Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    Znalazłem na portalu ogłoszeniowym za rozsądne pieniądze obiektyw Soligor 135 - niby z bagnetem AI. Czy one były robione z takim mocowaniem? Zakładając, że jest to obiektyw AI, to czy Soligor 135 z mocowaniem AI będzie działał na współczesnych korpusach? (chodzi mi o D750) Obawiam się czy aby czasem nie ma ryzyka kupując ten obiektyw aby nie uszkodzić puszki tak jakby to było w przypadku non-AI. Swoją drogą znalazłem taki artykuł dla zainteresowanych. http://www.fotografuj.pl/Article/Ozn...page/1#content
    Proszę kolegów posiadających wiedzę w tym temacie o pomoc. Z góry dziękuję.
    D750, N18-35

  2. #12

    Domyślnie

    Zdaje się, że można go przerobić na bagnet Nikona i wtedy raczej ma wycięcie na symulator przysłony, więc jest Ai. Jak go będziesz zapinanał na D750 i poczujesz duży opór przy osadzaniu go na miejscu, to znaczy że jest nonAi

  3. #13

    Domyślnie

    Witam,
    Podpinam się do wątku bo ostatnio "zachorowałem" na manualne stałki. Czy ten opór, o którym mowa, może spowodować uszkodzenie bagnetu w aparacie? Tzn. z tego co wiem, to ai i ai-s można podpiąć do współczesnych puszek, a non ai nie można? (tzn - nie da się założyć, czy się da, ale np. lustro się uszkodzi?).
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  4. #14

    Domyślnie

    Musisz mieć odchylany symulator przysłony. Jedyna cyfrowa puszka która to ma to DF. Starsze to były F1-F4 i FA, FM.
    Jeżeli nie zależy Ci na oryginalności szkieł nonAi, to łatwo można je przerobić na bagnet Ai, wystarczy pilnik. Jak założysz na siłę, to połamiesz plastikowy ząbek na symulatorze przysłony, ale bagnetu nie zepsujesz, tylko sam symulator

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Musisz mieć odchylany symulator przysłony.
    Albo nie mieć go w ogóle.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #16

    Domyślnie

    Przecież obiektywy ai i ai-s bardzo łatwo mozna rozpoznac po tym że na pierścieniu przysłon od strony bagnetu mają wyrażny uskok na wysokości cyfr przysłon. I to własnie krawędz tego uskoku zazębia się z ząbkiem pierścienia symulatora który jest wokół bagnetu w aparacie. Obiektywy non ai tego uskoku nie miały. I dlatego ich załozenie do nowych body kolidowało z tym elementem własnie.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zeberek1 Zobacz posta
    Przecież obiektywy ai i ai-s bardzo łatwo mozna rozpoznac po tym że na pierścieniu przysłon od strony bagnetu mają wyrażny uskok na wysokości cyfr przysłon. I to własnie krawędz tego uskoku zazębia się z ząbkiem pierścienia symulatora który jest wokół bagnetu w aparacie. Obiektywy non ai tego uskoku nie miały. I dlatego ich załozenie do nowych body kolidowało z tym elementem własnie.
    Aha! Teraz rozumiem! Czyli na ten element trzeba popatrzeć i non ai nie da się założyć bez wyłamania "na siłę" tego ząbka na symulatorze?
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    Aha! Teraz rozumiem! Czyli na ten element trzeba popatrzeć i non ai nie da się założyć bez wyłamania "na siłę" tego ząbka na symulatorze?
    Nie, bo nonAi nie ma miejsca na ten ząbek. Ale możesz go przerobić, żeby pasował.

  9. #19

    Domyślnie

    Z tego co się dowiedziałem to obiektywy AI posiadały na pierścieniu przysłon zaczep, którego położenie zależne było od otworu względnego. Non-AI lub pre-AI tego nie miały. Dokładnie jest to omówione i pokazane na https://www.optyczne.pl/115.2-artyku...a_bagnetu.html
    Czy brak tego zaczepu w non-AI jest to jedyny zasadniczy element, który może spowodować uszkodzenie nowej puszki?
    D750, N18-35

  10. #20

    Domyślnie

    Jedyne co może się stać, to złamanie tego ząbka na symulatorze przysłony. Nic więcej nie może się zepsuć. Ale... Większość szkieł Ai i AiS jest lepsza od nonAi, bo mają lepsze powłoki, bardziej prawdopodobne jest ich używanie na pełnej dziurze. Ja mam trzy nonAi - 50 1.4, 24 2.8 i 135 2.8. Wszystkie są super na analogu, podpinałem je też do A6000 przez adapter i świetnie rozmywają tło

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •