Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie 20-letni film - jak wołać?

    Mam taki nietypowy problem, otóż znajoma poprosiła mnie o wywołanie filmu z aparatu, który znalazła na strychu. Aparat należał do jej dziadka, a film ma prawdopodobnie ok. 20 lat. Dziewczyna była w kilku labach, ale żaden nie podjął się zadania. Puszka filmu jest plastikowa, nie ma na niej żadnych nazw, jest tylko jedno małe oznaczenie (chociaż to chyba tylko typ filmu).

    Macie jakieś rady jak się zabrać za wywołanie tego? Dodam, że mam teraz w domu tylko Xtol.
    to be a rock and not to roll

  2. #2
    conik
    Gość

    Domyślnie

    kaseta bez watpienia ruska ale skoro brak etykiety to moze siedziec cokolwiek
    po tym jak byl aparat ustawiony (ISO/ASA/GOST) mozna domniemywac jaki film siedzi w srodku wiec jesli nikt przy aparacie nie majdrowal jest szansa na poznanie czulosci jaka ma film
    ja bym odcial wtedy kawalek i wywolal nominalnie a nastepnie ocenil czy jest prze czy niedowolany i stosownie do tego wywolal reszte
    dobrze by bylo zeby odciac nie za duzo nie za malo ale tak zeby zlapac jedna klatke...mozna sie posluzyc negatywem cwiczebnym zeby ocenic ile filmu trzeba odciac wsadzajac go do aparatu

  3. #3

    Domyślnie Re: 20-letni film - jak wołać?

    Dzieki za odpowiedz, faktycznie tak jak mowisz byloby najrozsadniej. A co do czasu wolania - dla tak starego materialu czas powinien byc krotszy od nominalnego, dluzszy, czy to loteria?
    to be a rock and not to roll

  4. #4
    conik
    Gość

    Domyślnie

    jakis czas temu wolalem orwo chyba np22 na polowe nominalnej czulosci i bylo gites choc film byl ciut zadymiony

  5. #5

    Domyślnie

    ja trixa 400 z datą przydatnosci 1981 naswietlam na 200, a wołam normalnie, ale to trix i trzymany w lodówce.

    inna sprawa ze rozne filmy o tej samej czułosci maja rózne czasy. ja bym zrobił researcz jakie wtedy były dostępne ne rynku filmy, jakie mialy czułosci i ew. jak je wołać, a potem odjął ze dwie działki na dzien dobry.
    Völkchlor

  6. #6
    conik
    Gość

    Domyślnie

    to wlasnie mialem na mysli

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym coś takiego wywolał w wywoływaczu typu Diafine.
    3+3 minuty w 20-22 stopniach i powinno wyjść OK.


  8. #8

    Domyślnie

    ale on ma xtola
    Völkchlor

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pastwisko Zobacz posta
    ale on ma xtola
    No tak... ale nie ma czułości tego materiału, xtol jest czuły na czas/temperaturę/iso filmu.
    Pozostaje tylko wymoczenie próbki jak to koledzy podpowiadają.

    W diafine cokolwiek wymoczy 3+3 to mu wyjdzie...
    Nie brał nikt z Białegostoku w zbiorczym zamówieniu jakie było organizowane jakiś czas temu?


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez roofman Zobacz posta
    W diafine cokolwiek wymoczy 3+3 to mu wyjdzie...
    no już takiego cuda z niego nie rób, mi trixa poważnie niedowołał, a raptem 2 ev podbilem
    Völkchlor

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •