Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie #Zrób to sam - mocowania do tła (już za 15zł!)

    Witam wszystkich w moim poradniku z serii "#Zrób to sam!". Omówimy bardzo tani sposób na zamocowanie tła! Gotowe wygląda tak:



    1. Pomieszczenie.
    Sposób przedstawiony w tym poradniku wykorzystamy raczej tylko w średnim, lub małym pokoju w naszym domu. potrzebujemy pokój o szerokości maksymalnie 3m! Mój ma akurat 2,46m.


    2. Potrzebujemy:
    Najważniejsza część naszego poradnika czyli to czego potrzebujemy aby przymocować nasze tło! Całkowity koszt wynosi w przybliżeniu 15 zł, a o to co musimy nabyć:

    [uwaga: wszystko kupowane w Liroy Merlin w Bydgoszczy]
    - rurę PCV, najlepiej i długości 3m, grubej jak się da - taka o średnicy 28 mm nada się idealnie [koszt: 11,50zł]
    - dwie zaślepki do rur PCV, takie aby pasowały do naszej rury [koszt: 3,14zł (jedna 1,57zł) ]
    - coś do wzmocnienia rury w środku np. jakieś drewniane rurki
    - dwa kołki do ściany, wraz z śrubkami [koszt: kilka złoty, ale podejrzewam, że każdy z was ma jakieś w szafie ]
    - wiertarka
    - pilnik
    - piła
    - miarka
    - ołówek lub coś do lekkiego zaznaczenia

    3. Wykonanie.

    1. Zaznaczamy na ścianie dokładnie gdzie będziemy chcieli wiercić, tak aby rura trzymała się idealnie.

    2. Bierzemy nasze zaślepki do rury i wycinamy je tak aby można spokojnie zamocować na nich rurę. Chodzi nam o to żeby nasze mocowanie działało na takiej zasadzie:


    3. Wywiercamy w nich dziurkę, żebyśmy mogli przymocować je śrubkami do naszych kołków w ścianie.

    4. Bierzemy pilnik i starannie pozbywamy się ostrych krawędzi, możemy też większym wiertłem zrobić troszkę miejsca dla główki śruby. Skończone zaślepki wyglądają tak:

    5. Wywiercamy w wcześniej przygotowanych miejscach dziury, montujemy tam nasze kołki, bierzemy zaślepki i przykręcamy je do ściany.


    6. Mierzymy szerokość naszych ścian oraz ucinamy naszą rurę PCV tak aby się zmieściła.

    7. Teraz przydałoby się jakieś wzmocnienie dla rury, ja użyłem drewnianych rurek po starym karniszu.


    8. Sprawdzamy czy wszystko pasuje.

    9. Nabijamy tło na rurę i mocujemy. Robota skończona!


    4. Wykończenie, dodatkowe elementy, wskazówki:

    Rura wygląda całkiem ładnie, nie rzuca się od razu w oczy po wejściu do pokoju, w niczym nie przeszkadza, można ją w każdej chwili zdjąć - zostaną po niej tylko mocowanie na rurkę czyli zaślepki. Wszystko jest trwale i stabilne.

    Mam zamiar opracować jeszcze system rozkładania i zwijania tła, jedyny minus tego mocowania to ten, że po rozwinięciu trzeba coś podłożyć między rurą z tłem a tą PCV, ponieważ samo się rozwinie może to być mały kawałek gumy u po problemie.

    Dużym plusem jest możliwość zmiany połozenia tła na naszej rurce PCV, może to być środek pokoju, prawa, lewa część czy gdziekolwiek pomiędzy !

    Całkowity koszt jest bardzo tani mieście się w granicach 15-20zł.

    Poradnik będę aktualizował jak wymyślę coś dodatkowego do mocowania

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez blocha ; 11-08-2011 o 23:32

  2. #2

    Domyślnie

    dodatkowy post na przykładowe zdjęcia ~~

    dodam jak jakieś zrobię za kilka dni ~~

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Ja miałem tańsza metodę.
    W pokoju znajdujemy okno i jakies wysokie meble (segment), może byc też futryna drzwi. Wbijamy od góry małe gwożdziki. Gdy robimy sesje rozwieszamy sznurek, a tło wieszamy przypinając je klamerkami.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja miałem tańsza metodę.
    W pokoju znajdujemy okno i jakies wysokie meble (segment), może byc też futryna drzwi. Wbijamy od góry małe gwożdziki. Gdy robimy sesje rozwieszamy sznurek, a tło wieszamy przypinając je klamerkami.
    Nie w takim układzie jak np. ja mam gdzie szafa jest o wiele głebsza niż reszta. Nigdzie indziej nie mogłem niestety, także ten sposób był najlepszy i najtańszy.

  5. #5

    Domyślnie

    kazdy patent jest dobry kiedy spelnia oczekiwania a ten wyglada, ze spelnia Twoje i to sie liczy

  6. #6

    Domyślnie

    Ja u siebie tła zawieszam na karniszu na oknie balkonowym - jak zapomnę zaciągnąć rolety to białe tło mam podświetlane
    D800 | D90 | S35/1.4 | N24-120/4 | T17-50/2.8 | S70-200/2.8 | N85/1.8 | SB-800 x 2|

  7. #7

    Domyślnie

    dobrym pomysłem jest też rura aluminiowa z 2 otworami na końcu i 2 tanie statywy- trochę drożej, ale mobilniej. Mam taki całkiem dobrze się sprawuje.
    Nikoś D200 + niki 70-210mm f/4 + Tokina 12-24 f4 + SB-700 + SB-600 + SB-27 + SB-22 (i poza konkursem - Zorka 4 + Voightlander Bessa 66 - SKÓRZANY!!!)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •