Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Smile Szukasz ciekawego światła – tu znajdziesz podpowiedź, kiedy go szukać!

    Witajcie!

    Wielu z nas często zastanawia się, jak to możliwe, że fotografie wykonane w tym samym miejscu raz
    mają wspaniale barwy i fantastyczne miękkie światło, a inne są równie dobre, ale bez tego zniewalającego nastroju oraz barw.

    Tu większość z nas posłuży się natychmiast znanym terminem złotej godziny.
    To niestety dość krótki moment w trakcie dnia, tuż po wschodzie słońca oraz tuż przez jego zachodem,
    w którym przy sprzyjającym zachmurzeniu lub jego braku na niebie występują najlepsze warunki do fotografowania.

    Jeśli mamy już jakieś doświadczenie w fotografii krajobrazu, ale nie tylko, bo przecież złota godzina to czas, w którym warto fotografować nie tylko pejzaże
    Na swój sposób radzimy sobie, by wiedzieć kiedy owa godzina występuje i w tym czasie idziemy w plener.
    Do wyznaczenia złotej godziny posłużyć się można różnymi narzędziami począwszy od map, kompasów, zegarów wskazujących wschody i zachody słońca, rozmaitymi kalkulatorami, a skończywszy na kamerach internetowych.
    Niestety, jest to w większym lub mniejszym stopniu skomplikowane i uciążliwe, i tu właśnie przechodzę do sedna sprawy

    Ostatnio zlokalizowałem w sieci bardzo użyteczny kalkulator wyliczający czas wystąpienia złotej godzin dla konkretnej szerokości geograficznej/miejscowości. Ale nie tylko ów kalkulator również wskazuje kierunek wschodu, zachodu słońca oraz księżyca - nanosząc je na mapę google
    Dodatkowo wszystko można wydrukować i zapakować do torby fotograficznej mając tabelę zawsze przy sobie.
    Od dawna szukałem takiego bardzo użytecznego programu, udało się znaleźć i koniecznie musiałem się z Wami nim podzielić

    Twilight Calculator

    Obsługa jest trywialna, ale gdyby była taka potrzeba, mogę przygotować opis obsługi kalkulatora.

    Polecam skorzystać z kalkulatora - dodam, że fotografujący krajobraz powinni również zwrócić uwagę na termin Blue Hour bo moim zdaniem właśnie wtedy trzeba być już na miejscu z przygotowanym sprzętem

    Dobrego światła życzę
    Pozdrawiam serdecznie - Michał
    Ostatnio edytowane przez ostrytux ; 15-01-2011 o 12:35
    Zapraszam
    <a href="http://www.michalostrowski.com.pl/" target="_blank">www.michalostrowski.com.pl</a><br>

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •