Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    po co kombinujesz ? - bierzesz dwie parasolki, czarną odbijającą i białą przepuszczalną, łączysz je w ten sposób, że od czarnej odbijasz, przez białą przepuszczasz i masz piękny soft z możliwością regulacji strumienia i rozproszenia
    Ze mną dyskutujesz? Z cytowaniem by było czytelniejsze.

    Miałem na myśli zalety białej, ALE mniej stracić na sile światła np kompensując słońce, ew mniej rozjaśniać tło poza upragnionym kierunkiem.

    Ten pomysł z dwoma, choć go przyjmuję, wydaje się gromadzić wady swoich składowych.
    Ma i ja RB67, F90X, F4S+F4+1/2 F4, Metz ,SB i brzydkie Canony. Na góry m4/3

  2. #22

    Domyślnie

    czarna odbijająca może mieć różny "wkład" odbijający, są na przykład w sprzedaży ze srebrnym odbiciem i dodatkowym białym materiałem odbijającym, więc od razu możesz zadecydować o mocy i "miękkości" światła, poza tym w zależności w jakiej odległości masz parasol od odbłyśnika uzyskujesz różną "szerokość" świecenia, do tylko parasoli przepuszczalnych można stosować plastry, wrota itp kierunkując światło bez zbędnych odbić w niepożądanych kierunkach, jeśli nie posiadasz dodatkowych modyfikatorów (koszty) to w każdym labie z chęcią pozbędą się worków po papierach foto gdzie są wkładki światłoszczelne, oczywiście istotnym parametrem jest jest wielkość parasola, czym mniejszy tym bardziej "skupione" światło przy oddaleniu go od źródła światła (jako odbijający)
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 15-01-2011 o 16:47
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    pracowałem na parasolkach, później na softach i powróciłem do parasoli i jeszcze raz powtarzam, że tego rodzaju wypowiedź to TYLKO BRAK UMIEJĘTNOŚCI I POZNANIA PARASOLI - nie neguję softbox, ale "spłaszczenie" tematu mnie po prostu denerwuje, bo najłatwiej napisać, że są do niczego nie znając ich i ich możliwości
    napisz mi gdzie napisałem że są do niczego ?
    sam używam częściej parasolek z racji mobilności a że wg Ciebie nie znam ich możliwości to już Twoje zdanie w każdym razie przed deszczem sie pod nimi nie chowam
    I zastanów się co piszesz(czy też bardziej jak) bo pisząc Twoją retoryką mogę stwierdzić że nie umiesz korzystać z softboxów

  4. #24

    Domyślnie

    jak powiedziałem, z softboxów korzystałem i korzystam, parasol daje mi większe pole manewru, szybkość, mobilność i również cena (mam 10 parasoli - ciężko by było mi mieć 10 softboxów) - nie napisałem do Ciebie, że nie potrafisz z nich korzystać (może wziąłeś to do siebie) napisałem, że są negowane poprzez brak umiejętności ich wykorzystania i dlatego określane jako gorsze - jeszcze raz piszę, że parasol daje mi dużo większe możliwości, po przez łatwiejsze kierunkowanie, zmiękczanie, balans temperaturą itp., jest dla mnie narzędziem dużo bardziej uniwersalnym, pod warunkiem jego poznania, zwróć uwagę na cały wątek, w którym zostały poruszone dwa rodzaje (przepuszczalny i odbijający) bez podjęcia nawet rozmowy na temat ich specyfik, konstrukcji, a najważniejsze przeznaczenia i umiejętności ich wykorzystania - tylko z góry, że są gorsze, bo są tańsze - ja to rozumiem jako "bo są gorsze, bo nie umiem ich stosować" z drugiej strony jakiej opinii można wymagać od osoby, która kupiła parasol za 20zł i przy pomocy niego chciała osiągnąć pełną uniwersalność modelowania światła, nie zastanawiając się nawet nad tym w jakiej odległości umieścić go od odbłyśnika - więc wybacz, może czujesz się urażony - ale moja odpowiedź była do osób które napisały, że "rower jest do niczego bo nie umiem na nim utrzymać równowagi" - ja tak odbieram te wypowiedzi - parasol jest po prostu bardziej wymagający od użytkownika, a wielu użytkowników, nie raczyło nawet przeczytać instrukcji własnego aparatu, a co dopiero zagłębiać się w tak dziwne sprawy jak użycie parasoli w studio ( a przy okazji - jak to mało "profi" wygląda )

    warto zobaczyć choć by to
    http://www.lastoliteschoolofphotogra...-in-1-umbrella
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 17-01-2011 o 00:00
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  5. #25
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    czarna odbijająca może mieć różny "wkład" odbijający, są na przykład w sprzedaży ze srebrnym odbiciem i dodatkowym białym materiałem odbijającym, więc od razu możesz zadecydować o mocy i "miękkości" światła, poza tym w zależności w jakiej odległości masz parasol od odbłyśnika uzyskujesz różną "szerokość" świecenia, do tylko parasoli przepuszczalnych można stosować plastry, wrota itp kierunkując światło bez zbędnych odbić w niepożądanych kierunkach, ....
    oczywiście istotnym parametrem jest jest wielkość parasola, czym mniejszy tym bardziej "skupione" światło przy oddaleniu go od źródła światła (jako odbijający)
    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    ... parasol daje mi dużo większe możliwości, po przez łatwiejsze kierunkowanie, zmiękczanie, balans temperaturą itp., jest dla mnie narzędziem dużo bardziej uniwersalnym, pod warunkiem jego poznania, zwróć uwagę na cały wątek, w którym zostały poruszone dwa rodzaje (przepuszczalny i odbijający) bez podjęcia nawet rozmowy na temat ich specyfik, konstrukcji, a najważniejsze
    Z tym kierunkowaniem światłą to tak nie do końca.
    Parasole są różne. Dawniej, tradycyjnie, parasol to był ... parasol. Biały lub srebrny i tyle. Teraz są to takie wynalazki, że nie wiadomo jaką nazwę im nadać. Bo część parasoli to softboxy, tylko rozkładane jak parasolka. Więc to softbox czy parasolka?
    Myślę, że bez dokładnego podlinkowania sprzętu możemy się tu w tym wątku nie dogadać. faktycznie parasolki trzeba poznać i w dodatkiu wiedzieć parę rzeczy. Np że zwykłe tradycyjne białe parasolki w małym białym pokoju zadzaiałają absolutnie odwrotnie niż w dużej ciemnej hali. Bo w pokoju światło się odbije od ścian (a biała parasolka sieje światłem dookoła - no chyba że ma odbłyśnk i nie jest taką zwykłą parasolką ), w hali - nie. itd itd.
    Trzeba tu byc dość precyzyjnym, bo tak to .... każdy z was ma rację
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #26

    Domyślnie

    Do tematu dodać chyba jeszcze należy kształt powierzchni naszych modyfikatorów. Nie zawsze okrągły kształt parasolki będzie odpowiedni do naszych celów. Zwłaszcza tam gdzie może być widoczne jego odbicie w fotografowanych przedmiotach czy oczach modelki (modela).

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    po co kombinujesz ? - bierzesz dwie parasolki, czarną odbijającą i białą przepuszczalną, łączysz je w ten sposób, że od czarnej odbijasz, przez białą przepuszczasz i masz piękny soft z możliwością regulacji strumienia i rozproszenia
    Jak to zrobić? W uchwycie na lampę jest jedną dziurka na parasolkę

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •