Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Packshot - odblaski na ceramice

    Witam,

    zdarza mi się fotografować muzealia - przede wszystkim ceramikę. Głównie dla siebie, ale zależy mi, żeby te zdjęcia były OK. Staram się robić na białym tle - najłatwiej to później wkleić do prezentacji czy publikacji. Problem, z którym średnio mogę sobie poradzić, pojawia się jak naczynia są pokryte szkliwem i mocno odbijają światła. Próbowałem z parasolem i lampą - duże źródło światła bardzo "rozpłaszcza" całość, lubię jak pojawiają się cienie, które podkreślają plastyczny ornament. Najlepszy zestaw udało mi się ustawić, z rzeczy, które znalazły się na szybko, w potrzebie chwili. Były to dwie biurkowe lampki, które z braku laku musiały posłużyć jako źródło światła (foto poniżej, wiem, że wygląda to co najmniej śmieszne). Niestety, żarówki świeciły trochę innym kolorem światła, ale to pomińmy. Nie wiem jednak skąd ten niebieski odblask w górnej części... Może od światła z sufitu. Efekty na poniższych fotkach.

    Co do zdjęć, zamieszczam je przede wszystkim pod ocenę, będę wdzięczny za wytknięcie mi błędów i niezgodności ze sztuką. Pierwsze foto ukośne z góry, wydaje mi się w miarę ok. Drugie, na wprost podoba mi się mniej - zwłaszcza dwa odbicia światła na "kwiatku" w centralnej części. Próbowałem trochę światłem manewrować, ale zawsze w którymś miejscu świeciło. Przepaliłem te odblaski, to swoją drogą...

    No i pytanie - jak się za to zabrać? Te zdjęcia bardziej niż artystyczne, mają być czytelne. Może popróbować jeszcze z lampą i parasolem? Czy miękkie duże źródło czy raczej światło punktowe? Przyznam, że trochę łatwiej mi się pracowało ze światłem stałym - bardziej mogłem korygować wszelkie refleksy.

    Będę wdzięczny za rady. Pozdrawiam.

    1.

    2.

    3. Bekstejdż
    Ostatnio edytowane przez max_m ; 02-02-2011 o 03:08
    D800 | X-Pro1 | GW690II | instax | www | flickr | tumblr

  2. #2

    Domyślnie Witam

    Cześć, mnie się zdarza robić packshoty z przedmiotów "blikujących" i w takiej sytuacji stosuje taki namiocik bezcieniowy, drobiazg a niesamowicie ułatwia sprawę, dodatkowo stosuję jeszcze softboxy na lampach. Masz rację, że ze stałym światłem robi się fotki łatwiej, niestety dobre lampy tego typu są o niebo droższe od flashy studyjnych.
    Może w twoim przypadku wystarczyło by, żebyś zamontował jakś dyfuzor??? Obejdzie się bez kosztów a dyfuzor można zrobić z jakiejś kalki... na pewno coś wymyślisz.

    Pozdrawiam
    Kamil
    ale o co chodzi?

  3. #3

    Domyślnie

    Za kolegą; kup sobie namiot bezcieniowy, do takiej fotografii starczy 60-80 cm: http://www.twenga.pl/dir-Fotografia,...ot-bezcieniowy

    Natomiast lampy światła ciągłego wcale nie są droższe od błyskowych; w miarę porządne, np. Interfit, można nawet taniej dostać (łącznie z Softboksami) od w miarę porządnych błyskaczy, a taki zestaw Bowensa światła ciągłego + namiot + stolik (http://www.fotoforma.pl/oswietlenie-..._219_1307.html) jest znacząco tańszy od najtańszego zestawu lamp błyskowych Bowensa.

  4. #4

    Domyślnie

    Hmm w kwestii cen rzeczywiście wystąpił u mnie syndrom "niewiedzenia co mówienia" na usprawiedliwienie tylko napiszę, że swoje lampy kupowałem jakieś osiem lat temu, i wtedy tego typu lamp jakoś nie widywałem, może to błąd... ale jakoś tak już się do tych fleshowych przyzwyczaiłem i nowych nie szukałem.
    ale o co chodzi?

  5. #5

    Domyślnie

    Filtr polaryzacyjny radzę sprawdzić

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Polar w tym przypadku niewiele daje. Liczę trochę, że pojawią się jakieś niewielkie pieniądze na taki sprzęt, zatem zainwestuje w namiot, stół bezcieniowy i światła. Gotowe firmowe zestawy światła stałego trochę ponad budżet. Chyba posłużę się półśrodkiem - mocnymi energooszczędnymi żarówkami 5500K w oprawkach na statywach z jakimś boxem czy parasolką, oraz jedna pod stół. Używa ktoś takich składaków?
    D800 | X-Pro1 | GW690II | instax | www | flickr | tumblr

  7. #7
    maniak ciemniowy minoltowy
    ucyfrowiony przy użyciu D300, dopieszczony przy użyciu D500
    trochę lotniczych pstryków na www.waldemarkowalski.pl
    spotter.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Te zdjęcia to forma dokumentacji. Jeśli coś połyskuje, to ma połyskiwać, tylko żeby to nie było uciążliwe. Matowienie odpada. Te refleksy na krawędziach, załamaniach, są ok. Denerwują mnie tylko dwa wielkie bliki od świateł. Może mniej w przypadku powyższych zdjęć, ale jeśli naczynie jest gładkie, bez ornamentu, to rzucają sie w oczy. Chciałbym raczej nauczyć się jak to zmodyfikować, żeby nie było dwóch "słoneczek" i było równomiernie.
    D800 | X-Pro1 | GW690II | instax | www | flickr | tumblr

  9. #9
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Może duża blenda ustawiona w półkole wokół przedmiotu, oczywiście bezpośrednie światło skierować na blendę, a sam przedmiot oświetlić światłem odbitym.

  10. #10

    Domyślnie

    No pomysłów kilka jest. Musze zainwestować w podstawowy sprzęt, a potem książka/sieć i dużo nauki.
    D800 | X-Pro1 | GW690II | instax | www | flickr | tumblr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •