Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie D90/D5000 działanie AF'u i ewentualna zamiana na inne body.

    Od pewnego czasu próbuję rozwiązać temat dosyć chaotycznego zachowania AF'u w moim D5000. Kiedy miałem jeszcze kitowego 18-105 problem błędnego ustawiania ostrości był raczej nie zauważalny, pewne kłopoty pojawiły się po zakupie N35 1.8, jednak wtedy jeszcze za rozmyte i niecelne zdjęcia obwiniałem głównie operatora (czyli siebie), a nie sprzęt. Kilka tygodni temu kupiłem używanego (ale ciągle na gwarancji) Tamrona 17-50 VC, którego poprzedni właściciel kupił od Cichego. Pierwsze próby wypadły bardzo dobrze, ostry na każdej ogniskowej od 2.8, jednak po kilkudziesięciu zdjęciach przyszło lekkie podłamanie. Ostry jest z bliska, kiedy kadr jest wyraźny i kontrastowy, jednak z dalszej odległości na f2.8 bywa różnie, raz AF trafi, raz nie, a czasami mydło jest na całym kadrze. Zdecydowałem się wysłać obiektyw do Foto-Techniki w celu sprawdzenia i kalibracji, wrócił zgodnie z zapowiedzią po tygodniu, wyregulowany. Na moim body zmieniło się jednak niewiele, od razu zadzwoniłem z reklamacją, jednak serwisant stwierdził, że zdjęcia dołączone do protokołu regulacji z ich testowego body są bez zastrzeżeń, wobec tego problemem może być wada mojego korpusu i zasugerował wysłanie go do kalibracji do serwisu Nikona. Przed podjęciem desperackiej decyzji o wysyłce D5000 na Postępu pożyczyłem do testów D90, fotografowałem zestaw kilku drewnianych figurek wysokości około 10-15cm z odległości około 4m, warunki pracy AF określiłbym na średnio komfortowe. Zdjęcia robiłem ze statywu, z zewnętrzną lampą, w normalnie oświetlonym pokoju (tu może być utrudnienie dla AF'u) na 50mm i f2.8. D90 wypadł delikatnie lepiej niż mój D5000 trafiając celnie z ostrością średnio 50% zdjęć, jednak ewidentnie było widać, że oba body w podobny sposób nie radzą sobie z ustawieniem ostrości w tych warunkach. Włączenie trybu LV całkowicie odmienia sytuację, w obu korpusach celność zdjęć przekracza 90%, tak samo celność i jakość zdjęć poprawia się na „standardowym” AF'ie po zmianie przysłony z 2.8 na 4.0.
    Po tym przydługim wstępie moje wnioski z całej sytuacji, proszę o poprawienie lub potwierdzenie moich teorii. Z tego co wydaje mi się, że wiem ustawienie ostrości poprzez LV polega na analizie kontrastu obrazu „widzianego” przez matrycę, a ustawienie ostrości poprzez standardowy moduł AF polega na analizie „obrazu” padającego na sensor AF. Czujnik AF może być źle skalibrowany lub niewłaściwie ustawiony względem lustra/matrycy co może powodować problemy z ustawieniem ostrości ponieważ to co system AF uznaje za ostre faktycznie padając na matrycę ostre nie jest. Dodatkowo mam wrażenie, że ostrzenie w LV jest dokładniejsze ponieważ analizowany wycinek kadru ma więcej punktów niż adekwatny segment czujnika AF, dlatego w słabym oświetleniu nawet sprawny i dobrze wyregulowany system AF w D90 czy D5000 będzie ostrzył gorzej niż LV co może prowadzić do tak wielu pomyłek.
    Wracając do tego Tamrona, skoro zdjęcia ostrzone przez LV są dobre albo i bardzo dobre, to sam obiektyw powinien być sprawny, ponieważ to body wydaje mu polecenia a on je tylko wykonuje bez względu na to jaką metodą korpus ocenia ostrość. W tej sytuacji wyjścia są dwa, albo w obu aparatach mam podobnie uszkodzone lub źle skalibrowane układy AF, albo taki jest po prostu ich urok konstrukcyjny i w słabym oświetleniu z jasnymi obiektywami i trochę większym dystansem raz trafiają a raz nie.
    Ze względu na pewne ograniczenia D5000, których nie ma co roztrząsać bo post i tak jest już za długi, od pewnego czasu zastanawiałem się nad zmianą body. Dodatkowo teraz po zakupie Tamrona i całą tą sytuacją z bardzo kapryśnym AF'em przy niskich przysłonach sprawa stała się jeszcze poważniejsza. Dlatego na koniec mam pytanie do osób mających doświadczenie z AF'em z D300s lub D7000, chociaż w przypadku tego body i jasnych szkieł wiele osób pisało na forum o różnych „cudach” z AF'em, i gdybym miał wybierać między nimi jednak skłaniałbym się ku D300s. Czy celność i powtarzalność działania układu AF w tych korpusach w średnim i słabym oświetleniu jest porównywalna do tej z LV?
    Na chwilę obecną jestem na tyle poirytowany całą tą sytuacją, że poważnie zastanawiam się nad zakupem D300s w nadziei, że Tamron będzie z nim używalny w każdych warunkach, ewentualnie sprzedaż tego szkiełka i pozostanie przy ciemniejszym kitowym 18-105, jednak ten wariant strasznie mi nie odpowiada, ponieważ miałem spore plany i nadzieje w związku z 2.8 w Tamronie.
    D600, T24-70/2.8 VC, N80-200/2.8, SB700

  2. #2

    Domyślnie

    Z powtarzalnością w D90 to rzeczywiście nie jest najlepiej... Jakby tolerancja błędu AF była dosyć duża...podobne wrażenia miałem korzystając z nikona D200...Działanie AF w D300 i D700 (z nimi miałem do czynienia) jest wyraźnie dokładniejsze. Obiektyw,który wcześniej na d90 często pudłował nagle na D300 zaczął trafiać precyzyjnie. Z drugiej strony z Tamronem to w trudnych warunkach raczej zawsze będzie loteria... Miałem wersje bez stabilizacji za to z silniczkiem i krótko z nim walczyłem na D80 W kościółku potrafił sobie "przejechać" wracać...brr brr Na dodatek z flashem na szerokim kącie potrafił koszmarnie prześwietlać (prawdopodobnie źle przekazywał informacje o przysłonie...). Na pewno D300s jest świetny i jeżeli zdecydujesz się na zmianę korpusu to właśnie na niego...Co do współpracy z Tamronem to i tak nie nastawiałbym się na perfekcję...Jeżeli miałbyś możliwość przetestowania korpusu ze swoim egzemplarzem to byłaby bajka.... Tylko kupując nowego to w sklepie dokładnie nie sprawdzisz...To może warto by poszukać używanego D300(s) z możliwością sprawdzenia i wykonania na spokojnie testowych zdjęć...

  3. #3

    Domyślnie

    Miałem podobny problem i też pytałem, bardzo podobnie. Podobne też były moje toki myślowe- d300s. Wysłałem body na kalibrację, zapłaciłem stówkę i do dziś dnia używam d90 z pełną satysfakcją i przy jasnych obiektywach. Polecam.

  4. #4

    Domyślnie

    Kolega testuje AF na szklach, ktore powszechnie uchodza za majace kiepski AF. Tak 35/1.8g, jak i tampon 17-50/2.8VC.
    D200 ma swietny AF. D90 i d5000 nie grzesza szybkoscia i celnościa, aczkolwiek d90, jesli mu zapiac dobre obiektywy (np. AF-S 80-200/2.8, 50/1.8d) nie miewa problemow wcale. 35/1.8g posiadam i cudow nie ma. 18-70 jest duzo sprawniejszy. Podobnie 50/1.8d.

  5. #5

    Domyślnie

    Jest to jakieś rozwiązanie...serwis i kalibracja... koszt nie taki znowu wielki a szansa poprawy jest...Na idealne,szybkie działanie Tamrona w trudnych warunkach bym nie liczył żadna puszką...

  6. #6

    Domyślnie

    Wysłałem dzisiaj D5000 i 35 1.8 na Postępu do kalibracji, zobaczę co z tego wyjdzie i wtedy ewentualnie zmienię body.
    D600, T24-70/2.8 VC, N80-200/2.8, SB700

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jaworus Zobacz posta
    Wysłałem dzisiaj D5000 i 35 1.8 na Postępu do kalibracji, zobaczę co z tego wyjdzie i wtedy ewentualnie zmienię body.
    Juz zacznij odkladac na lepszy korpus. Cudow nie ma.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    Juz zacznij odkladac na lepszy korpus. Cudow nie ma.
    Tego się niestety obawiam.
    D600, T24-70/2.8 VC, N80-200/2.8, SB700

  9. #9

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie AF w D5000.
    Jak go ustawić w sytuacji gdy celuje na obiekt który szybko porusza sie w moim kierunku. Pytam bo przerobiłem juz chyba wszystkie możliwości i za każdym razem w serii zdjęć pierwsze mam ostre a reszta już odpowiednio rozmazana.
    Robiąc serie zdjeć nie puszczam spustu migawki. Jak to zmienić?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Spascmar Zobacz posta
    Mam pytanie odnośnie AF w D5000.
    Jak go ustawić w sytuacji gdy celuje na obiekt który szybko porusza sie w moim kierunku. Pytam bo przerobiłem juz chyba wszystkie możliwości i za każdym razem w serii zdjęć pierwsze mam ostre a reszta już odpowiednio rozmazana.
    Robiąc serie zdjeć nie puszczam spustu migawki. Jak to zmienić?
    Instrukcja str.54 oraz 155...http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/autofocus http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=9642
    To powinno wystarczyć Najlepiej "łyknąć" trochę wiedzy na temat niż dostać gotową receptę....
    D5000 to nie jest sprzęt w którym będziesz miał dużą skuteczność przy AF-C i dynamicznym trybie pól...Jaki masz obiektyw? Bo jeżeli kit 18-55 to zapomnij żeby nadążył za szybko poruszającym się obiektem....

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •