Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Question jaka zarowka do pilota jest odpowiednia ?

    jako ze zanabylem sobie "malutka" lampke multiblitza vario 250 (starszy typ)
    pojawil si emaly zgrzyt - zarowka pilotujaca jest zasilana 230V - no ok wkoncu da sie kupic takei halogenki (elfo, mutliblitz od 70 do 100zl co jest chore bo zwykly osram czy tungsram kosztuje 10-20zl na alledrogo)
    ale napiecie to nie problem - w koncu sam stosuje takie w swojej lampie ktora buduje od zera
    problemem jest to ze jest to halogen - i to nie byle jaki - 300W

    teraz pytanie do uzywajacych sprzetu studjnego :

    czy rzeczywoscie potrzeba takiej mocy (pilot jest zawsze proporcjonalnie sterowany do blysku - brak opcji full - mysle o tym zeby dolozyc

    drugi problem - 250Ws to raczej slaba lampa hehe - ale przy takiej mocy to softbox musi miec chyba jakies monstrualne rozmiary albo zrobiony musi byc z blachy :P

    planuje dokupic Softboxa jakiegos - pewnie 60x90 - ale zaczynam sie bac ze nylonowe (funsport) czy tajwanskie boilingi (tworzywo sztuczne) moga miec powazne problemy

    slabszej zarowki si enie bardzo da zalozyc - 35W dalem to zaczela dziwnie mrygac i pulsowac - trzeba by przerobic uklad sciemniacza - moze byc trudno bo to na jednej plytce wszystko

    jakiej mocy sa typowe piloty ? mutliblitz uwielbia moc - 1000W to u nich norma - ale ja nie chce az takiej temp w pomieszczeniu a szczegolnie w softboxie - zreszta po co wtedy lampa blyskowa ?


    BTW - multiblitz to moze i dobra firma - ale przesadzaja - za palnik do tej mojej chca 780zl !!
    w mojej jest niezle upalona i stluczona - na szczescie szklana kopulka z dziurkami przetrwala (200zl) - pewnie dlatego ja tak tanio kupilem

    wie ktos gdzie kupic tanio palnik ?
    moje zrodelko perkin-elmer niestety wyschlo
    znalazlem za 75zl palnik 500J - tylko HGW czyjej produkcji
    Ostatnio edytowane przez madburn ; 11-01-2007 o 12:53

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    ważne jest byś mając kilka lamp różnej mocy miał piloty proporcjonalnie do mocy lamp.
    w elfo fabrycznie do 1000 WS jest halogen (na gwint E27) 250 W - Osram
    a w 500 WS zwykła żarówka 100 W (powinna być połowa tego co w tysiączce czyli 125 W, ale takich zarówk nie ma)
    halogen 250 W w softboxie po kilku godzinach pracy nieźle go przygrzewa, ale to jakś softboxy i lampy! wytrzymują. Dobrze jest w przerwach gasić lampy by ostygły.

    jeżeli masz tylko jedną lampę to wsadzaj ile chcesz, byle elektronika lampy wytrzymała. Proponuję nie wiecej niz 250 W (grzanie) ale nie mniej niz 100 W żarówkę (bo będziesz miał ciemno)
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11-01-2007 o 16:41
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    mieszasz waty z watosekundami (halogen o mocy 250Ws to ladnie by dawal - hehe) popraw ku potomnym

    hmm no ja w mojej 300Ws przewiduje (projekt zaklada) obciazalnosc do 150W - jednak myslalem ze wystarczy 50W halogen briluxa 4000K

    a tu takie kwiatki - zdajsie ze trzeba bedzie zamowic Softy z photoplexa - oni dopiero ostatnio zorientowali sie ze istnieja lampy blyskowe - tak to mieli oswietlenie zarowe - dlugi halogen w bance zarowki "probowki" z gwintem e27 - moc 300W na male - 3x300 na duze lampki - ich softy to wytrzymuja

    wolalbym jednak kupic tansze softboxy - nie mam kosmicznego budzetu
    ciekawe czy taki funsport albo boiling wytrzyma ?

    chyba skrobne do nich

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madburn Zobacz posta
    hmm no ja w mojej 300Ws przewiduje (projekt zaklada) obciazalnosc do 150W - jednak myslalem ze wystarczy 50W halogen briluxa 4000K
    poprawiłem, nie mylę W i WS, to była literówka

    możesz uzyć 50 W - tylko że jeśli ją wsadzisz w softbox to zrobi ci się w studio dość ciemno. Jaki masz mocowanie - gwint E27 czy inne? Co za problem z żarówką 100W? Wykręc z jakiejś lampy w domu i zobacz czy ci tyle wat odpowiada.
    Nie musisz sie przejmowac temp barwową pilota.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    hmm jest to pomysl - jak wracajac z pracy nie bedzie w OBI halogenow mocnych to wsadze oprawke z kabelkami - dla testu - mocowanie to gniazdo z 2 diurkami na prety halogena

    photoplexy maja wywietrzniki (klapki na rzepy zeby swiatlo nie uciekalo)

    w domu mam praktycznie energooszczedne (domownicy wiedzieli gdzie jest zapas zarowek jak sie spali jakas - tym sposobem mieszkanie jest w zarowkach energooszczednych a ja nie mam niczego do namiotu bezcieniowego

    mam ladny halogen 125W - rurkowy zatopiony w bance od zarowki z gwintem E27 - wiec sie zobaczy



    a co z palnikami ? gdzie dostac tanio ?

  6. #6

    Domyślnie

    Funsporty (tak wiem, to trochę inna bajka) o mocy 250ws mają pilota 100w. Żarówka matowa w standartowej oprawce. A 100ws żarówka 60W.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  7. #7

    Domyślnie

    na 100W halogenie (co prawda w gwincie e27) zaczela swiecic normalnie - uklad regulatora jest przewidziany na duze moce - a wypierdkiem 35W to zaczelo go za bardzo sciemniac

    kupie sobie kilka zaroweczek - sa tanie po 10zl - 100W 150W i 300W - i sie zobaczy w praktyce jak to sie grzeje


    a co do palnika - zadzwonilem do helmutow - perkin elemer - robia jedne z lepszych (bo potem sa nonejmy hihihi)
    palnikow - i wiecie co - noz w kieszeni sie otweira i mam ochote przyrznac komus statywem studyjnym

    multiblitz za palnik z porcelanowa podstawka i szklana nakladka z dizurkami - 750zl (208 ojro)
    elfo czy markoflash maja po jakies 300zl jelsi gdzies widzailem kiedys katalog

    a helmut powiedzial ja ja wir haben diese blitzlampe - w przeliczeniu 18zl szt - zgrzytem jest ze ...bis 500 stck

    aber perkin elmer lubic amatoren jak ja - wyslec mi ajne sztuka jako samplen zum probieren

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •