Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Dandelion

  1. #1

    Domyślnie Dandelion

    Ostatnio oglądałem swoje pierścienie pośrednie i naszło mnie pytanie. Czy można rozebrać jeden pierścień i wykorzystać jego styki jako dandelion? Przecież jak oglądam aukcję to wygląda to bardzo prymitywnie. Nie znalazłem informacji jak się taki dandelion instaluje. Przykręca się go czy przykleja klejem? Jak to wygląda?

    Mam 3 pierścienie i podejrzewam, że z jednego chętnie bym skorzystał jak by to miało zadziałać.

  2. #2

    Domyślnie

    Co to jest dandelion? Bo chyba nie chodzi Ci o to

  3. #3

    Domyślnie

    dandelion to czip do potwierdzenia ostrości światła itp bla bla bla... w nikonie niepotrzebne...

  4. #4

    Domyślnie

    Dandelion to chip ze stykami, przyklejany do obiektywów manualnych, aby uzyskać dodatkowe funkcje w nowych korpusach (np. pomiar światła w amatorskich Nikonach).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hipcio_stg Zobacz posta
    Ostatnio oglądałem swoje pierścienie pośrednie i naszło mnie pytanie. Czy można rozebrać jeden pierścień i wykorzystać jego styki jako dandelion? .
    Dandelion to chip, układ scalony, ostatnio to nawet programowalne (można go 'nauczyć' przysłony i ogniskowej jaką ma symulować). To coś więcej niż styki. W pierścieniach prawie na pewno nie ma chipu, są jak mówią elektrycy "przezroczyste".

    Dandelion do Nikona (daje pomiar światła i exif) kosztuje ok 150zl więc 2-3x drożej od canonowskiego (który daje potwierdzenie ostrości, my w Nikonie to mamy za darmo).
    Dłuższy wątek był tu w dziale 'giełda'.
    Ostatnio edytowane przez JacekCz ; 27-12-2010 o 21:37
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  6. #6

    Domyślnie

    Tak za darmo. Zgodzę się, ale w puszkach DX i DXXX. Jeżeli ktoś ma DXX, lub DXXXX to tylko dandelion. Zrozumiałem mimo wszystko, że pierścienie tylko przenoszą informacje (zwykłe przewodniki) a nie są osobnymi procesorkami odczytującymi potrzebne dane.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz
    Dandelion do Nikona (daje pomiar światła i exif) kosztuje ok 150zl więc 2-3x drożej od canonowskiego (który daje potwierdzenie ostrości, my w Nikonie to mamy za darmo).
    Cytat Zamieszczone przez hipcio_stg
    Tak za darmo. Zgodzę się, ale w puszkach DX i DXXX. Jeżeli ktoś ma DXX, lub DXXXX to tylko dandelion.
    Seria DXXXX (ale i zapewne również DXX) ma potwierdzenie ostrości z manualami. Tak jak napisął JacekCz: Dandelion w nikonie daje pomiar światła.
    D300 + N 18-55mm VR + N 35/1.8 G + S 18-200 DC OS HSM + H MC 44m-4 58/2 + N SB-700 + N Di466

  8. #8

    Domyślnie

    Potwierdzenie ostrości jest na kropkę, ale żeby wykorzystać tryby półautomatyczne trzeba mieć dandelion. Bardzo ułatwia pracę, bo działa światłomierz. Dla kogoś takiego jak ja (amator z chęciami) byłby wspaniałym rozwiązaniem. Jednak kupując go do każdego szkła, lub na przejściówkę dość utrudnia życie.
    Reasumując myślałem, że może mniejszym kosztem załatwię sobie dandelion, ale to nie działa. Dziękuję za odpowiedzi.

  9. #9

    Domyślnie

    Na przejsciowke warto kupic, bo masz jeden do wszystkich szkiel, ktore przez ta przejsciowke podpinasz. Klopot jest ze szklami, ktore maja dupke nikona (manualne Ai, AiS etc.), bo trzeba je spilowac, zeby ten chip przykleic. Dlatego nie zrobilo to takiej kariery, jak w systemie canona. Bylo o tym.

  10. #10

    Domyślnie

    W Nikonach (w przeciwieństwie do Canonów) potwierdzenie ostrości działa z dowolnym obiektywem, więc opisy w aukcjach z dandelionami do Nikona są nieścisłe. Podstawową jego funkcją w Nikonie jest umożliwienie pomiaru światła w korpusach bez AI.
    Zastanawiałem się nad zakupem dandeliona do starego obiektywu jeszcze non-AI, ale ponieważ jego mechanizm przysłony nie jest kalibrowany jak w AI-S, sterowanie przysłoną z aparatu byłoby nieprecyzyjne i korzyść z dandeliona żadna. Już prędzej kupię go żeby go wykorzystać np. z mieszkiem do makro.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •