Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Śledzenie 3d W D90

    Chciałbym się Was zapytać jak Wam się sprawuje AF z ustawioną opcją śledzenia 3D. Ostatnio włączyłem ją po raz pierwszy i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy, ustawieniu ostrości i przekadrowaniu ostrość bardzo często ustawiana jest na inne przedmioty. Także jeśli ustawie ostrość i obiekt lekko się przesunie AF często zupełnie go gubi i ustawia ostrość gdzie indziej.
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  2. #2
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    717

    Domyślnie

    W jakimś teście dotyczącym d300, odnośnie tej funkcji, autor napisał, że jest to funkcja szalenie przydatna, ale wymagająca wprawy. I to jest, niestety, prawda. Sam zauważyłem, że im dłużej jej używam, tym lepsze osiągam rezultaty. Po prostu pobaw się tą funkcją, żeby poznać jej "charakterystykę" i powinno być lepiej.
    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  3. #3

    Domyślnie

    osobiscie zauwazylem ze trzeba lekko nakierowywac przemieszczajacy sie obiekt poprzez kadrowanie tak aby szybko trafial na sasiednie punkty AF...
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hallucinogen Zobacz posta
    osobiscie zauwazylem ze trzeba lekko nakierowywac przemieszczajacy sie obiekt poprzez kadrowanie tak aby szybko trafial na sasiednie punkty AF...
    To jest użyteczna rada, sam tak czasem robię gdy używam 3d i przeważnie się to sprawdza.
    Nikon D7200 | MB-D15 | Nikkor 85 mm f/1.8 G AF-S | Samyang AE 8 mm f/3.5 Aspherical IF MC Fish-eye CS | Nikon SB-900

  5. #5

    Domyślnie

    W zasadzie nie znam sie, zatem przyjme pokornie lincz na mojej osobie, ale czy przekadrowywanie nie lezy w sprzecznosci ze sledzeniem 3d?
    Nie wiem jak to jest dokladnie, ale czy to nie jest jakos tak, ze:
    1. ustawiamy ostrosc na obiekt - jakims polem AF,
    2. obiekt ucieka z aktywnego pola AF, AF szuka obiektu w sasiednich polach AF (w przypadku sledzenia 3d uwzglednia ze obiekt mogl sie tez przyblizyc).
    Jesli tak jest to byc moze aparat nie wie, ze Ty przekadrowujesz i wydaje mu sie, ze to obiekt sie porusza i probuje zlapac ostrosc z powrotem na ten obiekt, na ktory poprzednio ustawiales ostrosc. Byc moze przy "agresywnym" przekadrowywaniu gubi wlasciwy obiekt i znajduje cos, co mu sie wydaje, ze jest tym obiektem, ktory mu "uciekl".

    I drugie nasuwajace sie pytanie - Czy jednak do sledzenia 3d modul autofocusa stosowany w D300/700/3/3x jest o wiele przydatniejszy od tego z D90?
    Niby 51 punktow AF to przesyt, etc. Ale czy czasem tak geste pokrycie kadru polami AF nie sprawia, ze te wszystkie odmiany dynamicznego AF sa o wiele bardziej przydatne i efektywniejsze niz w przypadku 11 polowego AF z D90?
    HP 210c, CF Kingmax 16mb, CF HP 4mb, pokrowiec

  6. #6

    Domyślnie

    Sledzenie 3D najlepiej sposrod wszystkich puszek najlepiej, czy tez najbardziej praktyczne jest na D300, a to z tego powodu, ze pola AF pokrywaja prawie caly obszar kadru, przez co prawie gdziekolwiek nie zaweruje nam
    obiekt, jesli widzimy go w wizjerze to jestesmy "kryci". W D700/D3 jest juz pod tym wzgledem o tyle gorzej, ze pola AF kryja mniejszy obszar kadru, wiec trzeba pilnowac, aby obiekt nie wyjechal nam poza pola AF. W D90 problemy wynikaja przede wszystkim z tego, ze miedzy poszczegolnymi polami AF sa po prostu dziury,
    bo w D300/700/3 wszystkie pola AF sasiaduja bezposrednio ze soba.

    Druga rzecz o ktorej trzeba pamietac to to, ze 3D tracking opiera informacje o tym jaki sledzimy obiekt na podstawie informacji o kolorze pobieranego z czujnika ekspozycji, wiec w praktyce najlepiej 3D tracking
    bedzie sie sprawdzal wtedy, gdy sledzoy obiekt odroznia sie kolorystycznie od tla.

  7. #7
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    717

    Domyślnie

    A prawda jest taka, że i tak trzeba mu pomagać.
    To jednak tylko maszyna, nas, jako fotografujących, nie zastąpi. To MY myślimy o zdjęciu, to MY wiemy, co chcemy sfotografować, nie aparat. Dlatego oprócz tego, że aparat śledzi obiekt w 3D, my też musimy ten obiekt śledzić. Jeśli odpowiednio zgramy to z działaniem puszki - efekt to 100% (lub prawie 100%) ostrych zdjęć. Sprawdzone doświadczalnie.
    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  8. #8

    Domyślnie

    Użyłem kilkakrotnie tej funkcji ale faktem jest, że przy stosunkowo małej ilości pól AF w D90, korzystanie z tej funkcji jest trochę trudne i naprawdę wymaga wprawy. Najgorzej jak obiekt znajdzie się pomiędzy punktami, a aparat za wszelką cenę usiłuje go jednak gdzieś odnaleźć.

    Ja korzystając z wątku zapytam z innej beczki - w jakich warunkach (jakiej sytuacji) najbardziej sprawdza się tryb DYNAMICZNY. Pytam, bo szczerze (głupio przyznać), ale jeszcze nie udało mi się go poprawnie użyć.
    jpyt
    Fuji X-E2 + 56/1.2 + 35/1.4 + 18-55/2.8-4

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jpyt Zobacz posta
    Ja korzystając z wątku zapytam z innej beczki - w jakich warunkach (jakiej sytuacji) najbardziej sprawdza się tryb DYNAMICZNY. Pytam, bo szczerze (głupio przyznać), ale jeszcze nie udało mi się go poprawnie użyć.
    Na zdrowy rozum, to wtedy, kiedy glowny obiekt porusza sie, a Ty z jakiegos wzgledu ustaliles juz kadr (nie chcesz przekadrowywac).
    HP 210c, CF Kingmax 16mb, CF HP 4mb, pokrowiec

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez D.Anihilati Zobacz posta
    Na zdrowy rozum, to wtedy, kiedy glowny obiekt porusza sie, a Ty z jakiegos wzgledu ustaliles juz kadr (nie chcesz przekadrowywac).
    Na zdrowy rozsądek to tak, ale jeszcze nigdy mi aparat takie ruchu nie zajarzył, dlatego właśnie pytałem czy ktoś jest wstanie mi podać jakiś konkretny przypadek (np. możliwy do odtworzenia) na którym będę mógł zobaczyć efekt działania tego trybu.
    jpyt
    Fuji X-E2 + 56/1.2 + 35/1.4 + 18-55/2.8-4

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •