Close

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 114
  1. #21

    Domyślnie

    Zdjęcia robię aparatem DX i względem niego będę oceniał obiektywy z którymi miałem do czynienia.

    Obiektywy standardowe:
    Tamron AF 17-50 f/2.8 - Bardzo fajny, jasny, wszechstronny zoom. Używam go zawsze wtedy kiedy nie mam jakichś specyficznych potrzeb (ultra-wide, bardzo ciemno). Mój egzemplarz jest super ostry, ma bardzo szybki i pewny AF, nie ma żadnych denerwujących przypadłości optycznych. To jest jeden z tych obiektywów, którego się po prostu używa i nie zastanawia, czy coś będzie nie tak, czy trzeba będzie coś skorygować, itp. Jedyną cechą do której można się przyczepić jest (moim zdaniem) paskudny bokeh. Ponieważ jednak, pomimo dużej jasności, nie jest to obiektyw do portretu, zbyt często mi to nie przeszkadza. Gorąco polecam jako zamiennik kita, albo najlepiej pierwszy, podstawowy obiektyw do lustrzanki DX.

    Sigma 30 f/1.4 HSM - Zabieram go ze sobą zawsze, kiedy mam zamiar fotografować w kiepskich warunkach oświetleniowych. Ze względu na f/1.4 można robić zdjęcia 'z ręki' nawet w nocy, przy świetle latarni. Ogniskowa 30mm na DX jest bardzo uniwersalna, świetnie sprawdza się na ulicy, na spotkaniach ze znajomymi i w domu. Budowa jest bardzo solidna - w końcu to 'EX'. Obiektyw jest w porównaniu z zoomami dosyć mały. Optyka moim zdaniem jest bardzo dobra - super ostro od 'pełnej dziury'. Mozna przyczepić się do widocznych aberracji i delikatnej, ale zauważalnej, beczki - po stałce się tego nie spodziewałem, ale szczerze mówiąc w praktyce wogóle mi to nie przeszkadza. Główną bolączką tej Sigmy jest kapryśny AF, który potrafi mylić się poza wszelkie granice błędu. Przy mocno otwartej przesłonie część zdjęć niestety do niczego się nie nadaje. Wady tego obiektywu rekompensuje możliwość fotografowania przy świetle zastanym i pewien specyficzny charakter zdjęć, który bierze się z płytkiej ostrości i bardzo ładnego bokehu. Polecam.
    Ostatnio edytowane przez kowalski ; 11-06-2008 o 13:36

  2. #22

    Domyślnie Odp: jaki obiektyw wybrać, jaki polecacie, jaką macie opinię...opinie użytkowników

    Obiektywt standardowe:

    Nikkor 18-55 kit z D50, tzw. wersja I, leciutki o kompaktowych rozmiarach. Wykonanie do najlepszych nie należy, światło również, o dziwo bardzo dobrze pracuje pod słońce (w mojej opinii nawet lepiej od N18-70).

    Nikkor 18-70 jeden z lepszych kitów, lepsze światło i o niebo lepsze wykonanie od 18-55, szybki i cichy AF-S (znacznie lepszy niż ten z 18-55), szkło bardzo lubi ssać paproszki i inne wszędobylskie drobinki kurzu.

    Nikkor 50 f/1.8 właściwie do końca biłem się z zakupem tej ogniskowej, jednak w sytuacjach kiedy byłem zmuszony założyć ten obiektyw z uwagi na niedostatek światła okazywała się wprost idealna. Obiektyw mimo iż jest pozbawiony AF-S dysponuje bardzo szybkim autofocusem który błyskawicznie potrafi ustawić ostrość nawet przy mało sprzyjających warunkach.

    Teleobiektywy

    Tamron 55-200 mimo wielu nieprzychylnych opinii jakie czytałem o tym obiektywie muszę go pochwalić. Przede wszystkim trzyma bardzo dobre światło f/4.2 aż do ogniskowej ok 125mm, na porównywalnych ogniskowych jest jaśniejszy od dużo droższego 70-300VR. Jeśli chodzi o rozdzielczość to moim zdaniem jest co najmniej bardzo dobra, może trafiłem na wyjątkowo dobry egzemplarz, bo w moim przypadku już od pełnej dziury zdjęcia są ostre. Autofocus głośny i potrafi czasem przelecieć cały zakres zanim ustawi ostrość, w większości przypadków ostrzy w punkt. Wykonany z chropowatego, przyjemnego w dotyku plastiku, nic nie piszczy, pierścień zmiany ogniskowej chodzi płynnie bez dziwnych luzów i oporów. Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena to jest to rewelacyjny obiektyw i godny polecenia dla kogoś kto chce mieć tanie tele.

  3. #23

    Domyślnie Odp: jaki obiektyw wybrać, jaki polecacie, jaką macie opinię...opinie użytkowników

    Obiektywy szerokokątne:

    Tokina AF 12-24 mm f/4 - dobry obiektyw, porządnie wykonany, nie wysuwa się przy zoomowaniu, dobra jakość od pełnej dziury. Wszystkie jego wady wykazywane na testach (aberracja, dystorsja, winietowanie) w warunkach polowych występują rzadko lub wcale. Nie ma takiego genialnego kontrastu jak obiektywy Nikona. Używając filtrów trzeba uważać żeby ich zbyt mocno nie nakręcać bo mogą przeszkadzać przy zoomowaniu. Polecam.


    Obiektywy standardowe:


    Tamron AF 28-75 mm f/2.8 - optycznie bardzo dobry, cena do jakości - rewelacja. Budowa ujdzie, ale nie da się ukryć - lekko rozklekotany (nie ma za co chwycić żeby ściągnąć/wsadzić na korpus). Irytuje pierścień ostrości, który się kręci przy AF. Można robić zdjęcia od 2.8, od 4 bardzo ostry i kontrastowy (odbiera motywację do kupna stałki). Dosyć często AF się myli (w porównaniu z dobrymi AF-S Nikona) - ale nie ma BF/FF. Niestety nie każda sztuka jest dobra - zalecam dokładnie sprawdzić czy jest ostry na całej powierzchni kadru. Polecam.


    Teleobiektywy:

    Nikkor AF-S VR 70-300 f/4.5-5.6 - genialny AF, szybki i celny. Można nim z powodzeniem robić obiekty w ruchu. Budowa bardzo przyzwoita. Optycznie od 5.6 jest bardzo dobrze (z wyjątkiem 300mm). Dobry kontrast (jak to u Nikkorów). Na długim końcu albo nie jest zbyt ostry, albo moja ręka+VR nie wyrabiają - myślę, że i jedno i drugie. Jeśli uznać, że zakres 250-300mm jest ekstra bonusem to można być bardzo zadowolonym z tego szkła. Polecam.
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 13-06-2008 o 16:49

  4. #24

    Domyślnie

    Obiektywy standardowe:

    N18-135 f/3,5-4,5: kitowe szkło do D80. Całkiem udany i w miarę uniwersalny zoom spacerowy, tym bardziej biorąc pod uwagę niespecjalnie wygórowaną cenę tego szkła (nowy ok. 1000PLN). Godny polecenia dla początkujących i nie wymagających b.jasnych szkieł. Mój niestety zaliczył solidny upadek. Jak dla mnie 8/10.

    N16-85 f/3,5-5,6 VR: nowy nabytek w miejsce kitowego N18-135. Pierwsze wrażenia - b.wąski pierścień zoom'a, na samym końcu obudowy. Ciężkie szkło i trochę ciemne, ale VR potrafi uratować skórę. Trochę zbyt krótko w moim posiadaniu aby dać pełną ocenę, dlatego póki co 7/10

    N50 f/1,8: moim zdaniem b.fajne szkło, dzięki któremu można uzyskać bardzo ciekawe efekty, pomimo iż nie jest ostre od pełnej dziury co często jest mu wypominane na forum (przy 1,8 mydło). Przy przymknięciu do 2,4 - 2,8 fajnie ostre i nadal b.jasne. Godne polecenie jako pierwsza stałka, tym bardziej, że cena nie jest wygórowana (nowy mozna znaleźć za 450 PLN). N50 f/1,4 pewnie byłbyi lepszy, ale jest 2x droższy co czasami może mieć znaczenie. Dopóki nie znajdę lepszego: 9/10

    Teleobiektywy:

    N70-300 f/4,5-5,6 VR: trochę ciemne szkło, więc przy słabym swietle używanie go może nastarczyć trochę problemów. Tak jak ktoś już wspomniał zakres 250-300 mm raczej jako bonusowy, niż wykładnia ostrości. Przy długich czasach i ogniskowych VR nie zawsze jest w stanie zniwelować dragania. Dość ciężki obiektyw, co też nie pozostaje bez znaczenia przy dłuższym używaniu. AF czasami potrafi jeździć - pomaga ostrzenie na krawędzie. Wyraźnie droższy od Tamrona czy Sigmy o podobnych parametrach, jednakże nie żałuję swojego wyboru, jako że kilka fajnych fotek (jak dla mnie) udało mi się nim pstryknąć. Ogólnie 7,5/10
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 18-08-2008 o 15:34
    NIKON D300 + D80 + zestaw gadżetów wszelakiej maści.
    Najwyższa pora odkurzyć sprzęt póki jeszcze wiadomo gdzie leży... ehhh....http://www.flickr.com/photos/maciej_ziolkowski/

  5. #25

    Domyślnie

    Obiektywy szerokokątne:

    NIkkor 35/2. do DX super standard z perspektywą na FX. plastyka, bikeh bardzo miłe, AF pracuje przyzwoicie. Świetnie sprawdza się tam, gdzie mało światła. warto go ciut przymknąć, wtedy pokazuje co potrafi

    Nikkor 24/2.8 (bez D) było juz wcześniej o nim napisane, zgadzam się z ta opinią. Pod światło słabiutko.

    Nikkor 20-35/2.8 trudne do upolowania szkło, ale super wykonane, śrubokręt jest bardzo szybki, szkło obrazuje świetnie, choć według mnie odrobinę za miękki na 35 mm.

    Obiektywy standardowe:

    Nikkor 18-70 dobry jak na tą cenę, lepszy niż reszta kitów. AF pewny i szybki jak na tanie szkło

    Nikkor 50/1.8 - jasny, ostry, bokeh troszkę przeszkadzał, sprzedałem

    Teleobiektywy:

    Nikkor 85/1.8D - Świetne szkło portertowe. podoba mi się to, że można tym szkłem fajnie operować G.O. trchę głośny AF, ale jakość obrazu rekompensuje w 200% tą niedogodność, no chyba,że kogoś stać na 85/1.4 na minus aberracje chromatyczne. Wyrażnie słabszy pod światło, ale w sprzedaży z osłoną od razu, warto ją zakładać.

    Nikkor 70-300 ED - taki nie za drogi, plastikowy, z taka sobie optyką, szczególnie powyżej 200 mm. nie polecam.

    Nikkor 70-300 G - jeszcze gorzej niż poprzednik.

    Nikkor 70-210 4-5.6 pompka - optycznie i mechanicznie super. AF baaaaardzo powolny, ale daje radę jak sie wie jakie to szkło ma możliwości. Stosunek jakość/cena - super

    Nikkor 80-200 ED pompka - mechanicznie i otycznie rewelacja, zwłascza za taka cenę, kawał ciężkiej rury. tendencja do BF/FF - ja miałem FF, nieduży, ale ja zboczeniec jestem gdyby nie to, został by w torbie.

    Obiektywy makro:

    Nikkor 60/ 2.8 micro - rewelacja szkło do makro robali za krótki, ale do zdjęć studyjych,pseudostudyjnych martwej natury, bardzo ok. brzytwa od pełnej dziury, plastyka obrazu b. ładna. solidnie wykonany.
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 09-10-2008 o 14:00
    zdjęcie życia jeszcze przede mną

  6. #26

    Domyślnie

    Obiektywy standardowe:

    Nikkor 28-70 f/2,8 – dobre, ostre szklo. Niestety ciezkie…ale przy jasnych szklach to raczej standard Miałem z nim troche problemow z FF, ale można sobie z tym poradzic (zwłaszcza, ze D3 i D700 maja odpowiednia regulacje w „menu”). Najwiekszy problem z tym szklem to jego cena

    Nikkor 28-105 f/3,5-4,5 – lekkie, tanie i ostre szkiełko z użytecznym „pseudo-macro” (bo 1:2, a nie 1:1). To czego w nim brakuje to silniczek, dzieki czemu to szklo by szybciej ostrzylo (choc i tak jest dobrze). Stosunkowo male dystorsje. Problem jest z filtrem polaryzacyjnym, gdyz troche „kreci mordka”. To jest szkiełko które najbardziej lubie. Niestety już nie produkowane (dlatego kupilem jedno na zapas )

    Nikkor 28-200 f/3,5-5,6 – tanie, lekkie szklo o duzym zakresie ogniskowych. Bardzo „plastikowe”. Nie jest ostre jak brzytwa, ale jak ktos nie oglada zdjęć w powiekszeniu 100%, szukajac nieostrych obszarow to absolutnie wystarczy. Podobnie jak 28-105 ostrosc jest ustawiana poprzez „srubokret” w korpusie aparatu. Dobrze nadaje sie jako lekka „spacerowka” (cos jak 18-200 tylko dla FX).

    Nikkor 18-200 DX f/3,5 – 5,6 – szklo o duzym zakresie ogniskowych + VR. Ostrosc nie jest rewelacyjna, dystorsje dosc duze. VR pomaga przy robieniu zdjec statycznych obiektow pozna pora. Generalnie lubie to szkiełko jako „spacerowke” do D200 czy D70. Przede wszystkim majac to szklo, nie trzeba za często „wachlowac” obiektywami.

    Teleobiektywy:

    Sigma 50-500 f/4-6,3 – zwana takze „Bigma”. Calkiem fajne szklo o duzej rozpiętości ogniskowych (w wypadku D3, czy d700 można uzyskac ogniskowe od 50 do 750mm (oczywiście przy zmniejszeniu klatki do DX i rozdzielczosci do 5 mpx)). Calkiem ostre jak na taki zakres. Dosc ciezkie (okolo 1650 g) ale zdjecia z reki da się robic (przy odpowiednio krotkiej migawce) . I dosc ciemne. Za to szybko ostrzy. Szkoda, ze nie ma VR (czy OS jak nazywa to Sigma). Pewnym problemem jest tez to, ze potrzebuje duzego filtra (82mm). Dobrze rozwiazana stopka pod statyw…uksztaltowana jak raczka (z wglebieniami na palce), wiec można spokojnie trzymac za nia obiektyw (nawet z przymocowanym aparatem)…duzo tez pomaga przy robieniu zdjec „z reki”.
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 09-02-2009 o 21:43
    D3, D700, D200, D70, S50-500 f/3,5-6,3; N28-105 f/3,5-4,5; N18-200 DX f/3,5-5,6; N28-70 f/2,8; N28-200 f/3,5-5,6; T28-75 f/2,8; N50 f/1,8; N18-35 f/3,5-4,5; N18-70 DX f/3,5-4,5, N70-300 f/4,5-5,6;

  7. #27
    Oszczędny w słowach Awatar MKCn
    Dołączył
    03 2007
    Miasto
    Gród Trzech Braci
    Posty
    57

    Domyślnie

    Obiektywy standardowe:

    Nikkor AF 18-55/3,3-5,6 - kit z D50, tzw. wersja I, leciutki o kompaktowych rozmiarach. Wykonanie plastikowe ale przez 3 lata daje radę. Ciemny, ostry od f5,6-6,0 poniżej, szczególnie przy sztucznym świetle lekko mydli. Na 18mm duże zniekształcenia, na 25-40mm, f8 do krajobrazów BDB, szybki AF-S, kręci pyskiem, zmienia długość, za tą cenę dobry słoik.

    Nikkor AF 28-105/3,5-4,5 – dobre szkło, po przymknięciu do f5,6 – 6,3 poniżej wyraźnie mydli, ciekawy zakres ogniskowych. Szkło daje przyjemne kolorki i przyjemne rozmycie. Trochę abberacji, porządne wykonanie, przyjemnie chodzący zoom, średnio szybki, średnio głośny, kręci pyskiem, zmienia długość.


    Obiektywy tele:

    Nikkor AF 70-210/4 - BDB, ostre od pełnej dziury szkło. Kręci pyskiem, nie zmienia długości. Wolny AF, ale znając jego możliwości można sobie poradzić. Ładnie rysuje, ładny bokeh, ciepłe kolory. Metalowa trwała konstrukcja, a nie tak ciężka jak f2,8. W tej klasie cenowej świetne.
    Pozdrowienia!!! MKCn
    D50 + D7100 +S17-50 HSM OS + N18-55 + N35 + N70-210f4 + JUPITER 200 + JUPITER 135 + HELIOS 44 + MIR 35 + ZENIT ET + NISSIN Di622N

  8. #28

    Domyślnie

    Obiektywy portretowe:
    Nikkor 85 f/18 - ostry, jasny i piękny bokeh. Dla mnie był trochę za długi

    Obiektywy standardowe:
    Nikkor 17-55 f/2.8 - miałem pożyczonego na kilka dni. Ostry od pełnej dziury, szybki i solidnie wykonany. Już nie mogę się doczekać, kiedy zastąpi mojego Tamrona 17-50
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 24-03-2010 o 12:35
    d300, szkiełko i lampa...

  9. #29

    Domyślnie

    Obiektywy standardowe:

    18-55 V II - lekki maly poreczny, ale plastikowy ;cichy, ostry od f/8 ponizej moj taki sobie; dla jasnosci powyzej f/8 swietne szklo ponizej takie sobie
    50 1.8D - ostry od f/1.8, budowa taka dosc dobra, obrazek ok, ogniskowa taka sobie, bokeh to roznie raz ok, innym razem przydki

    Obiektywy portretowe:

    85 1.8D - ostry od f/1.8 budowa dobra, piekny obrazek, swietna ogniskowa, oczywiscie ma swoje wady aczkolwiek sa one dla mnie pomijalne;moje podstawowe szkło

    Obiektywy szerokokątne:

    Mir 25N 35/2 natywne mocowanie nikona , wystarczajaco ostry w pelnym zakresie, budowa solidna, manualne ostrzenie db, najladniejszy bokeh jaki widzialem i obrazek tez swietny

    Teleobiektywy:

    Takumar 135 3.5 - ostry, kontrastowy, piekny bokeh, bardzo maly lekki i siwetna manualna regulacja wlasciwie jakby byl w granicy 70-105 to wahal bym sie ktorego zostawic ale troszke za cieply wg mnie
    Pentacon 4/200 - przyslona 16 listkow z ciagla regulacja, dobra budowa, troche ciezki, ostry od pelnej dziurki aczkolwiek lepiej go domknac f/4.5-5, piekny bokeh, manualne ostrzenie ok
    Ostatnio edytowane przez ALF ; 24-03-2010 o 12:37

  10. #30

    Domyślnie

    Obiektywy standardowe

    Nikkor AF 50/1.8 D - u mnie robi za portretówkę. Całkiem ostry już od 1.8-2.0. Od 3.2 do 11 kroi wszystko, co napotka. Bokeh - różnie bywa. Budowa też ok. Za tą cenę nic nie będzie mieć full automatyki i robić tak dobrych zdjęć
    Ogólnie 9/10
    Cena/Jakość 10/10

    Sigma 17-70 2.8-4.5 DC Macro - Zoom standardowy klasy średniej. Ostry, kontrastowy, daje ładny obrazek. Bardzo użyteczny zakres ogniskowych. Solidna budowa, przyjemny bokeh, ładne kolory. Mcro używane za chwyt marketingowy jednak czasem lubi się przydać. W moim mniemaniu lepszy od Nikkora 18-70. Wersja bez HSM lubi zgłupieć w słabszych warunkach oświetleniowych (AF). Mimo to pozytywnie oceniam tej obiektyw.
    Ogólnie 8/10
    Cena/Jakość 8/10
    FX+ FX + 20-35/2 + 50/1.4 + 85/1.8 + 70-200/2.8 VR

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •