Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Wątek: Ptak

  1. #11

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam, czy się przez takie zdecydowane podejście nie zniechęcisz (chodzi mi o ten narzucony sobie manual, ISO200). Ja rozumiem, że chcesz się nauczyć ustawiać aparat, ale oprócz AUTO i MANUAL są jeszcze inne tryby: priorytetu przysłony (A) oraz priorytetu czasu (S). One też są "dla ludzi" i ich umiejętne użycie nie deprecjonuje (przynajmniej w moim mniemaniu) efektu końcowego. Wydaje mi się, że na Twoim etapie lepiej byłoby się skupić na dopracowywaniu kadru, doborze przesłony (rozmycie tła), niż się męczyć z ustawianiem wszystkiego ręcznie, po czym wklejać takie fotki jak wyżej z tłumaczeniem, że się dopiero zaczyna i wszystko się robi "na manualu". Efekt - obawiam się - będzie taki, że ciągle spotkasz się z krytyką czy czasem wręcz złośliwością. Znam przypadek, że takie opinie zniechęciły do fotografowania.

    Oczywiście, zrobisz jak zechcesz - zresztą może nauka pójdzie Ci tak szybko, że za dwa tygodnie będziesz strzelał superfotki z ręcznymi nastawami , ale może postaw sobie pytanie: czy chcę robić dobre, interesujące zdjęcia, czy tylko chcę się nauczyć obsługi aparatu w pełni ręcznie? Powiem Ci po sobie: ja robię zdjęcia nie dlatego, żeby się tego nauczyć, tylko dlatego, żeby pokazać jakiś obraz. A często ma się tylko chwilę na "złapanie kadru" - i często jest to chwila zbyt krótka, by myśleć jednocześnie o kadrze, GO, czasie naświetlania, nastawiać ręcznie ostrość, sprawdzać na światłomierzu, czy nie trzeba lampą doświetlić itd. W takich wypadkach trzeba być SKUTECZNYM A poznanie innych trybów oprócz "ręcznego" daje duży plus w praktyce.
    Ostatnio edytowane przez kkokosz ; 25-05-2011 o 21:06

  2. #12

    Domyślnie

    Zniechęcić się nie zniechęcę ale o takie podejście do sprawy mi chodziło (wiem ze napisałem nie oszczędzać i nie mam nikomu za złe), krytykować każdy potrafi ale doradzić nieliczni a kkokosz jesteś jednym z niewielu (nie chodzi mi tylko o to forum) to jakie rady na przyszłość jeszcze od czego zacząć, wiem że to nie miejsce na takie sprawy może odpowiedz na pw.
    Blog
    Blog2
    Nikon D5000 + 18-55 VR + 55-200 VR

  3. #13

    Domyślnie

    od czego zacząć :
    - przeczytać dokładnie instrukcję obsługi aparatu - jak nie wystarczy raz to dwa lub trzy - ale czytać ze zrozumieniem
    - poczytać parę książek o robieniu zdjęć - ogólnie , o zasadach panujących w fotografii - co od czego zależy , o kadrowaniu
    - pooglądaj i poczytaj to co jest na tym forum
    wytrwałości i cierpliwości w słuchaniu krytyki

    i to trochę nie na miejscu - skoro sam to wiesz - pisać że prawie nikt Ci tu nie chce pomóc
    każdy pomoże i oceni zdjęcie - ale jak będzie co oceniać i co poprawiać , a obecnie możesz tylko usłyszeć
    zdjęcie do kosza - wg naszej oceny , ale Ty odpowiesz , że Tobie to zdjęcie się bardzo podoba - więc je sobie zostaw
    Ostatnio edytowane przez Szardin ; 26-05-2011 o 09:07

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rinzler Zobacz posta
    krytykować każdy potrafi ale doradzić nieliczni .....
    Nic nie pisałeś o doradzaniu
    To że robisz na manualu w sumie ni jak się ma dla odbiorcy, dodatkowo zmieniając ustawienia można inaczej naświetlić klatkę.
    Popatrz na krytykę z drugiej strony, jeżeli ktoś Ci punktuje słabe strony zdjęcia to może warto by o tym poczytać i sprawdzić co zmienić. Wbrew pozorom ze słów krytyki też można coś dla siebie wyciągnąć.
    Warto też grzebnąć trochę suwaczkami w jakimś programie do obróbki.
    Nie pisz też że nikt nie chce pomóc, bo jest sporo osób które pomogą ale najpierw trochę poczytaj, pooglądaj zdjęć chociażby na tym forum i potem wróc do swojego i zobaczysz że przestanie Ci się podobać.
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  5. #15

    Domyślnie

    Ja bym nawet powiedział, że warto zostawiać sobie takie zdjęcia, które nam się bardzo podobały na jakimś etapie fotograficznej przygody. Bo po miesiącach albo i latach, właśnie po takich zdjęciach widać, czy się rozwinęliśmy. Że zaczynamy dostrzegać pewne sprawy - np. za jakiś czas sam będziesz widział, że fotka jest ciemna, centralna, ptak mało wyeksponowany i lekko mały. Wtedy będziesz robił już lepsze fotografie, w których z kolei i tak po roku, dwóch dostrzeżesz jeszcze jakieś drobne rzeczy do poprawki

    Oprócz tego, o czym pisał Szardin, podpowiem, że wiele daje znalezienie kogoś o podobnej pasji (nie na forum, ale w miejscu, gdzie mieszkasz) - wspólne fotografowanie, wymienianie uwag, zwłaszcza gdyby to była osoba bardziej doświadczona, może Ci dać więcej niż książka. No, ale o to czasem trudno.

  6. #16

    Domyślnie

    może w Twojej okolicy działa jakaś grupa fotograficzna , wspólne plenery , rozmowy , towarzystwo

  7. #17

    Domyślnie

    Popieram punkt widzenia kkokosza. Rzeczywiście, rzucanie się nowicjusza na pełny manual (no powiedzmy ze prawie pełny, WB masz nadal na auto) tylko dlatego, bo tak jest bardziej PRO to lekka głupota. Żeby robić na pełnym manualu trzeba mieć go już na tyle opanowany w głowie, żeby dobierać wartość ISO, migawki i przysłony przy najmniejszym odsetku nieudanej ekspozycji. Szczególnie, że nawet mając podgląd zdjęć w aparacie i tak nie powinniśmy mu całkowicie zawierzać. Ekranik jest mały, w jasny dzień słabo coś na nim widać, to nie jest dobry pomocnik w ustaleniu czy zdjęcie nie ma lekkiego prześwietlenia lub niedoświetlenia. Tym bardziej, że chyba raczej nie masz zewnętrznego światłomierza. A priorytet takiej przysłony (tryb A) jest jak najbardziej dla ludzi. Ewentualną korektę ekspozycji prowadzisz poprzez zmianę kompensacji na korpusie, lub stosując zdjęcia seryjne z bracketingiem. Ja sam używam głównie trybu A, na tryb M (manualny) rzucam się tylko wtedy, kiedy chcę robić zdjęcia specjalne (np długie naświetlanie) lub zdjęcia bliskie z lampą. Reasumująć, najpierw naucz się kadrować i robić zdjęcia, na tryby M czas przyjdzie później.

    Na razie póki co masz u mnie duży plus za brak podpisu pod zdjęciem .
    Pozdrawiam: Artur | www.foto-karbulot.com | www.borg.website.pl
    Nikon D90 | MB-D80 | N 16-85 | N 70-300 | N 35 | T 90 | SB-700 | 055XPROB

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •