Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    dibo29
    Gość

    Domyślnie Lampa Nikon SB-600 nie błyska

    Witam !
    Dostałem od kolegi lampę Nikon SB-600 uszkodzoną. Usterka polega na tym że nie błyska. Lampa upadła na ziemię i przestała działać. Niestety mój niegramotny kolega postanowił ją naprawić i nawet udało mu się wymienił żarnik, lampa zaczęła działać, jednak nie działał zoom. Kolega myśląc że już jest fachowcem rozkręcił lampę raz jeszcze i okazało się że blaszki od zooma są mocno zwichrowane, postanowił je ( uczesać ).
    Skutek był taki że w trakcie fryzjerskich poprawek zrobił zwarcie bo oczywiście robił to z akumulatorkami w środku. No i właśnie po tym incydencie lampa już nie błyska. Teraz opiszę jak się zachowuje otóż włączona włącznikiem normalnie się odpala ładuje się i jak zaświeci się kontrolka naładowania po naciśnięciu FLASH słychać dźwięk pik i lampa się troszkę doładowuje ale błysku brak. Żarnik wygląda na dobry czyli brak widocznych uszkodzeń. Sprawdzałem napięcie na żarniku i jest w okolicach 320V nie wiem o co chodzi dlaczego brak błysku. Aha wydedukowałem sobie że drucik owinięty wokół żarnika odpowiedzialny jest za wyzwolenie błysku (może się mylę) jeśli wiecie która z części jest odpowiedzialna to bardzo proszę o namiar na zakup owej części oraz za rozwiązanie problemu.
    Z góry dziekuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Wygląda na to, że brak impulsu WN który "wyzwala" palnik, skoro jest naładowany kondensator (ładunek z kondensatora może zabić, więc lepiej ostrożnie).
    Zakładam, że jak zabierasz się za naprawę, to znasz się na elektronice, więc instrukcja serwisowa może pomóc http://elektrotanya.com/nikon_sb-600.../download.html
    Znasz zasadę działania lampy? Jak nie, poczytaj http://www.ws.ps.pl/ - musi być naładowany kondensator główny, i impuls WN na elektrodzie zapłonowej. Z tego co napisałeś układ ładowania działa, więc szukaj uszkodzeń elementów w okolicy układu wyzwalania i sterowania mocy błysku (sam impuls WN ma kilka kV, więc lepiej nie próbować go mierzyć).
    Na początku serwisówki masz informację o sposobie rozładowania kondensatora, warto to zrobić przed rozbieraniem lampy.

  3. #3
    dibo29
    Gość

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Jestem amatorem elektronikiem ale nie jestem całkowitym laikiem w tym temacie. Zachowuję ostrożność podczas rozładowania kondensatora. Mam problem ze ściągnięciem manuala z tego pierwszego linka i w związku z tym że nie wiem co tam jest.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie chcę Cię martwić, ale prawdopodobnie i tak skończy się na serwisie. SB-600 to nie stara, prosta lampa tyrystorowa, tylko zaawansowany układ elektoniczny, oparty na procesorze. Myślę, że taniej i lepiej dla Ciebie i lampy będzie jak oddasz ją do serwisu. Części zamienne posiadają tylko serwisy autoryzowane.
    Pozdr.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  5. #5
    dibo29
    Gość

    Domyślnie

    Kurde no to mało pocieszająca informacja. Ale tak sobie myślę że usterka nie wskazuje na uszkodzenie jakiegoś układu scalonego. Zmartwiłeś mnie jednak tymi częściami bo nie wiem czy będzie mi się opłacało płacić serwisowi a potem koledze.

  6. #6

    Domyślnie

    Sa serwisy nieautoryzowane, ktore bazuja na czesciach z demontazu/zamiennikach. Sprobuj, a moze bedzie taniej.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  7. #7

    Domyślnie

    Ja też przestrzegam. Jeżeli nie wiesz co robisz to lepiej daj spokój. Aczkolwiek lampka jest już spaprana i twoje gmeranie w niej pewnie i tak ją więcej nie zepsuje a może pomóc. Ale jeszcze raz przestrzegam bo to jak pisali poprzednicy wysoce specjalizowana elektronika i wysokie napięcie. Znam takiego co go mało nie zabiło . Jeśli chodzi o nieautoryzowane serwisy to z doświadczenia wiem , że nie bardzo chcą się bawić lampkami, szczególnie takimi jak SB-600 czyli tanimi. Jeżeli chodzi o serwis Nikona to co by tam nie było zakładam , że naprawa będzie kosztować w przedziale 300 - 400 zł.
    D90 szkiełka i błyskotki

  8. #8
    dibo29
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za troskę ale zaufajcie mi mam w domu lutownice, miernik, trochę śrubokrętów miałem oscyloskop itp. Naprawiam komputery, telefony, sprzęt RTV AGD rzadziej ale również. Mam za sobą kilka wystrzelonych korków w całym pionie również. Zapewne nie jestem profesjonalistą ale totalnym noobem też nie jestem zatem przestańcie mi robić szkolenie z BHP tylko pomóżcie naprawić tę lampę. Nie mam zamiaru płacić komukolwiek za naprawę bo chcę na tym jak najwięcej zaoszczędzić bo jak wcześniej wspominałem będę musiał zapłacić za nią koledze. No to tyle manual serwisowy już mam. AHA Nie wiem jak sprawdzić, które z komponentów mogą być uszkodzone i w ogóle to nie wszystkie wiem jak sprawdzić.
    Z góry dzięki za pomoc

    PS jak lampa zadziała stawiam flaszkę o ile jesteś z Wawy ( taki żarcik ) :P

  9. #9

    Domyślnie problem z SB600

    Witam ja mam problem z sb600 taki, że lampa nie zaskakuje znaczy ekran tylko się świeci a jak się włączy to nie widzi ogniskowej albo nie błyska. Nie wiem od czego to lampa niespadła ani nie była zalana. Wie ktoś może co się stało jak to naprawić?
    Nikon D5000 N 18-105 f/3,5-5,6G ED VR ; Zenit Helios 44M-4 ; N35mm 1,8 ; SB600
    Nikon d7100 ; SB910
    http://daltonnb.digart.pl/ ; http://daltonnb.wordpress.com/

  10. #10

    Domyślnie

    Witam posiadam lampę błyskową sb 600, która działa do dzisiaj. Na sesji podczas zmiany oświetlenia zapomniałem ją wyłączyć i położyłem na krześle. Jak wróciłem żeby zamontować ją na statywie nie działała tzn. Piszczala jakby ładowała ale nigdy się nie naładowała, nie pokazała czerwona dioda "ready". Zmieniłem baterie na nowe i sytuacja wygląda identycznie, lampa oddała jeden błysk testowy i dalej piszczała, nie pokazywała ready i do tego się dość mocno nagrzewała. Co może być problemem? Może ktoś z 3-city ogarnia temat lamp i zobaczy co jej dolega.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •