Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jupiter 9 85/2 M42 czy jest sens?

    Witam!

    Ostatnio napaliłem się na stare szkła manualne. Posiadam w domu mira 37 i jupitera 44m-7 i powiem szczerze, że jestem bardzo zadowolony z obrazka jaki produkuje. Napaliłem się na legendarnego jupitera 9, by robić piękne portrety z bokehem 16 listkowej przesłony. Mam przejściówkę ze szkiełkiem i nie narzekam na słabą jakość. Najbardziej przerażający fakt to jego cena. Dzisiaj śpiewają za niego od 350-400zł, na ebay.co.uk od 90-120 funciorów. Niby cena gwarantuje super jakość, jednak na wielu egzemplarzach widać już oliwę na przesłonie. Z drugiej strony ładowanie w "tanie m42" 400zł i stwierdzenie, że to jednak nie to trochę mnie ostudziło. Za ok 100zł można już kupić nikkora 85 1.8 i podejrzewam, że jest to posunięcie o niebo lepsze, jednakże w chili obecnej nie mam nadmiaru gotówki, a chciałbym coś w miarę taniego a ładnie rysującego. Dużo słyszałem dobrego o tiarach 11 135mm tyleż samo dobrego o sonnarach. Sam nie wiem gdzie znieść jajo Może jakieś opinie posiadaczy/byłych posiadaczy?

    EDIT:
    Szkło ma służyć do portretu i ewentualnie do makro z pierścionkami.

  2. #2

    Domyślnie

    Jupik 85/2 daje bardzo specyficzny obrazek.
    Na f2 jest miękki ale bokeh jest wypasiony
    http://www.ipernity.com/doc/mateo912/9161072/sizes
    http://www.ipernity.com/doc/mateo912/9161071/sizes
    2 portrety robione tym szkłem.

    Mam to szkło i prawdopodobnie będę się go pozbywał bo mam również Samyanga 85 1.4
    Nikon d700+Mb-d10/D800 + MB-d12|Zenitar 16 2.8|N16-35 4 vr|Sigma 70-200 F2.8 II EX DG MACRO HSM|2xSB-800|YN 560|Samyang 85 1.4 AE UMC|Naneu Urban Gear u120

  3. #3

    Domyślnie

    Przychylam się do opinii kolegi mateo, mnie wkurzało tylko to że nie ostrzył na nieskończoność
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hipcio_stg Zobacz posta
    Dzisiaj śpiewają za niego od 350-400zł, na ebay.co.uk od 90-120 funciorów. Niby cena gwarantuje super jakość, jednak na wielu egzemplarzach widać już oliwę na przesłonie. Z drugiej strony ładowanie w "tanie m42" 400zł i stwierdzenie, że to jednak nie to trochę mnie ostudziło. Za ok 100zł można już kupić nikkora 85 1.8
    Jeśli jupiter naprawdę chodzi już po 400zł, może warto rozważyć samyanga 85 1.4. Używane chodzą po 650, a to zupełnie inna jakość. Chociaż przyznam, że mi bardziej podoba się poszarpany bokeh z jupitera :>

  5. #5

    Domyślnie

    jupitera można bezproblemowo wyjustować - nawet na tym forum była taka jedna sztuka
    Naucz się czytać

  6. #6

    Domyślnie

    Kombinowałem z justowaniem ale bez efektów
    Moja galeria: www.darko.cal.pl, zapraszam na FB

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Mam Jupitera i Mira. Zrobiłem sobie test porównawczy tych szkieł z Tamronem 28-75 (nie miałem nic lepszego) i pod wzgledem jakosci optycznej (ostrość, kontrast, kolor) są raczej słabe. Planuję zrobić test portretowy Jupitera z Nikkorami (50, 60, 85) - to sie zobaczy jakość obrazka.
    Jeśli chodzi o cenę to na ebayu manualne nikkory 85mm za 400zł powinno sie wyrwać.

    link do mojego testu:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166076

    Pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •