Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jak? przy jakich ustawieniach? przykład

    Witając wszystkich stałych bywalców, mam na wejście standardowe pytania dotyczące poniższego zdjęcia
    http://www.pawel-zygmunt.pl/img/chrzest.18.jpg

    Jak uzyskać efekt tak fajnych, żywych kolorów - od czego to szczególnie zależy - body czy postprocessing?
    Przy jakich (z założenia mówiąc) parametrach (ev na 0 czy bardziej na -) uzyskać nieprzepalone jasne przestrzenie tak, że wyglądają naprawdę bardzo ładnie?
    Jaki udział przy tej fotografii mogła odegrać lampa (jaka ekspozycja lampy)?

    na co zwrócić uwagę przy ustawieniach domyślnych w LR, by zdjęcia tego typu (z dworu, podejrzewam lekko pochmurny dzień) ładowały się automatycznie w podobnej tonacji?

    nawiasem pytając - ile można czekać na zwrot sprzętu z serwisu polskiego? (czekam już 12 dni roboczych, choć teoretycznie ma być do 2 tygodni..) bo dodzwonić się do nich jest niemożliwe

  2. #2

    Domyślnie

    Przede wszystkim dobra praca w LR, bo każde z obecnie dostępnych body jest jak najbardziej dobrym narzędziem do robienia ładnych zdjęć. Ja najczęściej wzmacniam kontrast suwakiem, zmiany kompensuję nieco używając fill light. WB po takiej operacji często zdarza mi się oziębić (ale to po błyskaniu, dawno nie robiłem portretów w pochmurny dzień bez lamp, więc nie wiem jak bym to rozwiązał; zakładam, że tu lamp nie było). Vibrance na, powiedzmy 70, saturation -20 (lub inaczej, ale w podobnych proporcjach). Sam często dodaję też mocną winietę, która w moim odczuciu bardzo pozytywnie wpływa na odbiór zdjęcia, ale na powyższym zdjęciu jej nie ma. Co do tych "prawie" przepaleń - tu też wszystko rozgrywa się na poziomie pracy z kontrastem, one nie były raczej jakoś specjalnie, lokalnie obrabiane.

  3. #3

    Domyślnie

    czyli sugerujesz, że to tylko praca w LR

    ok. a powiedz mi przy okazji jak zazwyczaj ustawiasz lampy w plenerze, bo widzę że często korzystasz z 2 palników (jakie konkretnie?), do tego ekspozycja w body na minus (a jak w lampach), ale ile? jak to u Ciebie z reguły wygląda, bo bardzo podoba mi się tego typu światło na fotografii

    swoją drogą jest to ciąg dalszy tematu, tyle że dotyczy innych fotek

  4. #4

    Domyślnie

    spokojnie taką fotę robisz bez lamp. szybciej i przyjemniej. ekspozycja taką jaką ci aparat wypluje. w LR saturacja i highlits +15 - 25 clarity mało. tyle

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez evzu Zobacz posta
    czyli sugerujesz, że to tylko praca w LR

    ok. a powiedz mi przy okazji jak zazwyczaj ustawiasz lampy w plenerze, bo widzę że często korzystasz z 2 palników (jakie konkretnie?), do tego ekspozycja w body na minus (a jak w lampach), ale ile? jak to u Ciebie z reguły wygląda, bo bardzo podoba mi się tego typu światło na fotografii

    swoją drogą jest to ciąg dalszy tematu, tyle że dotyczy innych fotek
    Jak ustawiam? Tak, żeby było dobrze... Nie ma na to recepty. W sumie posiadam 4 lampy, jedną Canon 430EX, i trzy sztuki YN460II. Pracując z lampami nie uznaję pojęcia "ekspozycja na minus", bo wówczas zawsze pracuję na M i dobieram ekspozycję wede uznania.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MatusP Zobacz posta
    Jak ustawiam? Tak, żeby było dobrze... Nie ma na to recepty. W sumie posiadam 4 lampy, jedną Canon 430EX, i trzy sztuki YN460II. Pracując z lampami nie uznaję pojęcia "ekspozycja na minus", bo wówczas zawsze pracuję na M i dobieram ekspozycję wede uznania.
    rozumiem, że przy M sobie samemu wszystko dobierasz, jednak światłomierz i tak działa, sugerując teoretycznie poprawne parametry


    Cytat Zamieszczone przez ryszkut Zobacz posta
    spokojnie taką fotę robisz bez lamp. szybciej i przyjemniej. ekspozycja taką jaką ci aparat wypluje. w LR saturacja i highlits +15 - 25 clarity mało. tyle
    plus dodatkowo zapewne dobre szkło, tutaj strzelam 50 lub 85-tka dobrej klasy, bo ostrość super przy niewielkiej głębi

    dzięki za sugestie
    Ostatnio edytowane przez evzu ; 08-09-2011 o 22:28

  7. #7

    Domyślnie

    tutaj masz mały obrazek, wiec ostrości nie ocenisz. najtańsza 50/1.8 100% da radę. nie ma co przesadzać ze sprzętem zwłaszcza w takich prostych fotkach.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ryszkut Zobacz posta
    tutaj masz mały obrazek, wiec ostrości nie ocenisz. najtańsza 50/1.8 100% da radę. nie ma co przesadzać ze sprzętem zwłaszcza w takich prostych fotkach.
    to prawda, bo sam dysponuję 35-tką 1.8, tamronem 17-50 2.8 i sigmą 70-200 2.8 i mi to wystarcza jak na razie
    co do ostrości masz rację nie oceni się, ale na pierwszy rzut oka widać, że szkło kitowe to raczej nie jest więc co najmniej 50-tka 1.8 a fotka choć prosta, to bardzo ładna dla oka, a przecież takich się od fotografa oczekuje
    Ostatnio edytowane przez evzu ; 09-09-2011 o 13:53

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez evzu Zobacz posta
    rozumiem, że przy M sobie samemu wszystko dobierasz, jednak światłomierz i tak działa, sugerując teoretycznie poprawne parametry
    A niech sobie działa, jak lubi. Nie przeszkadza mi

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •