Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Monitor "LED" - czy już czas, czy jeszcze zwykłe LCD...?

    Nie odsyłajcie mnie do wyszukiwarki czy wątków dłuższych od hinduskiej Mahabharaty... Próbowałem, przeglądałem, ale nie wiem nadal. Interesuje mnie monitor domowy, ze wskazaniem na niezawodową, choć nazwijmy to bardziej ambitną obróbkę zdjęć (sam też je drukuję).
    Pytanie brzmi jak w temacie, a uszczegółowiając chodzi o swego rodzaju antynomię w postaci jak z jednej strony najlepszego monitora do powyższych zastosowań a z drugiej barierę cenową dajmy na to 700 zł i 22 cale.
    Czyli coś w stylu Epsona R285 w świecie drukarek, jeśli rozumiecie o co mi chodzi.

    Pojawiają się wynalazki LED, z AdobeRGB i zacząłem się zastanawiać, czy to ma sens, czy nie. Czy to zwykły pic (zwłaszcza w tej cenie), czy może już jest "nowe, lepsze". Bo zwykły LCD to sobie wybiorę (w tej cenie to żaden kłopot ) ALe skoro planuję nowy i pewnie znowu na parę lat, to może LED, skoro już ludzie sobie np tv chwalą.
    Czy z tym LED będzie bardziej naturalnie (RAWy też mam w tym profilu), łatwiej z kalibracją itp, itd, i w ogóle?

    Akceptuję odpowiedzi jednosłowne, byleby pochodziły od osób uznanych za kompetentne
    Dzięki z góry

  2. #2

    Domyślnie

    RGB LED kryjący AdobeRGB z hakiem kosztuje fortunę i jest dość dyskusyjnej jakości. Tanie monitory podświetlane pseudobiałymi PowerLEDami nie mają nic wspólnego z Adobe, mają za to najbadziewniejsze matryce TN i nadają się do Worda i Excela.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    RGB LED kryjący AdobeRGB z hakiem kosztuje fortunę i jest dość dyskusyjnej jakości. Tanie monitory podświetlane pseudobiałymi PowerLEDami nie mają nic wspólnego z Adobe, mają za to najbadziewniejsze matryce TN i nadają się do Worda i Excela.
    No i właśnie o taki konkret mi chodziło. Dzięki wielkie.
    Więc nie zawracam sobie głowy "LEDami". Może za lat parę sytuacja się zmieni...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sindbad Zobacz posta
    Może za lat parę sytuacja się zmieni...
    Zapewne się zmieni, bo podświetlenie LED wydaje się naturalną drogą rozwoju LCD. Póki co jednak, żaden z liczących się producentów nie pcha się w to, bo podświetlenie CCFL jest znane, opanowane i daje niezłe rezultaty, a LED wprowadza masę nowych problemów technicznych i technologicznych.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #5

    Domyślnie

    A jakie dodatkowe problemy to są? Tematu podświetlenia LED nie zagłębiałem, bo wiem że na razie lipton jest w tym względzie, ale poczytać coś nowego zawsze warto.

  6. #6

    Domyślnie

    Problemem jest np. uzyskanie stabilnej jaskrawości świecenia LED w czasie i w zmieniających się warunkach temperaturowych. NEC robiąc swój Reference 21 RGB LED kupował najlepsze z najlepszych LED-ów, następnie selekcjonował je wybierając może 1% a resztę odrzucając, następnie robił z nich podświetlenie edge-owe zaopatrzone w tonę miedziowych radiatorów i kierowa światło na matrycę za pośrednictwem zwariowanego systemu luster, a dodatkowo uzupełniał o elektroniczną kompensację homogeniczności. Samsung czy HP do swoich paneli pakują bezpośrednio za matrycę power LED-y i sru! Powstają zatem poważne obawy o stabilność działania tego typu podświetlenia, w głupich iMaczach na pseudo-białych power LED nie ma z tym szału.

  7. #7
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Przede wszystkim równomierność podświetlenia jest zwyczajnie do dupy.
    Medice, cura te ipsum.

  8. #8
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Tanie monitory podświetlane pseudobiałymi PowerLEDami nie mają nic wspólnego z Adobe, mają za to najbadziewniejsze matryce TN i nadają się do Worda i Excela.
    To już jest jawne nadużycie, populizm i granie na nerwach milionom sekretarek i innych pracowników biurowych. Do Worda i Excela, tam gdzie mamy spore płaszczyzny w jednym kolorze też się nie nadają. A to, że ludzie ich do tego używają to inna sprawa, muchy nie mogą się mylić

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2010
    Miasto
    Starachowice/Kielce
    Posty
    153

    Domyślnie

    Skoro już tak się dyskusja rozwinęła. Ma ktoś może więcej informacji na temat OLED ? Gdzieś wyczytałem , że to przyszłość wyświetlaczy tylko jest jakiś problem techniczny. Jakość obrazu powala - tak przynajmniej mówią osoby które oglądały jeden z pierwszych na targach.

    coś znalazłem - dla zainteresowanych http://www.inotebook.pl/artykuly/10-...ogii-oled.html
    Ostatnio edytowane przez hydra_nt ; 15-01-2011 o 13:59

  10. #10

    Domyślnie

    W OLED są problemy z trwałością - dioda organiczna jest trochę jak roślina doniczkowa.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •