Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41
  1. #1

    Wink DX a FX ogniskowa, i obiektywy

    Witam, przeszukałem forum i nie znalazłem postu jaki mnie interesuje więć pisze tutaj,
    A więc Jaka jest różnica w ogniskowej względem pełnej klatki, jesli użyjemy obiektywu np.
    15-35 Sigma - pod DX i FX
    50mm F1,4G Nikkor

    czy obiektywy takie jak np.
    35 f1,8G
    80-200 AF-S Nikkor
    10-20 Sigma F4

    będa współgrały z FX.

    Sorki za takie może banalne pytania, ale bardzo mnie to ciekawi, a nie mam zielonego pojecia na ten temat.
    Pracuje pod DX ale zastanawiam się nad FX i z tąd moje zainteresowanie tym tematem.
    | D600 + MB-D14 | 15-30mm f/2.8 | 50mm f/1.4 | 85mm f/1.8 | SB900 | GoPro | Lowepro |

  2. #2

    Domyślnie

    oj to coś źle szukałeś
    Ogniskowa na DX i FX jest taka sama 50 to 50 obojętnie na jakiej puszce, ale kąty widzenia tych obiektywów na DX i FX są różne; tak więc kąt widzenia np 50 na FX jest taki jak 50, za to na DX ( przy Nikonie 1.5 crop ) jest taki jak 75 - stąd te teoretyczne "wydłużenia" ogniskowych i dlatego Ci co potrzebują "dłużej" czyli dalej często używają puszek DX.
    Co do obiektywów - "każdy" przeznaczony do danego systemu można stosować, jedynie te dedykowane do DX dadzą ( przez kąt ) winietę, większą lub mniejszą; dlatego są obiektywy dedykowane do FX które można stosować na DX bez konsekwencji; odwrotnie jak napisałem - dadzą winietę, ale również pogorszenie jakości na brzegach kadru, one nie były projektowane optycznie pod te matryce.
    Z tych co wymieniłeś to S15-35, N50/1.4, 80-200 AF-S są dedykowane pod FX
    N35/1.8G jest DX choć na FX ma niewielką winietę, S10-20 to typowo do DX

  3. #3

    Domyślnie

    Względem ogniskowej nie będzie żadnej różnicy 15mm to 15mm, 35mm to zawsze będzie 35mm, ogniskowa jest wielkością fizyczną obiektywu, za to zmieni sią kąt widzenia.
    Obiektywy dedykowane do DX-a nie pokrywają całej matrycy w korpusach FF stąd ich nieprzydatność do pełnej klatki
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    Wielkie dzieki za obszerne wyjasnienie.
    | D600 + MB-D14 | 15-30mm f/2.8 | 50mm f/1.4 | 85mm f/1.8 | SB900 | GoPro | Lowepro |

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wilk325 Zobacz posta
    jedynie te dedykowane do DX dadzą ( przez kąt ) winietę, większą lub mniejszą; dlatego są obiektywy dedykowane do FX

    Gdzie mogłem czytać, że body FX ja wykryje obiektyw DX (rozumiem z elektroniką) przełącza się SAMO na kawałek matrycy? Prawda czy nie? Raz takie stwierdzenie spotkałem.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekCz Zobacz posta
    Gdzie mogłem czytać, że body FX ja wykryje obiektyw DX (rozumiem z elektroniką) przełącza się SAMO na kawałek matrycy? Prawda czy nie? Raz takie stwierdzenie spotkałem.
    Prawda ( o ile w aparacie jest ustawione na 'auto' ).

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  8. #8
    Photoartbox
    Gość

    Domyślnie

    Standardowo ustawione jest na samoprzelaczanie w przypadku wykrycia przez body fx obiektywu dx, ale mozna to wylaczyc.

  9. #9

    Domyślnie

    owszem, się przełączy ( o ile masz w puszce nastawiony automat FX - DX ) tylko że wtedy to już nie FX

  10. #10

    Domyślnie

    Też kiedyś miałem takie wątpliwości, znalazłem co prawda odpowiedzi w kilku postach, ale tu jest teraz wszystko podane w pigułce. Może warto by było podpiąć wątek ?
    totalna amatorka

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •