Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Test na back focus/front focus

    byłem troche zaniepokojony pracą AF w moim obiektywie. postanowiłem zrobić test. wydrukowałem sobie kartkę porobiłem zdjęcia i uznałem, że należy oddałeć obiektyw (Tamron 17-50 2. do kalibracji do fototechniki.

    efekty pracy serwisu pokaże później, jak wróce z pracy (raczej nie jestem zadowolony), ale zanim to zrobie chciałem się spytać o jedno.

    we wszystkich testach z tablicą testową jest napisane wyraźnie, że kąt pod jakim się robi zdjęcia musi wynosić 45 stopni. ja się pytam po co? ostrośc powinna być tam gdzie chce niezależnie od tego pod jakim kątem robię zdjęcie. po co zatem ten kąt 45 stopni?
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  2. #2

    Domyślnie

    wg mnie zdecydowanie lepiej i bezpieczniej robić taki test na zwykłych kartach do gry (takich jak się gra np. w pokera) - trzeba tylko opanować jak karty postawić pionowo - ja rozstawiam karty co kilka cm i strzelam pod kątem 90 st. do środkowej karty.
    Jak kupowałem Tamrona 90 macro w sklepie robiłem testy na tablicy testowej o było OK, ale w domu przy próbie portretu z odległości ok. 3m wywaliło BF - potwierdziły to testy na kartach - fototechnika wymieniła szkło na nowe - dobrane do mojej puszki.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak zauważysz, to linie wydrukowane na karcie do testu BF/FF są od siebie oddalone o większą odległość niż 1mm. Dopiero focąc je pod odpowiednim kątem odległość ta maleje do 1mm.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek
    Jak zauważysz, to linie wydrukowane na karcie do testu BF/FF są od siebie oddalone o większą odległość niż 1mm. Dopiero focąc je pod odpowiednim kątem odległość ta maleje do 1mm.
    ale mnie szczerze mówiąc nie specjalnie interesuje czy ja mam BF 5mm czy 7 czy może 20 mm. oczywiscie, że lepiej żeby było mniej niz więcej, ale czy fakt, że robię test pod kątem powiedzmy 60stopni, sprawi, że nie jest on miarodajny? rozumiem, że wynik o otrzymanym potencjalnym BF/FF będzie nie prawdziwy co do odległości (BF nie pięcio a powiedzmy ośmio milimentrowy), ale gdyby obiektyw trafiał w punkt to fakt czy test był robiony pod kątem 45 czy 60 stopni nie odgrywa roli żadnej.

    chodzi mi tylko o to czy może być tak, że w warunkach "poprawnie" wykonanego testu czyli przy 45 stopniach obiektyw trafia, ale jeśli nie daj Bóg będe miał nie 45 a 52 stopnie, to taki test można o kant d***? no przecież jasne, że nie
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  5. #5

    Domyślnie

    niech bardziej subiektywni ocenia czy mam prawo być niezadowolony z kalibracji?

    Przepraszam, za nieregulaminowy rozmiar

    17mm:


    50mm:
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  6. #6

    Domyślnie

    nie wiem znawca nie jestem ale mi to w ogóle dziwnie wygląda. Na pierwszy rzut oka niby jest BF, ale pytanie dlaczego
    lewa strona kartki testowej wykazuje większy BF obiektywu niż prawa??? No chyba, ze w czasie pomiaru aparat był przekrzywiony?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez milczek77
    lewa strona kartki testowej wykazuje większy BF obiektywu niż prawa
    no dokładnie właśnie tak jest. moim zdaniem o ile środek kadru jest jeszcze ok, to boki, a w szczególności lewa strona kadru już raczej nie.
    kartka nie zaprzecze, z poziomicą jej nie układałem, więc minimalnie krzywo być może, ale patrząc przez wizjer, to "pi razy oko" było prosto.
    o 1mm-2mm bym nie robił krzyku, ale po zapłaceniu 260 zł za kalibrację, mam chyba prawo oczekiwać lepszych efektów?....
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pavel_9 Zobacz posta
    no dokładnie właśnie tak jest. moim zdaniem o ile środek kadru jest jeszcze ok, to boki, a w szczególności lewa strona kadru już raczej nie.
    kartka nie zaprzecze, z poziomicą jej nie układałem, więc minimalnie krzywo być może, ale patrząc przez wizjer, to "pi razy oko" było prosto.
    o 1mm-2mm bym nie robił krzyku, ale po zapłaceniu 260 zł za kalibrację, mam chyba prawo oczekiwać lepszych efektów?....
    ale ta karta testowa nie jest idealnie równo ułożona; lewa strona leci do góry - przez co te wyniki nie są pewne.
    Zrób jeszcze raz ten test ale baaardzo dokładnie, wtedy coś napiszę więcej.

  9. #9

    Domyślnie

    no, ale nie jest przecież aż ta krzywo, żeby miało to wpływ na ogólny wniosek płynący z testu - czyli, że jest źle...

    jakoś 50/1.8 przy wnet identycznie ustawionej kartce nie miała problemów, żeby rozkład GO zarówno po lewej jak i po prawej stronie był mniej więcej taki sam...
    D610 + SY14/2.8 + 35/1.8G DX + 50/1.8D + SB900
    <a href="http://pawelkozera.pl/">moje www</a>

  10. #10

    Domyślnie

    patrząc pod kątem tego jak leży kartka to wg mnie nie jest dobrze;
    wygląda źle, a obiektyw jak jest po kalibracji to ona była źle zrobiona

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •