Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie FastStone Photo Resizer

    Freeware, do ściągnięcia z http://faststone.org/FSResizerDetail.htm

    Ostatnio, trochę z nudów, trochę dla zaspokojenia ciekawości zakończyłem workflow kilkuset zdjęć używając tego właśnie programu do przygotowania finalnego materiału do labu (przeskalowanie do 15x10@300dpi z finalnym ostrzeniem; źródłem były 16-bitowe tiffy w SRGB, wygenerowane przez LR)

    Motywacje użycia:

    1. Przeskalowanie może odbywa się przy użyciu algorytmu lanczos3, zamiast zwykle używanego bicubic.
    2. Od bieżącej wersji program wspiera ostrzenie USM.
    3. Jpegi wynikowe są wyraźnie mniejsze od tych generowanych przez LR (przy porównywalnym poziomie jakości pokompresyjnej).

    Nie ma co oczywiście spodziewać się rewolucji, ale wynik uważam za zauważalnie lepszy od tego, co możemy dostać realizując tę fazę obróbki w LR, CNX czy VNX. Wrażenie większej ostrości, klarowności detalu widoczne jest zarówno na monitorze, jak i na odbitkach.

    Oczywiście, wszystko to kosztem wygody i potrzeby tymczasowego przetrzymania na dysku tiffów z wołarki. Dokładając jednak możliwości programu w dziedzinie bardzo eleganckiego hurtowego stemplowania, opatrywania napisami, "ramkowania" - mogę go z czystym sumieniem polecić.

    Macie jakieś własne doświadczenia z tym programem?

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj,

    Sam używam tego programu do hurtowego zmniejszania zdjęć.
    Bardzo dużym ułatwieniem dla mnie jest fakt, iż program pracuje z drzewem katalogów.
    Kilkoro znajomych którym poleciłem ten program do chwili obecnej go używają.
    Sam program ma sporo możliwości - wg mnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

    Pozdrawiam
    Michał
    Nikon D600 & D300 | N10.5/2.8 | N50/1.8 | N18-135/3.5-5.6 | S24-70/2.8 | S70-200/2.8 | SB900 | i trochę innych klamotów

  3. #3

    Domyślnie

    A powiedzcie mi panowie, czy po zmniejszeniu plików w faststone nie macie jakichs problemów z kolorami (jakby cos nie banglało z profilami) ?

    Dzięki za info.
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  4. #4

    Domyślnie

    Nie zauważyłem problemów z kolorami.

    To nie jest wołarka rawów, więc nie za bardzo jest powód dla jakich program miałby gmerać w kolorach - one "już są", na wejściu. Zresztą, program może robić z obrazkiem wiele rzeczy, oprócz konwersji przestrzeni barw - przeskalowane ProPhoto będzie dalej ProPhoto. Należy więc zadbać, aby wejście było w docelowej przestrzeni.

    Są w programie możliwości hurtowego oddziaływania na np. saturację czy jasność - sens ich stosowania jest jednak niewielki (chyba że przygotowujemy duży materiał pod wypalony monitor ).

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  5. #5

    Domyślnie

    Nie, ja wiem co to jest za soft. Uzywalem i bardzo lubiłem, jednak moje doswiadczenia pokazywaly ze zdjecia zmniejszone (duzy JPG w sRGB pochodzacy z LR z zaszytym profilem -> maly JPG sRGB zrobiony w fast stone) wygladaja inaczej kolorystycznie (minimalnie, w czerwieniach i zołciach) jakby cos sie zle zapisywalo z profilami. Nie chodzi mi o korekcje kolorow jakiegolwiek.
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  6. #6

    Domyślnie

    Nigdy nie osadzałem profili kolorystycznych w jpegach z powodu ryzyka, że ich konsument nie będzie ich interpretował. Prawdopodobnie tu właśnie tak jest - potwierdza to pośrednio doświadczenie z przetwarzaniem tiffa w prophoto - wychodzi jpeg z deklarowanym srgb i "po prophotowemu" zmienionymi kolorami. Dlatego na wejściu doradzam tiffy w srgb, od biedy jpegi w srgb, bez profilu.

    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  7. #7

    Domyślnie

    Zostanę jednak przy zmniejszaniu w Bridge+PS.

    Dzięki
    Tomek
    TymancjO /Tomasz Tomanek/
    głównie |D800|D700|80-200/2.8|85/1.8|17-35/2.8|
    "...to jest moja wina, i moge ja zwalić na kogo chcę!" Homer Simpson

  8. #8

    Domyślnie

    Małe demo: materiał źródłowy w ISO 720 ze sporo wyciągniętymi cieniami, dla analizy zachowania szumu po wyostrzeniu.

    Po kolei: cały kadr zreskalowany przez LR, sharpening for screen (high) oraz cały kadr wyeksportowany do TIFF 16-bit sRGB i przeskalowany FSR z lanczos3 i USM 25, radius 1 (dla takiej rozdzielczości ostrzenie na tym poziomie to raczej przesada).


    Wycinki 1:1 w forumowo dopuszczalnym rozmiarze z przeskalowania z tymi samymi ustawieniami do 15x10@300dpi. Najpierw LR, następnie FSR.


    posiadam plecaczek a w nim kliszaczek, tudzież teczkę a w niej cyfróweczkę | moje 500px

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tymancjo Zobacz posta
    ... jednak moje doswiadczenia pokazywaly ze zdjecia zmniejszone (duzy JPG w sRGB pochodzacy z LR z zaszytym profilem -> maly JPG sRGB zrobiony w fast stone) wygladaja inaczej kolorystycznie (minimalnie, w czerwieniach i zołciach) jakby cos sie zle zapisywalo z profilami. Nie chodzi mi o korekcje kolorow jakiegolwiek.
    Miałem kiedyś podobny problem w GIMPie. Czerwienie w zapisanych plikach jpg wyglądały fatalnie. Problemem okazał się jeden z parametrów kompresji, a mianowicie subsampling. Plik był mniejszy, ale wyraziste czerwienie mocno blakły.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •