Close

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 73

Wątek: FocCal 2.2XL

  1. #11

    Domyślnie

    Nowsza wygląda podobnie (ale lepiej)
    Jutro złożę i zapodam jakieś foto.
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  2. #12

    Domyślnie

    Wielkie dzięki i dla pomysłodawcy i za zdjęcie - pomogło ;] Tylko mam takie pytanie z racji tego, że po raz pierwszy testuję szkło. Ile trzeba wykonać takich próbnych fotek, żeby mieć w miarę przyzwoite wyniki?

  3. #13
    Oszczędny w słowach Awatar Madero
    Dołączył
    01 2012
    Miasto
    Miasto Nysa - opolskie
    Posty
    25

    Domyślnie

    ściągnięte i złożone(myśle ze wszystko dobrze wykonane) podklejone i jutro pierwsze testy... też pierwszy raz bedę testować. Dzięki dla pomysłodawcy
    D7000 + N18-105, N35 f/1.8, T17-50, SB700... i Zenit + szkiełka...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Nowsza wygląda podobnie (ale lepiej)
    Jutro złożę i zapodam jakieś foto.
    czekamy na foto

  5. #15

    Domyślnie

    Dostałem sporo maili z zapytaniem "Jak to coś złożyć?", zatem publikuję krótki aczkolwiek treściwy samogw... y... samouczek

    1. Tak wygląda plik po wydrukowaniu (strona A4).

    2. Najpierw nacinamy nożykiem czerwone-przerywane linie. To będą nasze zgięcia.

    3. Potem wycinamy FocCala po niebieskich liniach. Im dokładniej to zrobimy, tył bardziej estetycznie będzie wyglądał nasz "pomocnik".

    4. Tak wygląda FocCal po wycięciu.

    5. Tak wygląda po zagięciu (po czerwonych-przerywanych liniach).

    6. A tak wygląda złożony FocCal. W dwóch miejscach są specjalne wsuwki, za pomocą których całość się nie rozpada.

    7. Złożony FocCal od górno-przodu.

    8. Z prawej strony.

    9. Z lewej strony.

    10. Test obiektywu (Nikkor 35/2D) wykazał lekki Front Focus. Pomiar wykonany na odległości minimalnej.

    11. Pomiar na odległości ok. 40cm na tej ogniskowej jest już mniej dokładny.


    Wskazówka:
    O wiele dokładniej można sobie wykalibrować obiektyw poprzez wykonanie 41 zdjęć na różnych ostawieniach mikrokalibracji (od -20 do +20) i wtedy wybiera się jedno (gdzie ostrość jest w punkcie "0").
    Ta metoda jest pewniejsza, ale bardziej pracochłonna.

    Głębia ostrości zazwyczaj (ale nie zawsze) rozkłada się w stosunku 2:3, czyli [1/3 przed] i [2/3 za] punktem ostrości. To może być wskazówką gdzie tak naprawdę mamy punkt ostrości na naszym zdjęciu.




    Mam nadzieję, że trochę pomogłem
    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez Skibek ; 22-02-2012 o 12:38
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  6. #16

    Domyślnie

    Skibek: jak zawsze fullprofeszynal.
    Dzięki.

  7. #17

    Domyślnie

    Mniodzio!

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Skibek Zobacz posta
    Głębia ostrości zazwyczaj (ale nie zawsze) rozkłada się w stosunku 2:3, czyli [1/3 przed] i [2/3 za] punktem ostrości
    Coś namieszałeś 2:3 to 2/5 przed i 3/5 za, natomiast 1:2 to 1/3 przed i 2/3 za i ten drugi przypadek odwzorowuje rozkład GO.

    Ogólnie to kawał dobrej roboty, po złożeniu wygląda to naprawdę profi!
    to be a rock and not to roll

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez drdln Zobacz posta
    Coś namieszałeś 2:3 to 2/5 przed i 3/5 za, natomiast 1:2 to 1/3 przed i 2/3 za i ten drugi przypadek odwzorowuje rozkład GO.
    Hjehje... Tyż prawda
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    To ja się przypomnę, że miałeś zrobić wersję większą - A3. Czasami FF/BF dobrze jest sprawdzić z większej odległości. Sprawdzanie tylko na dystansach rzędu 0,5 m nie zawsze (a raczej rzadko) przenosi się na realne fotografowanie. Tablicy wielkości metra nie zrobisz , ale A3 da radę.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 8 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •