Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do google maps

    Witam,

    czy ktoś wie jaką ogniskową to jest robione, z jakiej wysokości? Chodzi o parametry sprzętu. To nie jest najlepszy sprzęt, bo taki jest do celów wojskowych, ale musi to być kawałek dobrego szkła i dobra obróbka, bo nieostrości przy takich odległościach są już od samej atmosfery.
    D, F, Xmm/xx, Już sam się gubię w tym wszystkim.

  2. #2

    Domyślnie

    zdjęcia są robione z satelity
    w Google Earth pamiętam, że pokazywało z jakiej wysokości jest aktualny widok.
    Ostatnio edytowane przez rychu_cmg ; 25-01-2011 o 01:52

  3. #3
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Satelity:
    - orbita kilkusetmetrowa
    - ogniskowa - kilkadziesiąt metrów
    - rozdzielczość terenowa do 0,4 m
    Przykładowe parametry satelity GeoEye-1: http://launch.geoeye.com/LaunchSite/...act_sheet.aspx, http://en.wikipedia.org/wiki/GeoEye-1
    Najczęściej na jednej satelicie znajduje się kilka sensorów pracujących w różnych pasmach promieniowania, np. widzialne + podczerwone.

    Samoloty fotogrametryczne:
    - wysokość lotu od kilkuset metrów to kilku km ponad terenem (w zależnie od ukształtowania terenu i wymaganej rozdzielczości terenowej zdjęć)
    - rozdzielczość do 3 cm
    - optyka o f od kiku cm do kilkudziesięciu
    - w kamerach lotniczych albo stosuje się klasyczne konstrukcje albo kamery linijkowe (w dużym uproszczeniu działa to jak skaner płaski) Rozdzielczość sensora w klasycznych kamerach lotniczych sięga > 100 megapikseli. Specyfikacja przykładowej kamery: http://www.leica-geosystems.pl/commo...er.asp?id=7183
    Ciekawostka: analogowe kamery najczęściej pracowały na błonie o wymiarach 23 x 23 cm.

    Jak popatrzysz na dół strony GM to masz na dole podane źródło zdjęć w danej scenie, więc możesz wygooglać conieco nt. firmy/sprzętu. Istotną sprawą w tego typu zdjęciach jest optyka. Parametry dystorsji i MTFy są o wiele lepsze niż najlepszych obiektywów "cywilnych".
    W samolotach cała kamera waży kilkadziesiąt (kilkaset?) kg i jest zawieszona na specjalnym podwoziu którego zadaniem jest eliminacja rozmazania spowodowana przez drgania samolotu.

    Cytat Zamieszczone przez rychu_cmg Zobacz posta
    zdjęcia są robione z satelity
    Niekoniecznie, a ostatnio nawet w coraz mniejszym stopniu. Zdjęcia we wszystkich większych miastach Polski zrobione są z samolotu, a nie satelity (piksel terenowy ~ 0,1 m). Tutaj ciekawostka: MGGP Aero z Tarnowa, którego właścicielem jest p. minister Grad zrobił interes życia, bo najpierw zrobili te zdjęcia na zlecenie Zumi, a później dodatkowo sprzedali je Google Jak się przyjrzysz dokładnie, to to są te same zdjecia, przy czym na Zumi są bardziej podkręcone kolory i kontrast niż na GM.
    Od paru lat, z wiadomych przyczyn, jest tendencja do robienia zdjęć lotniczych, i np. całe Czechy na GM są zrobione z samolotu przez Geodis Brno. Przy czym w Polsce, ze względu na większą rozciągłość geograficzną i mniejsze zaludnienie nie liczyłbym na pokrycie całego kraju w takiej jakości. W gorszej jakości owszem, chociażby na potrzeby kontroli dopłat UE dla rolników. Polecam zapoznanie się z tą stroną: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/

    Cytat Zamieszczone przez rychu_cmg Zobacz posta
    w Google Earth pamiętam, że pokazywało z jakiej wysokości jest aktualny widok.
    Który nie ma nic wspólnego z wysokością wykonania zdjęć.
    Ostatnio edytowane przez ku6i ; 25-01-2011 o 08:46

  4. #4
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ku6i Zobacz posta
    Satelity:
    - orbita kilkusetmetrowa
    (...)
    Raczej kilkuset kilometrowa.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #5
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Oczywiście. Dzięki za zwrócenie uwagi.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    Raczej kilkuset kilometrowa.
    Dziękuję, że zwróciłeś uwagę, bo do końca życia sądziłbym , że satelity "latają" kilkaset metrów nad ziemią.

  7. #7
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Dziękuję, że zwróciłeś uwagę, bo do końca życia sądziłbym , że satelity "latają" kilkaset metrów nad ziemią.
    Spoko, drobnostka.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  8. #8

    Domyślnie

    Kurczak, a ja się miałem zasadzić z wiatrówką i latarką na takiego nisko przelatującego satelitkę. Miałbym extra szkiełko do nikosia, tylko nie wiem czy by mi bagnet spasował

  9. #9

    Domyślnie

    w razie czego daj znać, coś poradzę z tym bagnetem
    Pozdr. Darek
    D200|F70D|Naf-s:12-24/4,50/1.4|To:20-35/3.5-4.5,28-70/2.6-2.8,100/2.8|Zenitar16/2.8|SB-900/600|SlikPro700DX

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokrates Zobacz posta
    Kurczak, a ja się miałem zasadzić z wiatrówką i latarką na takiego nisko przelatującego satelitkę.
    Kup rakietę Ziemia-Powietrze. Tu masz daty przelotów nad Warszawą:
    http://www.heavens-above.com/AllPass...&alt=94&tz=CET

    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •