Close

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 111
  1. #21

    Domyślnie

    Rozgorzała dyskusja na ten temat , a ja wciąż nie wiem kiedy tego używacie . Pisząc "często" nie wiem czy zdjęcia robione są w kościele, na zewnątrz przy słońcu, w studio, w nocy, czy same krajobrazy czy też portrety osób.
    Pytam bo jak sobie zrobiłem zdjęcie zdjęcie twarzy z ta funkcją to faktycznie uniknąłem prześwietlenia w jednym miejscu i wyciągnąłem szczegóły z cieni ale moja skóra zrobiła się bardziej pomarańczowa.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 16-02-2011 o 17:04 Powód: orto. ("uniknołem", "wyciągnołem")
    http://marekbielecki.pl/
    D610 , N 28 1.8, N 50 1.8 , N 85 1.8, T 16-28 2.8

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez majora Zobacz posta
    Pytam bo jak sobie zrobiłem zdjęcie zdjęcie twarzy z ta funkcją to faktycznie uniknołem prześwietlenia w jednym miejscu i wyciągnołem szczegóły z cieni ale moja skóra zrobiła się bardziej pomarańczowa.
    Pomijając ortografię; pisałem że warto zmniejszyć saturację
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  3. #23

    Domyślnie

    Robiłem dużo prób z D-Lighting na D300S i mogę powiedzieć tak:
    - nadaje się świetnie do zdjęć na śniegu w słoneczne dni,
    - nie nadaje się do zdjęć z lampą błyskową bo wyciąga szumy w cieniach,
    -na zdjęciach letnich krajobrazów "smoli w cieniach" i lepiej go wyłączać.
    Pozdrawiam JP

  4. #24

    Domyślnie

    A co powiecie o trybie Auto DL?

  5. #25

    Domyślnie

    Na swoim D300 eksperymentowałem na różnych ustawiniach i zostałem na stałe przy D-lighting - normal. Robię tylko w rawach.
    prawie wszystko o microstockach
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  6. #26
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Wg mnie sprawa jest bardzo prosta. Jeśli fotografowana scena ma dużą rozpiętość to się używa DL. Jeśli jest szaro i płasko to się tego nie używa.
    Ustawienia w aparacie się zmienia. To nie jest tak, że się raz coś ustawia na zawsze.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #27

    Domyślnie

    Warto może też zwrócić uwagę, że na starszych i prostszych korpusach D-Lighting (ten w trybie fotografowania) działa bez możliwości regulacji stopnia, na zasadzie włączone/wyłączone - jak dobrze pamiętam, tylko przy pomiarze światła w trybie matrycowym.

    Podobnie jak napisał Pershing mam go włączonego prawie na stałe (ponoć spowalnia zdjęcia seryjne, lecz moim zdaniem potencjalne straty są mniejsze niż potencjalne zyski), niezależnie czy to krajobraz czy portret, fotografuję w większości w JPG, rzadko z lampą, w nocy praktycznie wcale, w słoneczne dni czasem z filtrami typu CPL, ND Grad, ND - i nie zauważyłem żeby generował jakieś odchyłki kolorystyczne (przynajmniej nie tak, jak to robią niektóre filtry UV).

    Drugi D-Lighting (ten z trybu edycji, regulowany w zakresie low/normal/high) w zdjęciach omyłkowo niedoświetlonych dość mocno wyciąga szumy. Używam go czasem do sprawdzenia "na szybko" w terenie, czy takie zdjęcie nadaje się jeszcze do prób odratowania później w programie, czy tylko do usunięcia.

  8. #28
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Strzelce Opolskie
    Posty
    123

    Domyślnie

    W moim D300s najczęściej stosuję funkcję D-Lighting, gdy muszę zrobić zdjęcie w jakimś nasłonecznionym miejscu. Wtedy używam ustawienia ; normalne, a czasem zwiększona. I uważam , że daje to zauważalny efekt, korzystnie wpływający na fotografię.

  9. #29

    Domyślnie

    Ja mam wszystko wylaczone, staram sie robic czyste RAWy a potem wszystko grzebie w sofie, jezeli mozna wylaczyc D-lighting w NXie to tak samo mozna wlaczyc a pewnosc, ze D-light. nie ingerowal w zdjecie mam wieksza

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greg77 Zobacz posta
    Ja mam wszystko wylaczone, staram sie robic czyste RAWy a potem wszystko grzebie w sofie, jezeli mozna wylaczyc D-lighting w NXie to tak samo mozna wlaczyc a pewnosc, ze D-light. nie ingerowal w zdjecie mam wieksza
    A przeczytałeś już jak działa ADL ? Ten stytem jest zintegorwany pomiarem światła - więc jak sobie wyobrażasz mozliwość włączenia go w NXie ? Ma nastąpić zakrzywienie czasoprzestrzeni i korekta expozycji przed zrobienie zdjęcia bo Ty chcesz sobie właczyć ADLa na etapie PP ?
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 3 z 12 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •