skibek ; 21-12-2012 o 15:10
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  5. #25
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Na specjalne życzenie kolegów, zrobiłem wersję pod format A3


    . Aktualnie pracuję nad wersją, która będzie prawie "automatycznie" ustawiała oś obiektywu (nie pytajcie jak to zrobię, bo i tak nie powiem )


    Ostatnia zmianą jest dodatkowa mała szachownica przy krawędzi tej dużej (dzięki czemu będzie można ustawiać ostrośc na pubkt leżący najbliżej skali pomiarowej (tej skośnej podziałki).


    Życzę udanych kalibracji i czekam na opinie
    1. Dzięki
    2. Lusterko ? Przykleić folię, ale to by musiało byc na powierzchni prostopadłej, więc szachownica powinna mieć jakiś obszar obok do naklejenia folii (czy to nie szkodzi na pomiar AF ?)
    3. Niebieska linia pod szachownicą powinna schodzić wiele niżej. Bo dla większych odległości punkt AF jest duży i może zaczepiać o te krawędź. Powiększ też samą szachownicę.

    Ja chętnie bym przeprowadzał kalibracje z odległości portretowych - np 1,5 m (o większych już strach mysleć )
    Niestety kalibracja na najbliższej odległości często sie nie sprawdza.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 21-12-2012 o 22:36
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #26

    Domyślnie

    nooo niezły prezent na święta

  7. #27

    Domyślnie

    ale czad... niezła magia.
    Przyda mi się do sobotnich testów.

    PS. na Twojej stronie nie działa Ci formularz rejestracyjny
    D7K SB900|N24-120 f4, N35 f1.8 i kilka słoików|...i masa drobiazgów|wszystko upchane w Tamrac Velocity 8x

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez EMILjo Zobacz posta
    ale czad... niezła magia.
    Aaaa tam. Zwykła matematyka

    Cytat Zamieszczone przez EMILjo Zobacz posta
    PS. na Twojej stronie nie działa Ci formularz rejestracyjny
    No właśnie co jakiś czas jakiś zamuł jest i nie docierają maile z hasłem rejestracyjnym
    Dwa dni spoko i jeden dzień lipa. Potem znowu działa :/
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Aaaa tam. Zwykła matematyka
    dla mnie czaaad
    wydrukowałem wersje i A3 i A4. Testy będę robił na A4 (brak sztywnego papieru A3). I mam kilka uwag:
    * ciężko wycina się te zaokrąglenia - które są zbędne
    * ciężko wycina się tez niektóre ostre kąty (zwłaszcza te przy podziałce/kratce) - tam lepiej daj jakieś skosy.

    Wstępne testy "na biurku" przy świetle "żarowym" na 35/1.8 przy ~minimalnej odległości ostrzenia dają rezultat +5/+6. Jutro będę testował tego mojego D7K czy się on nie nadaje czy też ja
    D7K SB900|N24-120 f4, N35 f1.8 i kilka słoików|...i masa drobiazgów|wszystko upchane w Tamrac Velocity 8x

  10. #30

    Domyślnie

    Więc mam kilka (praktycznych?) uwag odnośnie wersji FocCal22XL.

    Zmiany to jedynie moje subiektywne uwagi / spostrzeżenia:
    * drobnostki
    ** niektóre zaokrąglenia są zbędne - utrudniają wycinanie a nic specjalnie nie pomagają.
    ** niebieskie linie wycinałem nożyczkami i to wgłębienie pod "dużą szachownicą" zaokrągliłem nieco
    * usprawnienia
    ** brak linii pionowej i poziomej (przedłużenie środka szachownicy "do ustawiania AF"). Linie te przydają się do tego by aparat ustawić poprawnie w linii do tego testu.
    ** z papieru, który zostanie po wycięciu da się zrobić znaczniki (ale o tym niżej)

    W Twojej procedurze testowej brakuje jak dla mnie informacji:
    * po co jest ta mała szachownica po prawej (przepraszam jeśli jest to zbyt oczywiste, ale dla mnie nie)
    * po co ta linijka na prawej ściance (przepraszam jeśli jest to zbyt oczywiste, ale dla mnie nie)
    * czy po złapaniu ostrości na szachownicy mam przekadrować na linijkę?
    * jak ustawić aparat względem tego testu (wiem, że zapowiadasz to usprawnienie w przyszłej wersji)
    * napisałeś, że najlepiej zrobić (-20:20) w kroku co 1 - ja robiłem dodatkowo jeszcze w pozycji OFF dla precyzyjnej regulacji
    ** lepiej jest chyba zrobić (-20:20) w kroku co 5 (tez z pozycją OFF), wybrać zakres który jest najbliżej i potem w tym przedziale zrobić kolejne np. 5 fotek
    ** pada pytanie - jak oznaczać zdjęcia byśmy wiedzieli jaką wartość korekty prezentuje foto? O tym zaraz

    Znaczniki. Z papieru, który został po wycięciu zrobiłem sobie "statyw" na wartość korekty. Ten statyw nie dotykał testu, tak by zmiany wartości nie wpływały na przemieszczenie się ów testu. Kształtem przypominało coś takiego (widok z boku): _/\_.
    Mi się nie chciało dodatkowo kombinować więc przygotowałem sobie kolorowe karteczki (takie nieprzylepne, kwadratowe):
    * na zielonej napisałem "-"
    * na żółtej "LV" (dla trybu LV) oraz "M" (dla manualnego dostrajania)
    * na pomarańczowych po dwie wartości z zakresu 1-10 oraz jedna specjalna z napisem "OFF" a z drugiej strony "ON - 0"
    (wartości 11-20 oznaczałem specjalnie ale by nie zaciemniać nie będę o tym pisał).
    ...i jak dla mnie jest super ficzer

    Wszystkie moje uwagi da się wykonać modyfikując oryginał - ja tak zrobiłem by mi to ułatwiło pomiary i mam nadzieję, że autor nie będzie na mnie zły za to
    D7K SB900|N24-120 f4, N35 f1.8 i kilka słoików|...i masa drobiazgów|wszystko upchane w Tamrac Velocity 8x

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •