Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Kolor w NX2

  1. #1

    Domyślnie Kolor w NX2

    Witam.

    Barwa koloru na zdjęciu otworzonym do edycji jest zdecydowanie cieplejsza niż w palecie browser (dotyczy to wszystkich formatów: nef, tiff, jpg).



    Wie ktoś dlaczego?
    "Któż jak BÓG!" - Św.Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez popi1612 Zobacz posta
    Witam.

    Barwa koloru na zdjęciu otworzonym do edycji jest zdecydowanie cieplejsza niż w palecie browser (dotyczy to wszystkich formatów: nef, tiff, jpg).



    Wie ktoś dlaczego?
    popatrz jaki masz profil w dole okienka z otwartym zdjęciem i prawdopodobnie tam szukaj przyczyny
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #3

    Domyślnie

    Widzę, widzę... Dzięki Erie

    rejestruję zdjęcia w RGB a program domyślnie otwiera do edycji w sRGB (opcja zaznaczona przy instalowaniu NX-a); a jeśli chciałbym edytować w RGB powinienem pewnie zaznaczyć Soft Proof On wybierając Nikon Adobe RGB 4.0.0.3001...

    Tak na marginesie: wyczytałem w pewnej mądrej książce, że gdy chcemy prezentować zdjęcia wył.na monitorze wystarczy sRGB, natomiast gdy przenosimy fotki na papier szersza przestrzeń kolorystyczna zaczyna mieć znaczenie...
    Ostatnio edytowane przez popi ; 09-06-2011 o 08:54
    "Któż jak BÓG!" - Św.Michał

  4. #4

    Domyślnie

    browser w NX2 nie ma zarzadzania barwa - stad widac tam nie to samo co po otworzeniu plikow (jezeli pliki sa w czyms innym niz sRGB).
    sRGB wystarczy do prezenrtacji na monitorze, ale do obrobki raczej polecane sa szersze przestrzenie.

    Soft proof sluzy raczej do symulowania wydruku (pod warunkiem, ze posiadasz odpowiednie profile dla drukarki/papieru).

    Jakie zdjecia rejestrujesz w RGB?? podejrzewam, ze chodzi o Adobe RGB. Jezeli sa to RAWy/NEFY, to nie ma to wiekszego znaczenia. Jest to tylko otagowanie RAWa i traktowane jako sugestia przez wywolywarke. Z jpg sytuacja wyglada inaczej - tam to ma znaczenie.

    Jezeli chcesz uzywac AdobeRGB, to w capture NX w opcjach odznacz nadpisywanie przestrzeni kolorow otwieranego pliku - niech program uzywa takiej rpzestrzeni jaka jest w pliku. Potem wazne jest to, aby przed zapisem zdjecia, ktore bedziesz prezentowal na monitorze (najczesciej jpg) zrobic _konwersje_ do sRGB jako ostatni krok przed zapisem.

    pzdr.
    A.
    Ostatnio edytowane przez sejmajnejm ; 09-06-2011 o 10:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •