Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Klimat gór wysokich…

    Mont Blanc - dach Europy na wyciągnięcie ręki.
    Zapraszam na pierwszą z części moich zimowych włoskich impresji…
    Wyjazd rozpoczynamy kolejką z La Palud 1.370 m na Pavillon du Mont Frety 2.173, następnie przesiadamy się do niewielkiego wagoniku, który przeciągany jest na linie pomiędzy tą stacją, a Refugio Torino 3.335 m. Tam wciskamy się do jeszcze mniejszej gondolki, którą wciągnięto nas do ostatniej stacji po stronie włoskiej Punta Helbronner 3.462 m, z którego wykonane zostały zdjęcia.
    Pogoda była idealna, mimo zimna na dole, na tarasie widokowym można było się grzać w słońcu i mocno dodatnich temperaturach.
    Najbardziej emocjonująca jest jazda kolejką pomiędzy ostatnią stacja włoską czyli Punta Helbronner, na którym byliśmy i który jednocześnie stanowi granicę terytorialną Włoch i Francji, a Aiguille du Midi 3.842 m jest to dystans około 5 km. Wagoniki suną po linie zawieszonej pomiędzy obydwoma stacjami, lina ta jest podwieszona o jeden z pobliskich szczytów. Pod trasą kolejki znajduję się lodowiec zwany „wielkim zębem”.
    W opcji dodatkowej istnieje możliwość wykupienia biletu na pełne koło z powrotem do Chamonix a później autobusem, tunelem na stronę włoską … koszt bagatela 100E od osoby - oraz dużo więcej czasu- może kiedyś
    Pobyt na szczycie ogranicza ostatni wagonik startujący z Pavillon poniżej schroniska Refugio Torino więc trzeba uważać. Na stacji Pavillon du Mont Frety spędziliśmy 1.5h grzejąc się w słonku i zajadając sałatę alpejska z piwem, które smakowały wybornie.
    Dla takich chwil warto żyć – kiedyś nie pomyślałbym, że się tutaj znajdę… podziękowania za upór dla mojej Pani oraz Kasi i Stefano bez Nich z pewnością by się nie udało!

    1.Podjazd na Rifugio Torino 3.335 m

    2.Mont Blanc 4.807 m … niby taki zaśnieżony i łagodny, ale robi wrażenie…

    3. Mont Blanc z szerszej perspektywy

    4.Figura Chrystusa…kolorowe pamiątki, różańce, znaczki-przypinane na dole jako wota za szczęśliwy powrót i ocalenie z trudnych górskich sytuacji…

    5.Bliżej i pionowo

    6. Ptok i Blanc… dla Ryśka

    7. Możliwość przesiadki do francuskich wagoników…

    8. Z żabiej-śnieżnej perspektywy

    9. Kolejka na Aiguille du Midi 3.842 m

    10. Aiguille du Midi w całej okazałości – stacja kolejki, schronisko, iglica i piękna ściana- wyzwanie wspinaczkowe…

    11.”Granica”

    12. Ostatnie spojrzenie … Monte Bianco


    13. Górna platforma Helbronner z panoramą… od lewej „maleńkie” Aiguille du Midi i biały jak w nazwie dach Europy

    14.Panoramicznie…

    15.Schronisko alpejskie Rifugio Torino, w dole Curmayeur


    Pozdrawiam z Krakowa
    Grzegorz Mleczko

    ps.
    Jak czas pozwoli to będzie następny "włoski" odcinek
    Ostatnio edytowane przez milk ; 06-03-2011 o 16:35
    Teraz Lady Ku

  2. #2

    Domyślnie

    No pięknie!!! Tylko pozazdrościć!!!!! Wszedłeś rozumiem
    NIKON forever

  3. #3

    Domyślnie

    2 razy wszedł, bo aparatu za pierwszym razem zapomniał

    relacyjka łał ...
    Psychotrop vel Grzegorz Lucjan Laska von Lasocki

  4. #4

    Domyślnie

    Świetne - aż by się chciało tam być choć z drugiej strony za zimą nie przepadam więc chyba pozostanę przy podziwianiu widoczków dzięki Twoim zdjęciom
    FX (D600, D750) + T17-35 + T24-70 +N24-85 + N16 fish + N28 + N50 + N85; SB + YN

  5. #5

    Domyślnie

    Grześ - jak tylko zobaczyłem pomyślałem , że to dla mnie - później przeczytałem opis - bardzo dziękuje za pamięć
    Wycieczki można tylko pozazdrościć - no i oczywiście gratulacje

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Rewelacja - prawie jak na Axalp :P

    6. Dla Ryśka jakoś szczególnie wpadła mi w oko ale widzę, że jest i coś dla mnie przypadkiem bo na dwóch dojrzałem przelotówki. Jakby tam z Syntą wjechać?

  7. #7

    Domyślnie

    Potęga ... zarówno góry jak i zdjęcia. Podoba mi się minimalizm i surowość. Nie jestem miłośnikiem wysokich gór ale trudno nie docenić ich piękna. Zwłaszcza tak ukazanego. Tylko pozazdrościć wycieczki i pogratulować zdjęć.
    Nikon jest, światło zawsze jakieś też jest, tematów bez liku a czasu za cholerę

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez damian1982 Zobacz posta
    Rewelacja - prawie jak na Axalp :P

    6. Dla Ryśka jakoś szczególnie wpadła mi w oko ale widzę, że jest i coś dla mnie przypadkiem bo na dwóch dojrzałem przelotówki. Jakby tam z Syntą wjechać?
    taaak - synta , saneczki i my , później tradycyjnie knajpa i to co zwykle
    już niedługo trzeba coś zorganizować , ale na pewno nie w tym tygodniu

  9. #9

    Domyślnie

    Pięknie
    :::WEB:::BLOG:::ANALOG:::INSTA:::
    YouTube::: FB:::Strony przyjazne mobilnym!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez damian1982 Zobacz posta
    Rewelacja - prawie jak na Axalp :P

    6. Dla Ryśka jakoś szczególnie wpadła mi w oko ale widzę, że jest i coś dla mnie przypadkiem bo na dwóch dojrzałem przelotówki. Jakby tam z Syntą wjechać?
    no cóz kilka przelotówek to mam na innych tam tyle tego nad Alpami lata, że cieżko znaleźć czyste niebo
    Teraz Lady Ku

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •