Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ostrzenie w tokina 11-16mm

    Witam.
    Jakiś czas temu kupilem tokine 11-16mm używkę do mojego D90. Zauważyłem,że często jest problem ze złapaniem ostrości na AF. Muszę wtedy ostrzyć na bardziej kontrastowe punkty i jakoś łapie. Czy ten typ tak ma? Czy może być to wada szkła?

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  2. #2

    Domyślnie

    Ogólnie ten obiektyw nie jest demonem szybkości jeśli chodzi o AF, ale ja nie mam z nim żadnego problemu
    W trybie Live View dość długo kręci(lecz LV tutaj to problem znany), ale przez wizjer nie zauważyłem żeby się gubił.
    Jakie warunki? Dzień/wieczór?

    Bawię się nim w krajobrazie i za dnia nigdy nie było problemów, przy zachodzącym słońcu również, dopiero nocą napotykałem trudności, ale ze środkowego punktu AF(krzyżowego) dawała radę przy minimalnej ilości światła...

    Nie wiem zatem, może sprzedający wyczuł problem i dlatego sprzedał...
    D90 + NIKKOR + SIGMA + TOKINA + FILTRY + STATYW + PILOT/WĘŻYK + KOMP + PROGRAMY + SAMOZAPARCIE

  3. #3

    Domyślnie

    hmmm.. problem w tym, że trudno mówić o warunkach, bo zdarza się to w przeróżnych warunkach.. nie znalazłem analogii...
    No trudno, w takim razie możliwe że to wina szkła... Będę musiał kiedyś to mocniej zbadać, polubić to lub ostrzyć ręcznie

  4. #4

    Domyślnie

    Ogólnie mam też D90 i tokinę i tak z tym obiektywem jest pół na pół - czasem jest żyletka, a czasem strzeli sobie AF bliżej - o ile przy 11mm to nie jest tragedia o tyle przy 16mm ostrość ucieka. Pierwszą sztukę wymieniłem po zakupie bo skala ostrości dla nieskończoności kończyła się na 1,2m na obiektywie ..... teraz jest ok ale o powtarzalności można zapomnieć - chyba właśnie wtedy jak brak czegoś kontrastowego w miejscu gdzie celujemy z AF
    lovestorymakers.com

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fuzzy86 Zobacz posta
    Witam.
    Jakiś czas temu kupilem tokine 11-16mm używkę do mojego D90. Zauważyłem,że często jest problem ze złapaniem ostrości na AF. Muszę wtedy ostrzyć na bardziej kontrastowe punkty i jakoś łapie. Czy ten typ tak ma? Czy może być to wada szkła?

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
    Czołem Miałem kiedyś ten słoik. Ba, nawet kilka - wymieniałem, bo nijak nie chciały współpracować z D90, ani fuji s5pro Wieczne problemy z celnością AF, przypominały zespół napięcia przedmiesiączkowego u Kobiety, więc się pozbyłem DZIADOSTWA Pozdrawiam, jednakże wszystkich tych, którym jakimś cudem szkiełko działa, ja wyleczyłem się z tokiny

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez +++ Zobacz posta
    Czołem Miałem kiedyś ten słoik. Ba, nawet kilka - wymieniałem, bo nijak nie chciały współpracować z D90, ani fuji s5pro Wieczne problemy z celnością AF, przypominały zespół napięcia przedmiesiączkowego u Kobiety, więc się pozbyłem DZIADOSTWA Pozdrawiam, jednakże wszystkich tych, którym jakimś cudem szkiełko działa, ja wyleczyłem się z tokiny
    Czego teraz używasz w zamian Tokiny?

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie też czasami jest potężny BF. Ale wtedy trzeba wyostrzyć na coś bliżej i jakoś sobie z Tokiną radzę. Bardzo lubię te szkło
    Na razie D90 i D7100, S150 Macro, T116, N35, S50 1,4 S50-150, S900 i statyw całkiem dobry Fajne hobby i tyle
    http://pawelmeszynski.flog.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jo44 Zobacz posta
    Czego teraz używasz w zamian Tokiny?
    hmm, nie wiem czy zamiast, bo trudno porównywać stałkę do zoomika, lecz u mnie skończyło się na samyangu 14 2.8 podpiętym do dx Ogniskowa wyszła 21 mm, mnie wystarcza. Jak nie mam czasu ostrzyć to ustawiam 5.6 i WSZYSTKO jest ostre hi hi (fajne do reporterki, może nawet lepsze od AF) A jak jest spokojnie to na 2.8 daję radę ustawić ostrość

  9. #9

    Domyślnie

    Pozwolę sobie podpiąć się do tematu żeby nie zakładać nowego.
    Zacząłem się dziś zastanawiać nad tym szkiełkiem.
    Wcześniej myślałem długo o N10,5, głównie z myślą o robieniu panoram 360.
    Jednak cena >2k sprawia że zastanawianie się potrafi się długo przeciągać.
    Pomyślałem o T11-16 bo cena podobna a do tego miałbym obiektyw do pejzażu.
    Radzicie zastanawiać się teraz nad tym szkiełkiem czy może nad czymś jeszcze zupełnie innym?
    Zależy mi na ostrości i możliwie niedużej aberracji chrom., nie musi być najjaśniejszy bo krajobrazów nie będę robił na pełnej dziurze.
    Z góry dzięki za jakieś dobre rady
    D600 - D90 - D80 - N2000

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •